Přijde Neymar o finále v Lize mistrů? Hrozí mu zákaz kvůli nevinnému gestu

mar mar
19. 8. 2020 10:46
Paris Saint-Germain zvládlo semifinále Ligy mistrů a i díky skvělému výkonu Neymara přehrálo Lipsko 3:0. Vůbec poprvé v historii se Pařížané probojovali do finále prestižní soutěže. Jenže hvězdný brazilský útočník může o historický zápas přijít. Svým gestem po zápase totiž porušil pravidla UEFA.
Neymar po semifinále Ligy mistrů, PSG zvítězilo nad Lipskem 3:0.
Neymar po semifinále Ligy mistrů, PSG zvítězilo nad Lipskem 3:0. | Foto: Reuters

Vypršela druhá minuta nastavení a rozhodčí Björn Kuipers třemi táhlými hvizdy ukončil semifinálový duel. Hráči Paříže se začali radovat, vysněný postup je jejich. Kamera zabírající slavící hráče mimochodem zachytila i dvojici Neymar a Marcel Halstenberg, jak si ze zvyku vyměňují dresy.

Video: O2 TV Sport

Jenže v nezvyklé době zuřící pandemie koronaviru může Neymara tohle nevinné gesto stát účast ve finále Ligy mistrů.

Protokol UEFA Return to play (Návrat na hřiště) vydaný na začátku srpna k závěrečnému turnaji Ligy mistrů a novému ročníku totiž hovoří jasně. "Hráčům je doporučeno, aby se zdržovali výměny dresů."

Podle deníku The Sun PSG skutečně hrozí, že se ve finále bude muset obejít bez Neymara. Dokument totiž zároveň uvádí dopady porušení doporučení. "Porušení může vést k disciplinárním opatřením v souladu s regulemi UEFA."

V jiném protokolu, který se týkal přímo závěrečného turnaje v Portugalsku, UEFA informovala o tom, že hráči, kteří si vymění dres, mohou být umístěni do dvanáctidenní karantény na hotelu v Lisabonu.

Pokud by Neymar skutečně musel do dvanáctidenní karantény, nedělní finále proti postupujícímu z dvojice Bayern - Lyon by určitě nestihl. Protokol nicméně nestanovuje, že hráč musí do karantény bezpodmínečně. Uvádí jen, že na něj může být uvalena. Zatím ze strany UEFA nepřišla žádná zpráva o tom, jak bude Neymarův případ posouzen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy