Neprofesionální? Sudí Ligy mistrů jako lovec autogramů, Haaland mu podepsal karty

mar mar
10. 4. 2021 10:17
Velmi neobvyklý moment zachytili fotografové a kameramani po čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Borussií Dortmund. Pomezní rozhodčí Octavian Sovre zastavuje hvězdu BVB Erlinga Haalanda a urostlý Nor se mu podepisuje. Na neobvyklou situaci reagoval i delegát utkání, ale celý příběh má překvapivou pointu.
Hertha - Dortmund, bundesliga 2020/2021, Erling Haaland
Hertha - Dortmund, bundesliga 2020/2021, Erling Haaland | Foto: Reuters

Z detailního záběru jde vidět, že se jedná o žlutou a červenou kartu, které rozhodčí používají. Velmi nestandardní chování rumunského rozhodčího u řady diváků vyvolalo údiv a někteří fanoušci na sociálních sítích kritizovali jeho neprofesionální chování. "Nebudilo to dobrý dojem," řekl bývalý hráč Owen Hargreaves pro BT Sport.

Sovre se rozhodně nechoval podle protokolu a delegát utkání Roberto Rosetti událost z tunelu k šatnám zaznamenal a reportoval.

Karty podepsané Erlingem Haalandem
Karty podepsané Erlingem Haalandem | Foto: Reuters

"UEFA usiluje o to, abyste jako rozhodčí měli respekt. Pokud chcete mít respekt hráčů, proč byste po nich měli požadovat autogram nebo dres? Požadují hráči něco takového po vás? Je to neakceptovatelné, je to věc důstojnosti. Dnes navíc toto všechno zachytí kamery," píše se ve zprávě týmu rumunských rozhodčí.

Haaland září v bundeslize i v Lize mistrů a má potenciál stát se hvězdou světové extratřídy, a tak se nabízí vysvětlení, že Sovre zkrátka využil životní příležitost ulovit autogram od budoucího fotbalového krále.

Jak se ovšem ukázalo, Sovre podepsané karty daroval centru, které se v Rumunsku stará o lidi s autismem. "Octavian Sovre byl můj spolužák a darované karty použijeme na dobrou věc," ujistila Simona Zlibutová ze zmiňovaného centra SOS Autism Bihor.

Centrum z Velkého Varadínu při hranicích Rumunska s Maďarskem karty vydraží prostřednictvím aukce na Facebooku a vybrané peníze využije na provoz centra pro lidi, kteří mají autismus a o které se centrum stará.

Sama Zlibutová se stará o jednadvacetiletou dceru s autismem a pro deník The Guardian popsala, že situace pro rodiče není v takovém případě jednoduchá a celé centrum závisí na darech.

"Dcera se například nedokáže sama najíst, náklady na péči jsou opravdu vysoké," vysvětluje Zlibutová.

"Stát mi dává pro dceru 500 lei (asi 2 650 Kč) měsíčně, s tak ubohou částkou se dá sotva vyžít. Jako rodiče jsme závislí na příspěvcích, darech. Proto prodáváme sukně, dražíme fotografie, autogramy, cokoli co dokážeme sehnat," popisuje situaci rodičů dětí s autismem.

Událost nepřekvapila trenéra Manchesteru City Pepa Guardiolu. "Možná je Sovre fanoušek Haalanda. Možná to měl pro syna nebo dceru. Nikdy jsem to nezažil, ale rozhodčí v tomto zápase pískali dobře," ocenil práci rumunského tria.

Ačkoli není jasné, zda se karty nerozhodl věnovat až po silné kritice, Sovreho dar může centru velmi pomoci. V minulosti už centru pomohli například Gheorghe Hagi a Helmuth Duckadam, bývalí hráči Bukurešti.

 

Právě se děje

Další zprávy