Liga mistrů by se mohla dál hrát na jeden zápas. Nový systém sbírá pozitivní ohlasy

ČTK ČTK
23. 8. 2020 16:10
Podle předsedy evropské fotbalové unie UEFA Aleksandera Čeferina není vyloučeno, že vyřazovací část Ligy mistrů se i v budoucnu bude hrát na jeden zápas. Slovinský funkcionář v rozhovoru pro agenturu AP před dnešním finále prohlásil, že na formát zavedený kvůli pandemii koronaviru má výhradně pozitivní ohlasy a proto bude jednat o jeho dalším využití.
Nový formát play off přinesl v Lize mistrů například překvapivý postup Lyonu přes Manchester City.
Nový formát play off přinesl v Lize mistrů například překvapivý postup Lyonu přes Manchester City. | Foto: Reuters

Liga mistrů byla stejně jako řada dalších sportovních soutěží kvůli nákaze covid-19 na několik měsíců přerušena, a aby se stihla dokončit, musela UEFA provizorně změnit hrací systém. Po dohrání osmifinálových sérií se uskutečnil turnaj pro čtvrtfinalisty v Lisabonu, kde už se však hrálo bez odvet pouze na jedno utkání.

Podobný systém byl zaveden i v Evropské lize a Čeferin uvedl, že na něj má pouze pozitivní ohlasy. "Musím říct, že hrát na jeden zápas mi přijde zajímavější než klasicky na dvě utkání," řekl dvaapadesátiletý Slovinec AP. "Je to jeden ze zajímavých dopadů pandemie. Museli jsme tento systém zavést a nakonec zjišťujeme, že je to velmi zajímavé," dodal.

Čeferin by se proto změně formátu nebránil. "Turnaj pro osm čtvrtfinalistů by se do termínové listiny dostával špatně, ale lidé mají dramatické zápasy rádi a v Lize mistrů i v Evropské lize může v jednom zápase porazit každý každého. Měli bychom o tom do budoucna uvažovat. V září nebo v říjnu bychom se tom mohli bavit už zcela vážně," dodal.

Šéf UEFA také nesouhlasí s tím, že kvůli menšímu počtu zápasů by UEFA přišla o peníze z vysílacích práv. "Sice by bylo méně zápasů, ale když to pojmete správně, tak by jejich hodnota mohla být ještě větší. Moji přátelé z fotbalu i mimo něj mi posílají zprávy, jak jsou z tohoto systému nadšení, ne z taktiky," prohlásil Čeferin.

Podle něj sice asi není proveditelné uspořádat v nabité sezoně jako nyní turnaj pro osm čtvrtfinalistů, ale týdenní Final Four by nemusel být problém. "Byli byste v centru pozornosti na týden, celý svět by vás sledoval a to by bylo fantastické. Ale uvidíme. Kalendář je velmi nabitý, hráči hrají skoro 365 dnů v roce a na to nesmíme zapomínat," dodal Čeferin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy