Znesvěcení, ponížení Barcelony, zuří v Katalánsku. Messi a spol. jsou prý na útěku

Sport mar Sport, mar
15. 8. 2020 9:49
Katalánsko se vzpamatovává ze šoku. Barcelona po dlouhé době vstupovala do zápasu v nezvyklé pozici. Proti Bayernu ve čtvrtfinále Ligy mistrů nebyla favoritem. Ostudnou porážku historických rozměrů ale nečekal nikdo.
Video: O2 TV Sport

Španělská média se v popisu ostudného debaklu shodují na jednom výrazu: humillación, tedy ponížení. Hrdí Katalálanci berou debakl jako znesvěcení historie barcelonské historie.

Důsledkem prohry 2:8 je, že trenér Quique Setién nejspíš velmi brzy přijde o práci a z Barcelony mohou brzo odejít další. Dlouholetá hvězda Barcelony, obránce Gerard Piqué, dokonce nabídl svůj odchod dobrovolně ihned po zápase.

"Něco se musí změnit. Musí přijít mladá krev a nikdo není nenahraditelný. Pokud je potřeba udělat místo v kabině, nebudu zaclánět. Klidně budu první, kdo odejde," nebral si Piqué po zápase servítky.

V pátečním čtvrtfinále se naplno odhalily problémy současné Barcelony. Od nespolehlivé obrany po vyčichlého Lionela Messiho. Tváří v tvář rozjetému Bayernu katalánský klub absolutně neuspěl.

"Ostuda je to správné slovo. Strašný zápas. Ukazuje, že klub potřebuje změny. A nemluvím o trenérovi nebo hráčích, nechci na nikoho ukazovat. Klub se potřebuje změnit uvnitř po všech stránkách. Není to poprvé, co jsme neuspěli v Lize mistrů. Ani podruhé, ani potřetí…," rozohnil se španělský fotbalista.

Páteční debakl klub hluboce poznamená. Vryje se hluboko do jeho identity, shodují se zahraniční komentátoři. Vliv to může mít i na odchody hráčů.

O budoucnosti Messiho se spekuluje už od zimy. Podle deníku El Partidazo de Cope smete hvězdný útočník nabídku na prodloužení smlouvy na Nou Campu ze stolu, porážka v něm zanechala hořkou pachuť. Pokud bude možnost, odejde už v létě. Pokud ne, počká do příštího roku. Tehdy začne být aktivní klauzule, díky které může odejít zadarmo.

Barceloně se na evropské scéně opravdu nedaří. Za posledních deset let pronikla do finále jen dvakrát, naposledy v roce 2015, kdy Ligu mistrů ovládla po vítězství nad Juventusem 3:1.

Španělská média píší o nutnosti obrovských změn v klubu a přitakávají Piquému, který se pustil do nezvykle ostré kritiky.

Rozpoložení v týmu dobře dokumentuje fotografie z šatny po zápase, která začala ihned kolovat po sociálních sítích. Zachycuje zlomené opory Barcelony Messiho a Ter Stegena.

Na argentinského útočníka směřovala po zápase velká kritika. "Nepředvedl prakticky nic až na jeden pokus, který skončil na tyči. Nemá formu, ale samozřejmě ani Messi nedokáže porazit tým jako je Bayern jen sám," analyzoval zápas reportér Hugo Cerezo.

V létě čekají Barcelonu velké změny a do značné míry budou závislé na tom, zda skutečně dojde k výměně trenéra. Nejčastěji je zmiňován příchod Mauricia Pochettina.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy