Real Madrid slaví triumf v Lize mistrů. Ve finále přežil smršť šancí Liverpoolu

28. 5. 2022 23:07
Fotbalisté Realu Madrid počtrnácté vyhráli Ligu mistrů. Rekordmani elitní soutěže ve finále v Paříži porazili Liverpool 1:0 gólem Viníciuse Júniora z 59. minuty. Španělský tým výrazně podržel brankář Thibaut Courtois.
Hrdina zápasu Thibaut Courtois.
Hrdina zápasu Thibaut Courtois. | Foto: Reuters

"Bílý balet" v Champions League uspěl poprvé od roku 2018, kdy ve finále také porazil Liverpool 3:1. Dnes Realu stačila k vítězství jediná střela na branku.

Carlo Ancelotti jako první trenér v historii vyhrál Ligu mistrů počtvrté, předtím se mu to povedlo rovněž s Realem (2014) a dvakrát s AC Milán (2003 a 2007). Madridský celek v sezoně zkompletoval "double" po zisku španělského titulu.

"Nemohu tomu uvěřit. Byl to těžký zápas, v prvním poločase jsme trpěli, ale myslím, že jsme tuhle soutěž vyhráli zaslouženě. Madrid je fantastický klub i tým s velkou kvalitou a silným charakterem," řekl televizní stanici BT Sport Ancelotti, který Ligu mistrů ovládl dvakrát i jako hráč s Milánem.

Čas výkopu byl posunut o 36 minut kvůli problémům fanoušků se vstupem na stadion. Finále, jehož hlavním delegátem byl předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek, se původně mělo hrát v Petrohradu, ale kvůli ruské vojenské invazi na Ukrajinu bylo přesunuto do Paříže.

Po úvodní opatrnější čtvrthodině začal dominovat Liverpool. Madridské mužstvo zachránil Courtois, který nejprve vychytal Salaha a poté Maného ránu vytáhnul na tyč. První příležitost Realu na konci úvodní půle sice zužitkoval Benzema, sudí Turpin však gól neuznal kvůli ofsajdu francouzského útočníka. Situaci dlouho zkoumal videorozhodčí.

Přestože po změně stran měl Liverpool hru pod kontrolou, v 59. minutě otevřel skóre "Bílý balet". Valverde střílenou přihrávkou našel Viníciuse a ten snadno zakončil do odkryté branky. Jednadvacetiletý brazilský útočník se stal pátým nejmladším střelcem finále Ligy mistrů, v této sezoně si polepšil na 22 soutěžních zásahů.

Rychlé vyrovnání odmítnul opět skvělý Courtois, jenž vyrazil Salahovu ránu. Později si belgický gólman poradil i s tečí střídajícího Joty a v 82. minutě Courtois zneškodnil další Salahovu velkou šanci.

"Potřeboval jsem vyhrát finále pro svou kariéru, abych dodal respekt svému jménu. Jsem opravdu šťastný a hrdý na výkon celého týmu. Porazili jsme nejlepší kluby na světě. Hráči City a Liverpoolu v tomhle ročníku byli neuvěřitelní. Liverpool odehrál skvělý zápas, ale my měli jednu šanci a dali gól," uvedl Courtois.

Real ve finále Ligy mistrů zvítězil poosmé za sebou. V pohárech nepodlehl Liverpoolu pošesté v řadě, z toho popáté anglického soupeře porazil.

Finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži:

FC Liverpool - Real Madrid 0:1 (0:0)

Branka: 59. Vinícius Júnior. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Fabinho (Liverpool). Diváci: 75.000 (vyprodáno).

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson - Henderson (77. Keita), Fabinho, Thiago (77. Firmino) - Salah, Mané, Díaz (65. Jota). Trenér: Klopp.

Real: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Modrič (90. Ceballos), Casemiro, Kroos - Valverde (85. Camavinga), Benzema, Vinícius Júnior (90.+3 Rodrygo). Trenér: Ancelotti.