Podvodníkům projde vše, když učiní zázrak? Historický obrat Barcelony rozděluje svět

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 3. 2017 13:42
Fotbalová Barcelona v Lize mistrů dokázala nemožné, pomohla si ale nadstandardní dávkou simulování.
Neymar právě proměnil penaltu, která se kopat neměla.
Neymar právě proměnil penaltu, která se kopat neměla. | Foto: Reuters

Praha/Barcelona - Jedni jsou nadšení, velebí fotbalovou Barcelonu a její neuvěřitelný obrat v dvojzápase osmifinále Ligy mistrů proti Paris Saint Germain. Druzí ale oponují: Odpustíme podvodníkům všechno, když učiní zázrak pomocí nemorálního jednání? 

Katalánský velkoklub v odvetě spektakulárním, ale kontroverzním způsobem smazal čtyřgólovou prohru z Paříže a po výsledku 6:1 postoupil do čtvrtfinále nejprestižnější klubové soutěže. Fotbalový svět nemluví o ničem jiném.

Zatímco příznivci Barcelony pochopitelně nekriticky vzývají své bohy (na bouřlivé reakce Shakiry a spol. se ostatně podívejte ZDE), odpůrci jednoho z největších nešvarů současného fotbalu - simulování - nenechávají na svěřencích kouče Luise Enriqueho suchou nit.

Za teatrální pády v pokutovém území to schytávají útočníci Neymar a Luis Suárez, kteří svým hereckým uměním zařídili Barceloně dvě ze šesti branek.

"Není pochyb o tom, že fotbalisté Barcelony pády cíleně nacvičují při tréninku," zní jeden z mnoha hlasů rozezlených fotbalových fanoušků. "Je šílené, jak je každý odpůrcem simulování ve fotbale, vyjma toho, když díky tomu Barcelona přepíše historii. Pak je to akceptovatelné," přidává se jiný diskutující na Twitteru.

"Historický comeback pro Barcelonu, ačkoli omyly rozhodčího a neustálé filmování tenhle úspěch špiní," píše další z řady kritiků.

Jejich pohled na věc je v mnohém opodstatněný. Oba pokutové kopy byly nesmyslné, což v rozhovoru pro španělský deník Marca potvrdil bývalý španělský rozhodčí Andujar Oliver.

"První penalta být neměla, hráč Paříže uklouzl a Neymar do něj záměrně naběhl bez snahy hrát míč. Jasné filmování," uvedl expert. Ne, oblíbená formulka "kontakt tam byl" v tomto případě skutečně neobstojí, pískat se nemělo.

Jasno měl španělský pravidlový znalec i o druhé situaci, ještě mnohem evidentnější. Luis Suárez měl za pád střemhlav dostat druhou žlutou kartu. "Tohle nebyl faul v žádném případě, Marquinhos položil na Suáreze ruku a ten okamžitě lehl," prohlásil Oliver.

Zatímco experti anglické televize v čele se Stevenem Gerrardem jásali, slovenský odborník na tamním veřejnoprávním kanálu si se způsobem, jakým Barcelona k triumfu došla, nebral žádné servítky. 

Teatrální pád Luise Suáreze:

"Takový hráč, jako je Neymar, by měl dostat žlutou kartu za simulování, hned jak si obleče dres. Jasně jsme to viděli. Ať už on, nebo jeho kolega Suárez u druhé penalty," prohlásil Ladislav Borbély, bývalý fotbalista a nyní populární komentátor STV.

"Byli jsme svědky několika prvků sportovní nemorálnosti. U té druhé penalty jsem měl dojem, že Suárez se ptal sám sebe, kterou část těla si chytím, abych nafilmoval penaltu," dodal. Opakované záběry mu dávají za pravdu, navíc Suárezovo herectví v tu chvíli nevypadá ani trochu věrohodně, ale spíš směšně a tragicky.

Uruguayský útočník se chytí nejprve za hlavu, poté za hruď a nakonec za břicho. Aniž by se kdokoli jedné z těchto tří partií jakkoli dotkl. Ještě o něco smutnější pak byla bezbřehá naivita, se kterou známé firmě naletěl na špek německý rozhodčí Aytekin.

Fotbal jako takový zažil ve středu na Camp Nou nezapomenutelný večer, na který se bude léta vzpomínat. Ovšem fair play opět hořce zaplakala. Oslava fotbalu zkrátka vypadá jinak.

Vybrané reakce z Twitteru:

 

Právě se děje

Další zprávy