Basilej remizovala v Liverpoolu a postupuje na jeho úkor

9. 12. 2014 22:38
O postupu Basileje rozhodl gól Fabiana Freie, Liverpool na něj odpověděl jen jednou trefou za Vaclíkova záda.. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Basileje s českými reprezentanty Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým uhájili na hřišti Liverpoolu remízu 1:1 a na úkor anglického klubu postoupili do vyřazovací části Ligy mistrů.

Postup ze základní skupiny si dnes vybojoval také Juventus Turín a AS Monako.

Liverpool dohrával v deseti

Liverpool potřeboval k postupu zvítězit, žádnou velkou ofenzivu ale v úvodu nevyvinul. Naopak aktivněji působila Basilej a v 25. minutě ji poslal přízemní střelou k tyči do vedení Frei.

Domácím v 60. minutě ještě víc zkomplikovalo situaci poměrně přísné vyloučení střídajícího Markoviče, který viděl červenou kartu za to, že se rukou lehce ohnal po protihráči. Bouři nevole rozpoutala na Anfieldu i situace v 71. minutě, kdy po kontaktu s Vaclíkem upadl ve vápně Gerrard, ale český gólman zasáhl jako první míč.

V 81. minutě už Vaclík kapituloval, kapitán Gerrard ho překonal z přímého kopu s pomocí tyče. Domácí i v oslabení vyvinuli obrovský tlak, ale český gólman se v závěru dvakrát zaskvěl a udržel Basileji postupový výsledek.

"Věděli jsme, co potřebujeme k postupu, nechtěli jsme hrát jen zezadu. Liverpool si pak vyrovnání zasloužil, ale naštěstí si nezasloužil vítězný gól, který by nás vyřadil," řekl Vaclík v rozhovoru pro Prima Cool. "Zůstáváme tu přes noc. Noc asi bude veselá, i cesta zpět bude fajn," dodal s úsměvem.

Juventusu stačila remíza

Juventus ve skupině A sice gólově nevyužil výraznou herní převahu nad Atlétikem Madrid, k postupu mu ale nakonec stačila i bezbranková remíza. O bod se udržel na druhém místě tabulky před Olympiakosem Pireus, jemuž nebyla nic platná domácí výhra 4:2 nad Malmö, přemožitelem Sparty Praha ve 3. předkole.

Monako v přímém souboji o postup porazilo Petrohrad 2:0. Z první střely domácích na branku otevřel skóre v 63. minutě Abdennour, v závěru přidal pojistku Fabinho. Monako s "dietním" skóre 4:1 dokonce vyhrálo skupinu C, protože dosud vedoucí Leverkusen jen remizoval v Lisabonu s Benfikou 0:0.

Real neztratil ani bod

Real Madrid s přehledem porazil outsidera Ludogorec Razgrad 4:0 a vyhrál všech šest zápasů ve skupině, čímž vyrovnal svůj výkon ze sezony 2011/12. Vedle něj to samé dokázaly jen AC Milán, PSG, Spartak Moskva a Barcelona. "Bílý balet" navíc 19. vítězstvím v soutěžním utkání po sobě překonal španělský rekord Barcelony.

Dnes mu hodně pomohl hostující Marcelinho, který v 19. minutě zastavil míč na brankové čáře rukou, dostal červenou kartu a z nařízené penalty se střelou do středu branky nemýlil Ronaldo.

Portugalský kanonýr dal 72. gól v Lize mistrů a na druhém místě historické tabulky překonal Raúla. Na vedoucího Messiho z Barcelony ztrácí dvě trefy. Real proti oslabenému soupeři ještě třikrát udeřil, v závěru si debut v Lize mistrů osladil gólem dvacetiletý talent Medrán.

Borussia si spravila chuť

Dortmund se v německé lize trápí, v Lize mistrů ale postoupil z prvního místa. Stačila mu i remíza 1:1 s Anderlechtem Brusel, protože při shodné vzájemné bilanci s druhým Arsenalem hrálo v jeho prospěch lepší skóre.

"Kanonýrům" nepomohla k posunu do čela skupiny D ani vysoká výhra 4:1 na půdě Galatasaraye Istanbul, o kterou se dvěma góly zasloužili Podolski a Ramsey. Kapitán české reprezentace Tomáš Rosický nebyl kvůli zdravotním problémům ani na lavičce.

6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina A:

Juventus Turín - Atlético Madrid 0:0

Rozhodčí: Collum (Skot.). Diváci: 39.219.

Olympiakos Pireus - Malmö FF 4:2 (1:0)

Branky: 22. Fuster, 63. Domínguez, 87. Mitroglu, 90. Afellay - 59. Kroon, 81. Rosenberg. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). ČK: 90.+3 Adu (Malmö). Diváci: 27.562.

Konečná tabulka:

1. Atlético Madrid 6 4 1 1 14:3 13
2. Juventus Turín 6 3 1 2 7:4 10
3. Olympiakos Pireus 6 3 0 3 10:13 9
4. Malmö 6 1 0 5 4:15 3

Skupina B:

Real Madrid - Ludogorec Razgrad 4:0 (2:0)

Branky: 20. Ronaldo z pen., 38. Bale, 80. Arbeloa, 88. Medrán. Rozhodčí: Turpin (Fr.). ČK: 19. Marcelinho (Razgrad). Diváci: 58.393.

Liverpool FC - FC Basilej 1:1 (0:1)

Branky: 81. Gerrard - 25. Frei. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). ČK: 60. Markovič (Liverpool). Diváci: 43.290.

1. Real Madrid 6 6 0 0 16:2 18
2. Basilej 6 2 1 3 7:8 7
3. Liverpool 6 1 2 3 5:9 5
4. Ludogorec Razgrad 6 1 1 4 5:14 4

Skupina C:

Benfica Lisabon - Bayer Leverkusen 0:0

Rozhodčí: Kulbakov (Běl.). ČK: 90. Toprak (Leverkusen). Diváci: 17.564.

AS Monako - Zenit Petrohrad 2:0 (0:0)

Branky: 63. Abdennour, 89. Fabinho. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). Diváci: 11.319.

1. Monako 6 3 2 1 4:1 11
2. Leverkusen 6 3 1 2 7:4 10
3. Petrohrad 6 2 1 3 4:6 7
4. Benfica Lisabon 6 1 2 3 2:6 5

Skupina D:

Borussia Dortmund - Anderlecht Brusel 1:1 (0:0)

Branky: 58. Immobile - 84. Mitrovič. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.). Diváci: 65.851.

Galatasaray Istanbul - Arsenal FC 1:4 (0:3)

Branky: 89. Sneijder - 3. a 90.+2 Podolski, 11. a 29. Ramsey. Rozhodčí: Borbalán (Šp.). Diváci: 20.590.

1. Dortmund 6 4 1 1 14:4 13
2. Arsenal 6 4 1 1 15:8 13
3. Anderlecht 6 1 3 2 8:10 6
4. Galatasaray Istanbul 6 0 1 5 4:19 1