Superliga není pro tradiční fanoušky, míří na trhy v Asii. V Německu ale narazila

Marek Janoš Marek Janoš
19. 4. 2021 20:35
Tradiční anglické kluby jako Liverpool nebo Manchester United čelí rozzlobeným reakcím vlastních fanoušků, kteří jsou většinově proti účasti svých klubů v nově založené fotbalové superlize. Německé kluby se naplno postavily proti novému projektu a odmítly se jej účastnit. Důvodem je především vlastnická struktura.
Fanoušci Dortmundu během osmifinále Ligy mistrů 2020.
Fanoušci Dortmundu během osmifinále Ligy mistrů 2020. | Foto: Reuters

Stanovisko německého fotbalu jako takového je překvapivě jednotné. Nový projekt nepodporujeme, zní svorně z Bayernu, Dortmundu i od fotbalové asociace.

"Ekonomické zájmy velkých klubů z Anglie, Španělska a Itálie nemohou zničit strukturu, na které stojí celý evropský fotbal," uvedl šéf asociace Christian Seifert. "Je to nezodpovědné a vedlo by to k nezvratnému zničení národních lig a evropského fotbalu jako takového," vysvětlil.

Pravidlo 50+1

Ovšem pro velké kluby jsou ve hře lákavé peníze, které by jim nová superliga přinesla a které podle dostupných informací výrazně převyšují prostředky, na které si nyní přijdou z Ligy mistrů a domácích lig.

Proč Mnichov a Dortmund odmítly? Německé kluby musí podle národních pravidel splňovat takzvané pravidlo 50+1, podle kterého musí členové klubu kontrolovat většinu jeho akcií. Tedy alespoň 50 procent, odtud označení pravidla.

Členy klubu tvoří z drtivé většiny fanoušci a cílem pravidla 50+1 je omezení soukromých komerčních zájmů.

Členové schvalují všechno od sponzorských log na dresech až po přestavbu stadionu. Pro klub jako takový by bylo obtížné dostat od členů zelenou pro účast v superlize, jejíž projekt rozezlil i fanoušky zakládajících klubů.

Právě tyto kluby ovšem mají většinou jednoho silného majitele, často ze zahraničí. Příkladem je Liverpool, oba Manchestery, Chelsea nebo Milán. Fanoušci těchto klubů pak mají jen malou šanci ovlivnit jejich chod.

Faktorů je ovšem více, protože také Real Madrid a Barcelonu vlastní takzvaní členové klubu. Podle španělských médií ale za jejich rozhodnutími stojí především snahy odvrátit vážné problémy obou klubů, které podle deníku Diario Sport čelí obřím dluhům, v přepočtu v řádu desítek miliard korun.

Na rozdíl od španělských nebo italských klubů je situace v německých organizacích výrazně stabilnější.

Fanoušci minulosti

Nový projekt superligy jako takový míří na globální publikum a moderní fanoušky. "Superliga vnímá tradiční fanoušky klubů jako fanoušky z minulosti, místo toho se soustředí na ‚fanoušky budoucnosti‘, kteří baží po superhvězdách," uvádí BBC.

Jenže právě pravidlo 50+1 dává možnost rozhodovat první skupině fanoušků a tím chrání i jejich zájmy. "Jsme jasně proti založení superligy, odmítli jsme ji ve všech diskuzích," řekl šéf Dortmundu Hans-Joachim Watzke.

Superliga primárně nehledá fanoušky v Evropě, kde kluby sídlí. Soustředí se spíše na asijský trh, který má větší marketingový potenciál a tamní diváky historie klubů a sportovní stránka nezajímají natolik jako show a velká jména.

Pravidlo 50+1 v minulosti bylo důvodem kritiky bundesligového RB Lipsko, které jej obcházelo omezením členských pravomocí a neúměrnou výší členského poplatku. Je často také označováno za důvod, proč německé kluby mají jen výjimečně větší podíl zahraničního vlastnictví.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 35 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy