Římu mocný finiš nestačil, chyběl mu jeden gól. Finále Ligy mistrů si proti Realu zahraje Liverpool

2. 5. 2018 23:00
Italský klub s Patrikem Schickem v sestavě doma zvítězil 4:2, manko z prvního duelu ale nesmazal. O trofej si 26. května zahraje v Kyjevě Liverpool.
Záložník AS Řím Radja Nainggolan skrývá smutnou tvář do dresu, zato fotbalisté Liverpoolu slaví postup do finále Ligy mistrů | Foto: Reuters

Řím - Fotbalisté Liverpoolu v odvetě semifinále Ligy mistrů prohráli na hřišti AS Řím 2:4, ale díky úvodní domácí výhře 5:2 postoupili do finále. V Kyjevě 26. května vyzvou šampiona posledních dvou ročníků elitní soutěže Real Madrid.

Už v deváté minutě otevřel skóre Sadio Mané, domácí s českým útočníkem Patrikem Schickem v základní sestavě brzy odpověděli vlastním gólem Jamese Milnera. Georginio Wijnaldum ještě před pauzou vrátil Liverpoolu vedení. Ve druhé půli AS Řím mocně finišoval, když se trefili Edin Džeko a dvakrát Radja Nainggolan, jenže jeden gól mu alespoň k prodloužení chyběl.

Fotbalisté Liverpoolu si zahrají finále Ligy mistrů po 11 letech, cennou trofej naposledy získali v roce 2005 po památném obratu s AC Milán v Istanbulu. AS Řím nebyl daleko od toho, aby zopakoval senzační obrat ze čtvrtfinále s Barcelonou, kterou v odvetě na Olympijském stadionu porazil 3:0 a smazal manko 1:4.

Domácí začali očekávaným náporem, ale žádný z náznaků nedotáhli. Liverpool naopak v deváté minutě proměnil hned první šanci. Chybující Nainggolan přihrál Firminovi, který vyslal Maného a senegalský útočník propálil brankáře Alissona. AS Řím doma poprvé v tomto ročníku LM inkasoval.

Italský tým už za šest minut šťastně vyrovnal. Lovren odkopem napálil spoluhráče Milnera, od jehož tváře se míč odrazil do sítě. V 26. minutě Liverpool opět vedl, když se po rohu trefil hlavou nepokrytý Wijnaldum. "Reds" 46. gólem během jedné sezony LM překonali rekord Barcelony z ročníku 1999/2000. Před pauzou tečovaná střela domácího El Shaarawyho skončila na tyči.

Římané začali druhý poločas lépe a v 52. minutě opět vyrovnali. El Shaarawyho ránu gólman Karius vyrazil přímo k volnému Džekovi a nejlepší domácí střelec si s dorážkou poradil.

Domácí poté anglického soupeře sevřeli a dostávali se do dalších šancí. Střídající Ünder nepřekonal Kariuse, El Shaarawy v šestnáctce trefil ruku Alexandera-Arnolda, ale rozhodčí penaltu neodpískal. Na druhé straně Firminovu střelu vykopl Alisson.

Fotbalisté AS v závěru semifinále hodně zdramatizovali. Schick ještě technickou ranou o kousek minul, ale v 86. minutě už Nainggolan přízemní střelou o tyč překonal Kariuse. Těsně před koncem ještě Klavan zahrál v pokutovém území rukou a Nainggolan ve čtvrté minutě nastavení proměnil penaltu. Víc už ale "Giallorossi" nestihli. Liverpool poprvé v tomto ročníku elitní soutěže prohrál.

Odvetné semifinálové utkání fotbalové Ligy mistrů:

AS Řím - Liverpool FC 4:2 (1:2)

Branky: 86. a 90.+3 z pen. Nainggolan, 15. vlastní Milner, 52. Džeko - 9. Mané, 25. Wijnaldum. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.). ŽK: Florenzi, Manolas - Lovren, Robertson, Solanke. Diváci: 61.889. První zápas: 2:5, postoupil Liverpool.

AS Řím: Alisson - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov - Pellegrini (53. Ünder), De Rossi (69. Gonalons), Nainggolan - Schick, Džeko, El Shaarawy (75. Antonucci). Trenér: Di Francesco.

Liverpool: Karius - Alexander-Arnold (90.+2 Clyne), Van Dijk, Lovren, Robertson - Wijnaldum, Henderson, Milner - Salah, Firmino (87. Solanke), Mané (83. Klavan). Trenér: Klopp.