0:0
Konec
Real
59. Vinicius Jr.

Hezký sobotní večer, vítejte u on-line přenosu z finálového utkání fotbalové Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Realem Madrid. Zápas začíná ve 21 hodin.

A je to tady. Úplné vyvrcholení fotbalové sezony je za dveřmi. Během minulých týdnů skončily všechny ligové soutěže, poznali jsme zbrusu nového vítěze Evropské ligy a prvního vítěze Konferenční ligy. V druhé nejprestižnější soutěži na penalty proti Rangers uspěl Frankfurt, v premiérovém ročníku Konferenční ligy pak svou sbírku evropských trofejí zkompletoval s AS Řím Jose Mourinho. Dnes se pak dozvíme vítěze v té vůbec největší soutěži na starém kontinentu. Čeká nás finále Ligy mistrů, kde se poperou o populární ušatý pohár dvě dominantní postavy historie této soutěže. Šestinásobný vítěz z Liverpoolu vyzve třináctinásobného vítěze Real Madrid.

Real Madrid už spousta lidí odepisovala. Objevovaly se hlasy, že mají přestárlý kádr, že bez Ronalda nemohou uspět a podobně. V ligové sezoně ale i přes kolísavé výkony dominovali a došli si pro titul. V lize mistrů vždy byli hegemonem, ale v každém z vyřazovacích kol se odepisovali. V osmifinále proti PSG měli po prvním utkání ztrátu 0:1, navíc v poločase odvety prohrávali stejným výsledkem. Poté ale chyboval brankář Donnarumma a nastartoval Bílý Balet k obratu. O ten se postaral hattrickem Karim Benzema. Tři góly dal francouzský útočník i na hřišti Chelsea, jenže ani náskok 3:1 madrisdský celek málem neudržel. Doma prohrával, dokázal ale snížit a v prodloužení rozhod znovu Benzema. V semifinále na hřišti Manchesteru City tým Carla Ancelottiho prohrával 0:2, 1:3, 2:4, nakonec ale odjel s ucházející porážkou 3:4. V odvetě ještě v poslední minutě prohrával Real 0:1, dvěma brankami Rodryga si však vybojoval prodloužení, ve kterém jej z penalty poslal do finále Benzema.

Znovu se tak ukázala neuvěřitelná síla tohoto týmu, který překonává očekávání a hlasitě odpovídá kritikům. Tato parta prostě disponuje v Lize mistrů jakýmsi kouzlem. To navíc podporuje ve své životní sezoně Karim Benzema. Už čtyřiatřicetiletý útočník prožívá životní sezonu. V lize se stal nejlepším střelcem s 27 brankami, v Lize mistrů pak také ukazuje, že léta, kdy pracoval na Ronalda, jsou pryč, a nyní je hlavní postavou ofenzivy Bílého baletu on. Na kontě má neskutečných patnáct branek, z toho hned deset ve vyřazovacích utkáních. Dokládá tak o, že čím důležitější zápas, tím nebezpečnější je. Pro Liverpool a jeho defenzivu bude velkou hrozbou.

Takto dnes nastoupí Real Madrid. V podstatě se jen řešilo, kdo nastoupí na pravém křídle. Obrana byla prakticky jasná, střed pole Casemiro, Kroos a Modrič také. Viniciuse s Benzemou nakonec doplňuje další středový hráč Valverde. Ten tak pomůže středu pole a přinese možná větší kontrolu nad hrou. Záleží, jak to bude s hrou směrem dopředu. Zkušený Carlo Ancelotti ale ví, co dělá. Jen na lavičce tak zůstává hrdina semifinále Rodrygo nebo další křídelníci Asensio či Hazard nebo mladý středopolař Camavinga.

Liverpool zažívá podobně úžasnou sezonu. Ještě před týdnem živil naději na to, že získá čtyři trofeje během jedné sezony. Svěřenci Jürgena Kloppa totiž dokázali během jara uspět v obou anglických pohárech. V Ligovém poháru i FA Cupu vyhráli ve finále na penalty proti Chelsea. Další senzační sezona s více než 90 body ale nestačila na ligový primát. Hrálo se až do posledního kola, kde Reds potřebovali ztrátu konkurenta z Manchesteru City. Ten však v závěru třemi brankami otočil stav a počtvrté během pěti let získal ceněný triumf. Liverpool se v podobné pozici ocitl i v roce 2019. V Lize mistrů je to ale jiná píseň. Tam tým kolem Salaha, Van Dijka a spol triumfoval před třemi lety. Letos suverénně po šesti výhrách ovládl těžkou skupinu, načež si poradil v osmifinále s Interem Milán, ve čtvrtfinále hladce s Benfikou a v semifinále prokázal zkušenosti v odvetě s Villarrealem, jehož snová cesta skončila před branami finále.

Hráči Liverpoolu se radují ze zisku poháru
Hráči Liverpoolu se radují ze zisku poháru | Foto: Reuters

Jürgen Klopp a jeho tým budou mít navíc extra motivaci. S Realem Madrid se totiž jeho tým utkal ve finále už v roce 2018. Před čtyřmi lety se však ve finále sesypalo vše, co vůbec šlo. V první půli se po střetu se Sergiem Ramosem zranil hvězdný Mohamed Salah, hodně zmateně pak působil i brankář Loris Karius. Ten inkasoval dva laciné góly, navíc přidal třetí nůžkami Bale. Reds v Kyjevě tehdy prohráli, nyní jsou tam ale lépe. Disponují širším kádrem, vyrovnanějším ve všech řadách. V bráně už je vynikající Alisson Becker, lepší je i záloha a v útoku má německý kouč více variant. Můžeme se tak určitě těšit na výborné finále.

Takto vypadá sestava Liverpoolu. Otazník byl nad dvěma pozicemi. Ve stoperské dvojici pokračuje v Lize mistrů mladší Ibrahima Konate na úkor zkušeného Joela Matipa. Jürgen Klopp doufá, že rychlejší a silnější Konate zvládne lépe odbránit Karima Benzemu. V záloze naskakují stálice Fabinho a Jordan Henderson. Brazilec nastupuje po zranění. Třetí muž do středové řady je nakonec Thiago Alcantara. Španěl se zranil v posledním ligovém kole a zdálo se, že finále nestihne.

Poté se objevil v základní sestavě, načež proběhly zprávy, že se rozcvičuje sám a je omezený v pohybu, zatímco s týmem se rozehrává Naby Keita. Vypadalo to tedy, že nastoupí guinejský záložník, ale podle posledních zpráv to španělský dirigent zkusí. V ofenzivě se ke stálicím Salahovi s Maném přidá lednová posila Luis Díaz, který dostal přednost před Diogem Jotou.

Start utkání je posunut o 15 minut, protože se stále nemohou dostat na stadion fanoušci Liverpoolu, kteří dorazili s tříhodinovým předstihem. Oficiální stanovisko svaluje vinu na fandy anglického celku, daleko víc to ale svědčí o špatné organizace na pařížském stadionu.

Finále bude mít i českou stopu. Delegátem dnes bude předseda FAČR Petr Fousek.

UEFA stále ohlašuje, že fanoušci přijeli později. Před stadionem však čekají fanoušci s lístky, brána je zavřená a proti fanouškům dožadujícím se vstupu je použit slzný plyn.

Na trávníku jsou zpět oba týmy a znovu se budou rozcvičovat, aby se udržely v provozní teplotě.

Start utkání je naplánován nejdříve na 21:30.

V Paříži už začal úvodní ceremoniál.

Skoro deset minut nechali na slavnostním zahájení zpívat zpěvačku Camilu Caballo. Nyní už to ale vypadá, že hráči obou celků můžou nastoupit na trávník Stade de France.

Oba týmy nastupují konečně na trávník. Utkání za pár minut začne.

Francouzský sudí Turpin dal pokyn k zahájení hry.

1

Thiago získal míč a posílal jej šajtlí na Maného, Alaba však zasáhl včas před vápnem.

3

Výborné napadání liverpoolských, gólman Realu Courtois ale na poslední chvíli odkopl míč do bezpečí.

7

Liverpool drží míč a snaží se probít přes hráz Realu v defenzivě.

9

Díaz se nedohodl s Maném, Senegalec mu chtěl poslat míč do běhu, kolumbijský křídelník ale čekal míč do nohy.

14

Liverpool drží míč, ale finální fáze se zatím nedaří. Robertson zkoušel centrovat, jenže sražený míč skončil u Courtoise.

15

Po ztrátě Reds se Bílý balet vydal dopředu, Viniciuse ale nadvakrát odzbrojil fyzicky silný Ibrahima Konate.

16

První gólová šance Liverpoolu. Alexander-Arnold se skvěle uvolnil na hranici vápna, vtrhl do něj a poslal střílený centr na Salaha. Ten slabší pravou v pádu zakončil instinktivně, ale belgický brankář Realu skvěle zasáhl.

17

Zpoza vápna vypálili i Thiago a Salah, Courtois ale vždy byl ve střehu.

19

Mané se Salahem skvěle zakombinovali u pravé lajny a z rohu vápna pálil z první aktivní Alexander-Arnold. Rána produktivního beka ale minula bránu.

20

Sadio Mané potvrdil převahu Liverpoolu. Skvěle se uvolnil ve vápně a střílel do protipohybu, Courtois však míč vytáhl na tyčku a od ní se k němu odrazil míč zpět.

25

Po delší době Real na půlce Liverpoolu. Viniciusův centr skončil v náruči Alissona.

28

Hluboký blok Realu chtěl zlomit střelou z dálky Fabinho, brazilský záložník ale míč netrefil vůbec dobře.

34

Třetí zakončení Mohameda Salaha. Trent Alexander-Arnold centroval nečekaně levou, egyptský útočník se snažil zakončit netradičně hlavou, našel však jen náruč Courtoise.

36

Na druhé straně už byl ve vápně s míčem Vinicius, toho ale obral Henderson.

40

Mané se hezky uvolnil ve vápně, ale z úhlu nezakončil přesně. Nakonec ale vybojoval alespoň rohový kop.

43

Kanonýr Karim Benzema po zmatcích skóroval, ale přeci jen je odmáván ofsajd. Francouzský útočník byl osamocen, poté se nedohodl Alisson s Konatem a po přihrávce Valverdeho byl Benzema v ofsajdovém postavení.

45

Nastavují se dvě minuty. Liverpool přežil zkoumání potenciálního gólu, nakonec ale byl Benzema podle sudích v ofsajdu.

První půle dospěla do svého konce, gól jsme zatím neviděli.

Finále Ligy mistrů začalo se zpožděním 35 minut, někteří fanoušci jsou stále s platnými lístky před branami stadionu, ale první půle je už za námi. Liverpool byl aktivnější, měl zajímavé příležitosti, Salaha ale vychytal Courtois a Manému zabránila kromě brankáře soupeře i tyčka. Dominance Reds ale nepřinesla žádné ovoce a nakonec mohl slavit Real, oslavu Benzemy z jediné střely poločasu (Liverpool 10) ale zastavil ofsajdový praporek. V půli je tak stav nerozhodný 0:0.

Druhá půle právě začala.

47

Alexander-Arnold posílal další centr do vápna, Díaz se k zakončení ale nedostal.

52

Liverpool se znovu snaží hrát dopředu, je aktivnějším týmem, Salahův centr ale skončil jen u Courtoise.

54

Maného další pokus byl zablokován, stejně jako pokus Arnolda. Pravý bek Reds ale ihned získal míč pro sebe.

54

Další střílený centr Trenta Alexandra-Arnolda, jenže Thiago těsně nedosáhl na míč a ten tak musel vyrážet Courtois.

58

Salah dvakrát pálil zevnitř vápna, trefil možná i ruku Alaby, ale na penaltu to nebylo.

59

Real Madrid poprvé střílí na bránu a skóruje. Na pravé straně hřiště vykombinovali míč, Valverde z rohu vápna chtěl pálit na bránu, nepovedená střela ale našla na zadní tyči Viniciuse a ten do odkryté brány zakončil. Real Madrid opět ukazuje neskutečnou produktivitu a jak z mála vytěžit maximum.

62

Fabinho je první hráč, který obdržel žlutou kartu, když na půli hřiště zastavil začínajicí brejk soupeře.

64

Další skvělá rána Salaha z pravé strany. Takzvaná "Robbenovka" levačkou na zadní tyč ale byla zneškodněna Courtoise.

65

Liverpool poprvé střídá. Poněkud překvapivě Jürgen Klopp střídá Luíze Díaze, který hrál dobré utkání. Na hrací ploše jej nahradil Diogo Jota.

69

Další výborná pozice Liverpoolu. Henderson přetáhl centr, Jota vracel přes celou bránu na Salaha, ten však byl v úhlu a už nemohl zakončit přesně.

72

Liverpool stále drží míč, ale do plných se mu nedaří prosadit.

73

Letošní finále malinko připomíná loňské finále, kdy Manchester City dominoval, ale Chelsea z jediného brejku vstřelila vítězný gól.

74

Alexander-Arnold posílal střílenou přihrávku do vápna, Jota nedokázal tečovat, daleko však nebyl.

76

Po standardní situaci Realu byl ve skvělé situaci Casemiro, ale místo střely ještě přihrával nepřesně.

77

Jürgen Klopp dělá dvojí střídání. Kapitán Jordan Henderson přenechal své místo Nabymu Keitovi a Thiago Alcantara po zranění už také další minuty nedostane. Místo něj je na trávníku Roberto Firmino.

79

Reds jdou all in. Ve středu pole už zůstali jen Fabinho s Keitou, mezi nimi a útokem bude operovat Roberto Firmino a vepředu trio Jota, Mané, Salah.

80

Další střela Salaha, tentokrát tečoval Jota, Courtois ale skvěle vyrazil na roh.

81

Další dobrá pozice, míč propadl na hranici vápna ke Keitovi, ten ale pálil zbytečně z první šajtlí a bránu minul.

82

Thibaut Courtois je naprosto neskutečný. Mohamed Salah se dostal do brejku, uvolnil se do vápna, pálil z pravé strany dobře, ale belgický brankář znovu zakročil.

83

Tentokrát měl brejk Real, Benzema s Viniciusem si tentokrát nerozuměli.

85

Carlo Ancelotti střídá poprvé až nyní. Valverdeho střídá Eduardo Camavinga.

86

Bílý balet zkušeně drží míč a tahá čas, co to jen jde.

88

Také rohový kop pro sebe ukořistil Thibaut Courtois. A poté si velmi ochotně lehl na zem a tahá čas.

89

Dani Ceballos nahrazuje na trávníku Luku Modriče.

90

Nastavuje se 5 minut.

90+1

Ceballos se z brejku zalekl velké šance. Vybojoval ale rohový kop.

90+2

Benzema přichystal míč Camavingovi, jeho pokus zpoza vápna ale skončil nad bránou.

90+3

Střelec jediné branky Vinicius Jr. opustil trávník a vystřídal jej Rodrygo.

90+5

Fabinhův centr nebyl dobrý a Courtois míč získal.

Je konec. Real Madrid dokázal nemožné a jak se lidově říká, z ničeho upletl bič. Po výhře 1:0 nad Liverpoolem získává 14. triumf v Lize mistrů.

Real Madrid dokázal nemožné. Poté, co prošel do finále po několika skvostných obratech, zvládl i finále, ve kterém měl jednu jedinou střelu na bránu. Od úvodu utkání byl Liverpool lepší, držel míč na svých kopačkách a ohrožoval Courtoise v bráně. Ten dnes měl 9 zákroků, což je nejvíc, co kdy měl brankář ve finále Ligy mistrů. Belgičanovi pomohla i tyčka, jeho brána byla prostě zakletá a ani 29 střel Reds nestačilo. Real tak slaví a Liverpoolu z potenciálního quadruplu zbyl jen pohárový double.

Ode mě to je vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.