Vaclík s nulou, Suchý dal gól. Arsenal v závěru zkolaboval

Aktualizováno 4. 11. 2014 22:39
Brankář Tomáš Vaclík vychytal Basileji vítěství 4:0 v zápase čtvrtého kola Ligy mistrů proti Ludogorci. Jedním gólem se na triumfu švýcarského klubu podílel obránce Marek Suchý.
Tomáš Vaclík v akci proti Ludogorci.
Tomáš Vaclík v akci proti Ludogorci. | Foto: Reuters

Praha - Brankář Tomáš Vaclík vychytal Basileji vítězství 4:0  v zápase čtvrtého kola Ligy mistrů proti Ludogorci. Jedním gólem se na triumfu švýcarského klubu podílel obránce Marek Suchý.

Londýnský Arsenal se střídajícím Tomášem Rosickým přišel proti Anderlechtu o vítězství gólem v poslední minutě, i když ještě v 60. minutě vedl 3:0.

Hráči Realu Madrid a Dortmundu si už po čtyřech utkáních zajistili postup do osmifinále. Real si čtvrtou výhru připsal doma proti Liverpoolu, o jediný gól zápasu se postaral Karim Benzema. Počtvrté zvítězil také Dortmund, který porazil Galatasaray 4:1.

Ronalda zastoupil Benzema

Real měl proti Liverpoolu od začátku výraznou převahu a vyslal celkem 27 střel, ale v koncovce se trápil. Hodně aktivní byl zejména Cristiano Ronaldo, který toužil 71. gólem vyrovnat rekord Ligy mistrů, ale často to bylo na úkor týmu a akce řešil hodně sobecky. Navíc proti němu stál výborně chytající brankář Simon Mignolet.

Real se tak musel spokojit s jedinou brankou. Ve 27. minutě Marcelo poslal výborný centr na zadní tyč, kde už měl Karim Benzema snadnou úlohu a zařídil Realu vedení. Stal se po Lionelu Messim, Cristianu Ronaldovi a Thierrym Henrym teprve čtvrtým hráčem, který dokázal v pěti sezonách LM po sobě nastřílet alespoň pět branek.

Dortmund se sice trápí v bundeslize, kde je předposlední v tabulce, v Lize mistrů však září a zůstává stoprocentní. A to zejména zásluhou Marca Reuse, který nasměroval tým i za výhrou nad Galatasarayem a v posledních třech zápasech v soutěži se podílel už na páté brance.

Arsenal neudržel vedení, Juventus otočil

Ve skupině D už mohlo být o postupujících rozhodnuto, ale Arsenal potkal ohromný kolaps. Nad Anderlechtem vedl už 3:0 po gólech Mikela Artety, Alexise Sáncheze a Alexe Oxlada-Chamberlaina.

Jenže za hosty dvěma góly snížil Anthony Vanden Borre a v poslední minutě zařídil remízu Aleksandar Mitrovič. Anderlecht dohnal tříbrankové manko jako teprve čtvrtý tým v LM. Posledních devět minut hrál za Arsenal také Rosický.

Juventus odvrátil velké starosti, když doma prohrával s Olympiakosem 1:2, ale povedlo se mu skóre otočit během jediné minuty. Nejprve si dali hosté vlastní gól a vzápětí rozhodl o důležitém vítězství Paul Pogba. První gól Juventusu dal Andrea Pirlo tradičně z přímého kopu a oslavil jubilejní stý start v LM.

Své naděje na postup zvýšila Basilej s českými reprezentanty Vaclíkem a Suchým. Suchý uzavřel skóre s Ludogorcem Razgrad v 65. minutě, když po rohovém kopu zblízka doklepl odražený míč. Švýcarského mistra poslal do vedení Breel Embolo, který se ve věku 17 let a 263 dní stal šestým nejmladším střelcem v historii LM.

Fotbalisté Leverkusenu zvítězili na hřišti Petrohradu 2:1 a po třetí výhře za sebou se výrazně přiblížili postupu. Na prvním místě tabulky skupiny C mají náskok pěti bodů na třetí Zenit. O výhru se zasloužil korejský záložník Son Hung-min, který vstřelil obě branky.

Korejský reprezentant se stal teprve třetím asijským fotbalistou, který v jednom utkání Ligy mistrů skóroval dvakrát. Předtím se to povedlo jen Uzbekovi Maximu Šackichovi a íránské legendě Alimu Daeímu. Petrohrad už stihl v závěru jen snížit zásluhou Rondóna.

4. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina A:

Malmö - Atlético Madrid 0:2 (0:1)
Branky
: 30. Koke, 79. Raúl García. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin (všichni Angl.). Diváci: 20.500.

Juventus Turín - Olympiakos Pireus 3:2 (1:1)
21. Pirlo, 65. vlastní Jiménez, 66. Pogba - 24. Botía, 61. N'Dinga. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Cann (všichni Angl.). Diváci: 39.091.

Branka:
27. Benzema. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.). Diváci: 79.283.

Basilej - Ludogorec Razgrad 4:0 (2:0)
34. Embolo, 42. González, 59. Gashi, 64. Suchý. Rozhodčí: Lannoy - Stien, Debart (všichni Fr.). Diváci: 35.272.

1. Real Madrid 4 4 0 0 11:2 12
2. Basilej 4 2 0 2 6:6 6
3. Liverpool 4 1 0 3 2:6 3
4. Ludogorec Razgrad 4 1 0 3 3:8 3

Skupina C:

Petrohrad - Leverkusen 1:2 (0:0)
89. Rondón - 68. a 73. Son Hung-min. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Díaz Pérez, Yuste (všichni Šp.). Diváci: 17.010.

Benfica Lisabon - Monako 1:0 (0:0)
Branka:
82. Talisca. Rozhodčí: Fernández Borbalán - Cabanero, Alonso (všichi Šp.). Diváci: 32.565.

1. Leverkusen 4 3 0 1 7:3 9
2. Monako 4 1 2 1 1:1 5
3. Petrohrad 4 1 1 2 3:4 4
4. Benfica Lisabon 4 1 1 2 2:5 4

Skupina D:

Arsenal - Anderlecht Brusel 3:3 (2:0)
25. Arteta z pen., 29. Sánchez, 58. Oxlade-Chamberlain - 61. a 72. z pen. Vanden Borre, 90. Mitrovič. Rozhodčí: Turpin - Cano, Danos (všichni Fr.). Diváci: 59.872.

Dortmund - Galatasaray Istanbul 4:1 (1:0)
39. Reus, 56. Papastathopulos, 74. Immobile, 85. vlastní Kaya - 70. Balta. Rozhodčí: Královec - Slyško, Wilczek (všichni ČR). Diváci: 65.851.

1. Dortmund 4 4 0 0 13:1 12
2. Arsenal 4 2 1 1 9:7 7
3. Anderlecht 4 0 2 2 5:9 2
4. Galatasaray Istanbul 4 0 1 3 3:13 1