Policie prošetřuje verzi vedoucí k islamistům. Našel se dopis od údajného pachatele

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2017 0:06
Autobusem s fotbalisty Dortmundu otřásly při přesunu z hotelu na stadion tři výbuchy. Obránce Marc Bartra byl poraněn a s pořezanou rukou převezen do nemocnice. Policie pracuje s verzí, že za útokem jsou islamističtí radikálové.
Policie pátrá po viníkovi explozí, které zasáhly autobus s dortmundskými fotbalisty. | Video: Associated Press

Berlín - Vyšetřovatelé úterního bombového útoku na fotbalisty Dortmundu prověřují podle německých médií možné islamistické pozadí činu. V psaní, které se našlo poblíž místa činu, se podle nich připomíná předvánoční teroristický útok v Berlíně.

Vyšetřování útoku na fotbalisty převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které je běžně zodpovědné za stíhání závažných teroristických činů.

List, který byl nalezen nedaleko místa trojice explozí, podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu. Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu na "listině smrti Islámského státu".

Vyšetřovatelé pokračují v analýze listu a na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

"Musíme vycházet z toho, a od začátku jsme z toho vycházeli, že se jedná o cílený útok na tým Dortmundu," uvedl dortmundský policejní prezident Gregor Lange. Policie podle něj po útoku nasadila všechny dostupné jednotky, i proto, že nevěděla, jestli nehrozí další nebezpečí. Poznamenal také, že další podezřelý předmět, který se v úterý večer našel, není podle prvních poznatků výbušninou.

Utkání bylo odloženo na středu, kdy se podle policejního prezidenta uskuteční za širokého nasazení policie. Zvláštní ochranná opatření pro fotbalisty zavedla policie už v úterý. "Uděláme vše, co je v lidských silách, aby se utkání zítra bezpečně odehrálo," podotkl na večerní tiskové konferenci Lange.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy