Ajax nakročil výhrou 1:0 na hřišti Tottenhamu do finále Ligy mistrů

30. 4. 2019 23:03
Fotbalisté Ajaxu Amsterdam vstoupili vítězně do semifinále Ligy mistrů. Zápas na hřišti Tottenhamu rozhodl gólem už v 15. minutě Donny van de Beek.
Donny van de Beek dává gól na 0:1 v prvním semifinále LM Tottenham - Ajax
Donny van de Beek dává gól na 0:1 v prvním semifinále LM Tottenham - Ajax | Foto: Reuters

Ajax má tak před domácí odvetou, která je na programu příští týden, na dosah první finále slavné soutěže od roku 1996.

Tým z Amsterdamu, který už v osmifinále vyřadil obhájce Real Madrid a ve čtvrtfinále Juventus, neměl daleko k druhé brance, jenže David Neres ve druhém poločase trefil tyč. Tottenhamu, který se musel obejít bez obou nejlepších střelců Harryho Kanea a Son Hung-mina, první start v semifinále Ligy mistrů nevyšel.

Hosté byli od začátku nebezpečnější a v 15. minutě se ujali vedení. Zijach našel na ofsajdové hranici ve vápně Van de Beeka, který zblízka prostřelil gólmana Llorise. O deset minut později mohli hosté vést už o dva góly, ale Nerese po rychlé kombinaci ve velké šanci vychytal Lloris.

Tottenham se dostal do hry až poté, co přišel o zraněného obránce Vertonghena. Jeden ze čtyř bývalých hráčů Ajaxu v domácí sestavě při srážce hlavou se spoluhráčem utrpěl krvavé zranění a i když se po ošetření vrátil na hřiště, po chvíli viditelně otřesený střídal. V závěrečných minutách poločasu domácí z převahy vytěžili jen nepřesnou hlavičku Alderweirelda.

Ve druhém poločase měl Tottenham dál navrch, do vyložených šancí se však nedostával. Naopak Ajax hrozil z protiútoků a po jednom z nich v 78. minutě byl na konci povedené kombinace Neres, na jehož střelu Lloris vůbec nereagoval, ale míč skončil na tyči.

Ajax si poté těsné vedení pohlídal a před domácí odvetou může pomýšlet na třetí finálovou účast po letech 1996 a 1995, kdy v Lize mistrů získal dosud jediný triumf. Tottenham je naopak ve složité pozici, protože ze 17 týmů, které úvodní domácí semifinále v soutěži prohrály, postoupil do finále jen jeden - Ajax v ročníku 1995/1996.

Úvodní semifinálové utkání fotbalové Ligy mistrů:

Tottenham - Ajax Amsterodam 0:1 (0:1)

Branka: 15. Van de Beek. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián Devís, Del Palomar - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Tagliafico, Veltman (oba Ajax). Diváci: 62.062.

Totteham: Lloris - Alderweireld, Sánchez, Vertonghen (39. Sissoko) - Trippier (79. Foyth), Eriksen, Waynama, Rose (79. Davies) - Alli, Llorente, Lucas. Trenér: Pochettino.

Ajax: Onana - Veltman, De Ligt, Blind, Tagliafico - Van de Beek, Schöne (65. Mazráví), De Jong - Zijach (87. Huntelaar), Tadič, Neres. Trenér: Ten Hag.

před 36 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.