Krutý konec snu o Lize mistrů. Slavia v Dánsku vedla, skolila ji opakovaná penalta

Aktualizováno 1. 10. 2020 0:26
Fotbalisté pražské Slavie prohráli v odvetě závěrečného 4. předkola Ligy mistrů na půdě dánského Midtjyllandu po obratu 1:4 a do základní skupiny nepostoupili.

První zápas skončil před týdnem v Edenu bez branek. V Herningu už ve třetí minutě otevřel skóre hostující Peter Olayinka, ale v 65. minutě srovnal Sory Kaba a v 84. minutě otočil stav z opakované penalty Alexander Scholz. V závěru pak ještě skórovali Ogochukwu Onyeka a Anders Dreyer.

Český šampion marně usiloval o třetí postup do základní skupiny Ligy mistrů. Hlavní fázi prestižní soutěže si dosud Slavia zahrála v roce 2007 a vloni, kdy ve 4. předkole vyřadila rumunskou Kluž. Pražané zároveň nedosáhli na prémii 15,25 milionu eur (asi 413 milionů korun) za postup do skupiny Ligy mistrů.

"Všichni jsme velmi zklamaní, něco podobného jsme zažili před dvěma lety v Kyjevě. Byli jsme šest minut od postupu a dostali jsme takovýhle gól, který rozhodl o osudu dvojzápasu," litoval v rozhovoru pro O2 TV slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Česká liga po dvou sezonách za sebou tentokrát zástupce v hlavní fázi Ligy mistrů mít nebude. Červenobílí si po dnešním vyřazení zahrají na podzim základní skupinu Evropské ligy, kde už má jisté místo Sparta. Ve čtvrtek budou o postup usilovat Plzeň a Liberec. Trojici soupeřů ve skupině Evropské ligy určí českým zástupcům páteční los v Nyonu.

Po bezbrankové remíze v úvodním duelu v Edenu, v němž více hrozil dánský šampion, udělal trenér Trpišovský dvě změny v sestavě. Na stopera místo Zimy nasadil zkušenějšího Kúdelu, především však vsadil na jedenáctku bez klasického útočníka. Podobnou taktiku Pražané několikrát použili vloni v základní skupině a předtím i v Evropské lize proti Seville a Chelsea.

Na hrotu začal Olayinka a hned ve třetí minutě otevřel skóre. Po Stanciuově rohu nedůrazně zasáhl brankář Hansen a nigerijský hráč dostal míč do sítě, i když napoprvé promáchl. Olayinka ve stejném rozestavení bez klasického útočníka skóroval i vloni při remíze 1:1 na půdě Interu Milán.

Domácí ve čtvrtém utkání kvalifikace Ligy mistrů poprvé inkasovali a chvíli se oklepávali. Ve 13. minutě se po vzdušném souboji s Coufalem dožadoval penalty Kaba, ale sudí Skomina zůstal v klidu. Do půle už dánský mistr zahrozil pouze po standardce, pokaždé však zakončoval z ofsajdu.

Po změně stran Pražané zpočátku kontrolovali hru, přesto inkasovali. Po hodině hry ještě Kaba v tísni minul, ale v 65. minutě už stejný hráč srovnal poté, co po Mabilově centru předskočil brankáře Koláře.

"Gól na 1:1 jsme dostali snad z jediné nebezpečné situace. Bohužel jsme nechali soupeře nacentrovat, ale jsem přesvědčen, že tomu předcházel ofsajd na půlce," uvedl Trpišovský.

Domácí potřebovali k postupu vstřelit ještě jeden gól, ale slávisté je dlouho k většímu tlaku nepouštěli. V 79. minutě však Traoré odvrátil míč za sebe, balon spadl Holešovi na ruku a Skomina nařídil penaltu. Brankář Kolář sice Kabovu střelu vystihl a dal vzpomenout na chycený pokutový kop z loňského roku proti Kluži, sudí však nechal po zásahu videorozhodčího penaltu opakovat, neboť hostující gólman nezůstal stát na lajně. Z opakované penalty už Scholz nezaváhal.

"Vůbec by mě nenapadlo, že by se k tomu mohl rozhodčí vrátit, protože jsem si dával pozor. On mi před penaltou řekl, ať nepřekročím čáru, dával jsem si na to pozor. Míč jsem také chytil na čáře. Nechápu, jak tohle mohli odpískat. Jsem přesvědčený o tom, že jsem krok dopředu neudělal a když to vidím zpětně, jsem z toho otrávený," řekl Kolář.

V 88. minutě hosté chybovali v rozehrávce a po rychlé protiakci definitivně rozhodl Onyeka. Na začátku nastavení pak ještě opakovanou ranou přidal další gól střídající Dreyer.

"Máme alespoň Evropu, chtěli jsme Ligu mistrů, byl to náš sen. Alespoň se popereme v Evropské lize a doufám, že dojdeme až do finále," řekl slávistický kapitán Jan Bořil. "Věřím v to, že nás tohle vše spíše stmelí. Jsme tu velké osobnosti, něčím jsme si prošli. Příští rok se pokusíme dostat do Ligy mistrů znovu," dodal Kolář.

Odvetné zápasy 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

FC Midtjylland - Slavia Praha 4:1 (0:1)

Branky: 65. Kaba, 84. Scholz z pen., 88. Onyeka, 90.+1 Dreyer - 3. Olayinka. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Klančnik (všichni Slovin.) - Irrati (video, It.). ŽK: Sviatchenko, Dreyer - Hovorka, Bořil, Houštecký (asistent trenéra). Bez diváků. První zápas: 0:0, postoupil Midtjylland.

Sestavy:

Midtjylland: Hansen - Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho - Cajuste, Onyeka, Evander (58. Kraev) - Mabil (90.+2 Anderson), Kaba, Sisto (58. Dreyer). Trenér: Priske.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil - Holeš - Masopust (72. Musa), Stanciu (68. Traoré), Ševčík, Provod - Olayinka (85. Kuchta). Trenér: Trpišovský.

Salcburk - Maccabi Tel Aviv 3:1 (2:1)

Branky: 16. a 68. Daka, 45.+4 Szoboszlai z pen. - 30. Karzev. První zápas 2:1, postoupil Salcburk.

Nemistrovská část:

PAOK Soluň - Krasnodar 1:2 (0:0)

Branky: 77. Kaddúrí - 73. vlastní Michailidis, 78. Cabella. První zápas 1:2, postoupil Krasnodar.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport