Policie prošetřuje verzi vedoucí k islamistům. Našel se dopis od údajného pachatele

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2017 0:06
Autobusem s fotbalisty Dortmundu otřásly při přesunu z hotelu na stadion tři výbuchy. Obránce Marc Bartra byl poraněn a s pořezanou rukou převezen do nemocnice. Policie pracuje s verzí, že za útokem jsou islamističtí radikálové.
Policie pátrá po viníkovi explozí, které zasáhly autobus s dortmundskými fotbalisty. | Video: Associated Press

Berlín - Vyšetřovatelé úterního bombového útoku na fotbalisty Dortmundu prověřují podle německých médií možné islamistické pozadí činu. V psaní, které se našlo poblíž místa činu, se podle nich připomíná předvánoční teroristický útok v Berlíně.

Vyšetřování útoku na fotbalisty převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které je běžně zodpovědné za stíhání závažných teroristických činů.

List, který byl nalezen nedaleko místa trojice explozí, podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu. Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu na "listině smrti Islámského státu".

Vyšetřovatelé pokračují v analýze listu a na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

"Musíme vycházet z toho, a od začátku jsme z toho vycházeli, že se jedná o cílený útok na tým Dortmundu," uvedl dortmundský policejní prezident Gregor Lange. Policie podle něj po útoku nasadila všechny dostupné jednotky, i proto, že nevěděla, jestli nehrozí další nebezpečí. Poznamenal také, že další podezřelý předmět, který se v úterý večer našel, není podle prvních poznatků výbušninou.

Utkání bylo odloženo na středu, kdy se podle policejního prezidenta uskuteční za širokého nasazení policie. Zvláštní ochranná opatření pro fotbalisty zavedla policie už v úterý. "Uděláme vše, co je v lidských silách, aby se utkání zítra bezpečně odehrálo," podotkl na večerní tiskové konferenci Lange.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy