Manchester United překvapil finalistu Ligy mistrů, v Paříži rozhodl v závěru Rashford

20. 10. 2020 23:31
Finalista minulého ročníku fotbalové Ligy mistrů Paris St. Germain vstoupil do nové sezony elitní soutěže domácí porážkou 1:2 s Manchesterem United.
Radost hráčů Manchesteru United z vítězství v základní skupině Ligy mistrů 2020/2021 proti PSG. V popředí Marcus Rashford. | Foto: Reuters

Anglickému týmu ve šlágru skupiny H zařídil výhru v 87. minutě Marcus Rashford. Juventus Turín zvítězil 2:0 na stadionu Dynama Kyjev díky dvěma gólům Álvara Moraty, Barcelona ve druhém zápase skupiny G doma deklasovala Ferencváros 5:1.

Pařížané měli v úvodu dvě velké šance, ale United podržel brankář David de Gea. Jeho protějšek Keylor Navas poté zlikvidoval penaltu Brunovi Fernandesovi, ale protože nezůstal stát na čáře, pokutový kop se opakoval a portugalský kapitán už ve 23. minutě na druhý pokus uspěl.

PSG vyrovnal v 55. minutě zásluhou vlastní branky Anthonyho Martiala po Neymarově rohu. Pozorní Navas s De Geou pak dlouho drželi vyrovnaný stav, ale v 87. minutě se prosadil Rashford umístěnou střelou. "Rudí ďáblové" navázali na loňské osmifinále, kdy vyhráli v Paříži 3:1 a soupeře nečekaně vyřadili.

Lipsko ve druhém utkání skupiny H na svém hřišti zdolalo istanbulský Basaksehir 2:0 po dvou trefách obránce Angeliňa mezi 16. a 20. minutou.

Juventus v Kyjevě postrádal hvězdného útočníka Cristiana Ronalda, který se nakazil koronavirem. Italští šampioni se v první půli bez portugalského kanonýra hledali a nedokázali překonat brankáře Georgije Buščana. Turínskému favoritovi ale ideálně vyšel vstup do druhé půle a hned v 46. minutě otevřel skóre Morata z dorážky.

Dynamo mělo v závěru tlak, ale šest minut před koncem přidal pojistku Juventusu znovu Morata po centru Juana Cuadrada. Španělský útočník poprvé v kariéře vstřelil v utkání LM dvě branky. Kouč hostů Andrea Pirlo prožil povedený trenérský debut v "milionářské" soutěži.

Budapešťský Ferencváros, který je ve skupinové fázi LM po 25 letech, na začátku barcelonského favorita málem zaskočil. Rychlý gól však neplatil kvůli ofsajdu a Isael poté trefil tyč. V 27. minutě "Barcu" uklidnil kapitán Lionel Messi proměněnou penaltou a ještě před pauzou zvýšil Ansu Fati.

Krátce po změně stran zvýraznil domácí náskok Philippe Coutinho. Pak ale Kataláncům zkomplikoval situaci stoper Gerard Piqué, jenž za faul na Tokmaca Nguena dostal červenou kartu a bude Barceloně chybět v příštím duelu proti Juventusu. Z nařízené penalty v 70. minutě snížil Igor Charatin, ale Ferencváros početní výhodu více nevyužil a navíc ještě v závěru inkasoval po gólech náhradníků Pedriho a Ousmanea Dembélého.

Sevilla s reprezentačním brankářem Tomášem Vaclíkem na lavičce remizovala v Londýně s Chelsea 0:0. I druhý souboj ve skupině E skončil remízou, Rennes hrálo s Krasnodarem 1:1.

Bruggy zvítězily v Petrohradu 2:1. Hostům kvůli pozitivnímu testu na covid-19 chyběl útočník Michael Krmenčík. Belgický tým poslal do vedení po hodině hry Emmanuel Dennis, v 74. minutě srovnal vlastním gólem brankář Ethan Horvath, ale ve třetí minutě nastavení duel rozhodl Charles De Ketelaere.

Ve druhém utkání skupiny F Lazio v Římě zdolalo Dortmund 3:1. Domácí nakročili k výhře už v úvodní půlhodině, kdy se trefili Ciro Immobile a vlastní branku si dal gólman Marwin Hitz. V 71. minutě Borussii vrátil do hry Erling Haaland, ale chvíli nato přidal pojistku domácích střídající Jean-Daniel Akpa-Akpro.

1. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Rennes - FK Krasnodar 1:1 (0:0)

Branky: 56. Guirassy z pen. - 59. Ramírez. Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.) - Valeri (video, It.).

Chelsea - FC Sevilla 0:0

Rozhodčí: Massa - Alassio, Tegoni - Di Bello (video, všichni It.).

1. Krasnodar 1 0 1 0 1:1 1
Rennes 1 0 1 0 1:1 1
3. Chelsea 1 0 1 0 0:0 1
FC Sevilla 1 0 1 0 0:0 1

Skupina F:

Zenit Petrohrad - Club Bruggy 1:2 (0:0)

Branky: 74. vlastní Horvath - 63. Dennis, 90.+3 De Ketelaere. Rozhodčí: Bastien - Haquette (oba Fr.), Hassan (Izr.) - Millot (video, Fr.).

Lazio Řím - Dortmund 3:1 (2:0)

Branky: 6. Immobile, 23. vlastní Hitz, 76. Akpa-Akpro - 71. Haaland. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Letexier (video, všichni Fr.).

1. Lazio Řím 1 1 0 0 3:1 3
2. Bruggy 1 1 0 0 2:1 3
3. Zenit Petrohrad 1 0 0 1 1:2 0
4. Dortmund 1 0 0 1 1:3 0

Skupina G:

Dynamo Kyjev - Juventus Turín 0:2 (0:0)

Branky: 46. a 84. Morata. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.) - Dankert (video, Něm.).

FC Barcelona - Ferencváros Budapešť 5:1 (2:0)

Branky: 27. Messi z pen., 42. Fati, 52. Coutinho, 82. Pedri, 89. Dembélé - 70. Charatin z pen. Rozhodčí: Schärer - De Almeida, Zogaj (všichni Švýc.) - Irrati (video, It.). ČK: 68. Piqué (Barcelona).

1. FC Barcelona 1 1 0 0 5:1 3
2. Juventus Turín 1 1 0 0 2:0 3
3. Dynamo Kyjev 1 0 0 1 0:2 0
4. Ferencváros Budapešť 1 0 0 1 1:5 0

Skupina H:

Paris St. Germain - Manchester United 1:2 (0:1)

Branky: 55. vlastní Martial - 23. Fernandes z pen., 87. Rashford. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián Devís, Del Palomar - Martínez Munuera (video, všichni Šp.).

Lipsko - Basaksehir Istanbul 2:0 (2:0)

Branky: 16. a 20. Angeliňo. Rozhodčí: Gil Manzano - Barbero, Nevado - Hernández (video, všichni Šp.).

1. Lipsko 1 1 0 0 2:0 3
2. Manchester United 1 1 0 0 2:1 3
3. Paris St. Germain 1 0 0 1 1:2 0
4. Basaksehir 1 0 0 1 0:2 0