21. Sýkora
31. Hejda
73. Sýkora
84. Kliment

Vítejte u on-line přenosu z odvetného utkání 2. předkola Ligy mistrů mezi Viktorií Plzeň a HJK Helsinky. Zápas začíná v úterý 26. července v 19 hodin.

Úvodní sestavy:

FC Viktoria Plzeň: Staněk - Řezník, Pernica, Hejda (C), Havel - Bucha, Kalvach - Kopic, Sýkora, Mosquera - Chorý.
Náhradníci: Tvrdoň, Jedlička - Qose, Pilař, Kliment, Trusa, Cadu, Čihák, Dedič, Kaša, Holík, Ndiaye.
Trenér: Michal Bílek.

HJK Helsinki: Hazard - Tenho (C), Hoskonen, Raitala - Browne, Peltola, Hetemaj, Hostikka, Murilo - Abubakari, Radulović.
Náhradníci: Tannander - Arajuuri, Terho, Soiri, Tanak, Serrarens, Yli-Kokko.
Trenér: Toni Koskela.

Rozhodčí: Stavrev - Kostadinov, Lika

Plzeň má za sebou letní přípravu, ve které absolvovala sedm zápasů. První čtyři dokázali Viktoriáni zvítězit, ovšem následně si připsali dvě remízy a jednu porážku. Nicméně v úvodním duelu 2. předkola Ligy mistrů na půdě Helsinek vystřelil výhru 2:1 Viktoriánům Tomáš Chorý a Jan Kopic. Český celek jde tak do odvety ve značné výhodě.

Tomáš Chorý a Milan Havel
Tomáš Chorý a Milan Havel | Foto: Milan Kammermayer

Helsinky jsou v jiné situaci než domácí. Finská liga běží v plném proudu a celek z hlavního města po šestnácti kolech okupuje 2. místo s tříbodovým mankem na vedoucí KuPS. HJK již má za sebou první předkolo Champions League, ve kterém v úvodním mači zvítězili proti lotyšskému RFS 1:0. Tým z hlavního města Lotyšska ale v odvetě zabojoval a po výsledku 2:1 v základní hrací době dospěl duel až do penalt. V rozstřelu Lotyši neproměnili jeden pokutový kop, zatímco HJK bylo stoprocentní a radovalo se tak z postupu.

Bojan Radulovič (HJK Helsinky)
Bojan Radulovič (HJK Helsinky) | Foto: ČTK

Viktorka uspěla ve Finsku na umělé trávě a domů si přivezla nadějný výsledek.

Dle slov Pavla Horvátha nemůžeme dnes očekávat bezhlavou ofenzívu ze strany Plzně. Viktoriáni mají zkušené mužstvo a taktiku na duel podřídili dané situaci.

V Doosan Aréně je vše připraveno, čeká se jen na příchod samotných aktérů.

Oba týmy právě opustily útroby stadionu a nastupují na trávník.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Viktorka zkoušela první akci po leví straně, ale k centru se její hráči neodhodlali. Nakonec míč končí v autu a posledním, kdo o něj zavadil byl domácí Mosquera.

2.

Chorý ve vzdušném souboji sice neprohrál, ale nakonec se balonu ujali hosté z Finska.

3.

HJK rozvážně kombinuje na své polovině a zatím trpělivě hledá skulinku v obranném bloku Plzně.

4.

První centr hostů z levé strany prolétl nad hlavami všech zúčastněných v pokutovém území, nicméně Helsinky pokračují v kombinaci.

5.

První obrovská šance hostů! Mosquera podskočil křižný balon a Browne vnikl z boku do vápna. Ten následně předložil míč do loženky Radulovičovi, který ale těsně minul bližší tyč.

7.

Sýkora si splnil defenzivní povinnosti a dobrým dostoupením obral soupeře o míč. Helsinky ale budou vhazovat.

8.

Tentokrát si Mosquera dlouhý balon pohlídal a Plzeň se již dere vpřed.

9.

Kalvach nyní napřáhl z pětadvaceti metrů a z dobré pozice tečovanou ranou ohrozil Hazarda. Ten míč vyrazil jen k Chorému, který se však nacházel v ofsajdu.

10.

Browne došlápl u rohového praporku na nohu Mosquery a je tady první standardka pro Plzeň.

11.

Plzeň dává gól! Viktoriáni se již nyní ujímají vedení a ukazují, že standardní situace jsou jejich velkou zbraní. Kalvach přesným centrem na přední tyč oslovil LUĎKA PERNICU, který povedenou hlavičkou do spodní poloviny brány překonal Hazarda.

13.

Hosté se snaží rychle odpovědět, avšak Plzeň se zatím výborně brání a soupeře do další akce nepouští.

14.

Domácí ubránili i další kontr hostů a na rohu vápna dokázali zablokovat střelecký pokus Raduloviče.

15.

Viktorka druhý roh rozehrála nakrátko a po následném centru si tuto standardku zopakují.

16.

Tomáš Chorý si poté našel centr od rohového praporku, ale ve složité pozici bránu minul.

17.

Chorý znovu vybojoval míč ve vzdušném souboji, ale Mosquera se k němu již nedokázal dostat.

18.

Abubakari po ztrátě balonu fauloval Kalvacha a je pískáno proti finskému celku. Rozehrávku obstará brankář Staněk.

19.

Řezník povedeným centrem dobře hledal Mosqueru, který však nedokázal zakončit, jelikož byl těsně bráněn. Po kontaktu ovšem sudí penaltu nepíská.

20.

Do dalšího centru se velmi dobře položil Řezník. Jeho dělovka ovšem směřovala jen do náruče Hazarda.

21.

Plzeň dává gól! Na západě Čech je ještě veseleji, jelikož Viktorka odskakuje do dvoubrankového vedení. Mosquera z levé strany odcentroval a jeho nabídku hosté odvrátili jen na hranici vápna k JANU SÝKOROVI, jenž si balon zpracoval na prsa a poté jej napálil přesně k tyči.

23.

Abubakari se okamžitě snažil odpovědět, avšak jeho pohotová rána z otočky mířila vysoko nad.

25.

Chorý se tlačil k hlavičce po centru zprava, avšak finská defenzíva se zvládla ubránit.

26.

Mosquera nedokázal odkopnout míč a Browne nakonec na domácím hráči vybojoval standardní situaci po nedovoleném zákroku.

27.

Murilo ale přímý kop zahrál prachbídně a trefil jen dobře postavenou dvojčlenou zeď.

28.

Plzeň opět čeká v obranném bloku na soupeře na polovině hřiště, ale Helsinky zatím recept na jeho překonání nenacházejí.

29.

Radulovič neudržel balon, nicméně po bezduchém odkopu domácích budou hrát znovu hráči HJK.

30.

Browne byl v souboji s Mosquerou pozdě a domácího hráče nepříjemně dohrál. Píská se opět ve prospěch Viktoriánů.

31.

Plzeň dává gól! Viktoriáni rázným způsobem kráčejí za postupem. Z další standardní situace nacentroval Kalvach a na středu pokutového území se zjevil zcela nehlídaný LUKÁŠ HEJDA, jenž pohodlně placírkou zvýšil na 3:0.

34.

Je zde první žlutá karta duelu. Hejda přispěchal do souboje s Brownem pozdě a po skluzu vidí žlutý kartónek.

35.

Hostikka se rozhodl z třiceti metrů vypálit ze standardní situace. Jeho pokus měl zajímavý směr, ale Staněk nakonec míč kontroloval v cestě do zámezí menší robinsonádou.

36.

Murilo se uvolnil přes dva hráče domácích, ale na tom třetím již ztroskotal a míč následně odkopl do bezpečí Jindřich Staněk.

37.

Dobře rozehraná standardní situace Plzně způsobila problémy pro hosty. Nakonec ve finále pálil zpoza vápna Kalvach a jeho tečovaný pokus končí rohem.

38.

Viktorka opět zahrála signál úspěšně a na zadní tyči se do balonu opřel z voleje Bucha. Ke smůle Viktorky ale vysoko přestřelil.

40.

Murilo se snažil dloubákem oslovit Abubakariho a Raduloviče, ale nepřesný centr končí v rukavicích Staňka.

41.

Domácí teď nikam nespěchají a raději trpělivě kombinují. HJK se zatím k míči ne a ne dostat.

42.

Havel si nabíhal za vynikajícím pasem, ale Browne jej dokázal zakřižovat a míč odehrát do autu.

43.

Plzeň opět nepříjemně dotírala na defenzívu hostů, ale po smělém průniku Kalvacha se nakonec píská útočný faul.

45.

Řezník chytrým dloubáčkem hledal za obranou Mosqueru, avšak balon posléze doputoval až do zámezí.

45+1

Skončil první poločas.

Je za námi úvodní půle, která vyzněla daleko lépe pro domácí. Byli to ale paradoxně hosté. Radulovič ovšem těsně minul. Poté se už rozjeli domácí. Kalvach se se svou ranou ještě neprosadil, ale v 11. minutě hlavou rozjásal Plzeň Luděk Pernica. O deset minut později bylo ještě veseleji. Povedenou ranou zpoza vápna zvýšil Jan Sýkora. Krasojízdu prvním poločasem dovršil ve 31. minutě Lukáš Hejda, který zužitkoval další standardní situaci Viktorky. Ta po 45 minutách vede 3:0 a je velmi blízko postupu do třetího předkola.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Do druhé půle udělaly oba celky jednu změnu. Za hosty odchází Bojan Radulović, přichází Paulus Arajuuri a za domácí dohrál Radi Řezník, kterého nahradil Libor Holík.

47.

Plzeň se i v úvodu druhé půle zatím úspěšně brání a Helsinky se marně dobývají na útočnou polovinu.

48.

Hazard pod tlakem odkopl míč do zámezí a Plzeň tak bude na útočné polovině vhazovat.

49.

Tečovaná rána Buchy z dvaceti metrů pohodlně přistála v náruči Hazarda, který následně rozehrává na kopačky svých kolegů.

50.

Sýkora napřáhl z velké dálky, nicméně jeho projektil srazil na rohový kop jeden z hostujících stoperů.

51.

K Mosquerovi se odrazil míč po rohovém kopu, ale rána z hranice penaltového puntíku byla zablokována.

53.

Abubakari dle sudího přihrával do ofsajdu svému spoluhráči, ale v tomto případě se pomezní rozhodčí umávl a akce hostů tak měla pokračovat.

54.

Chorý si splnil defenzivní povinnosti, ale plzeňský útočník si v souboji pomohl nedovoleně.

55.

Katastrofální centr hostů téměř po zemi ale v pohodě sebrali domácí a dostali míč až k Hazardovi.

57.

Murilo proti dvojici domácích dokázal odcentrovat, ale tečovaná nabídka doputovala až k Staňkovi.

57.

Mosquera dělal co mohl, ale prudký pas na hřišti již nezastihl a bude se kopat od branky Hazarda.

58.

Dvojité střídání připravili hosté. Z placu odchází Murilo a Abubakari a nastupuje Soiri se Serrarensem.

61.

Mosquera vracel centr na zadní tyč před bránu, kde ale Havel již na balon nedosáhl.

62.

Také domácí připravili dvě změny. Lukáš Hejda pouští do hry Filipa Kašu a Tomáš Chorý přepouští post Janu Klimentovi.

64.

Helsinky sice vysunuly vysoký presink, ale Plzeň si s ním zatím s přehledem ví rady.

65.

Jan Sýkora měl dostatek prostoru ke střele, ale tentokrát z dobré pozice za vápnem minul bránu.

66.

Dlouhý pas na levou stranu nemohl Browne v žádném případě stihnout a vhazovat tedy budou domácí.

67.

Jan Kliment si dobře naběhl za beky, ale z levé strany vápna jeho nabídku srazili hosté na roh.

68.

Domácí poté po centru dokázali na přední tyči prodloužit míč, ale následně se k němu dostali hosté.

69.

Jan Kopic nepříjemnou skrytou ranou prověřil Hazarda, který si však s jeho pokusem hravě poradil.

69.

Na plac nyní nastupují Václav Pilař, kterého pustil do hry Jhon Mosquera.

70.

Browne se na pravé straně zvládl uvolnit, ale na zadní tyči na jeho nabídku nikdo nedosáhl.

71.

Kliment dobře zapracoval v obranné fázi, kde obral o míč soupeře. Hosté se však k balonu rychle vrátili.

72.

Další střídání obstaral Matti Peltola, kterého nahradil Johannes Yli-Kokko.

73.

Plzeň dává gól! Domácí ve druhé půli korunují svůj výkon a přidávají čtvrtou branku. Milan Havel přesnou zpětnou přihrávkou na střed vápna nabídl gólovku JANU SÝKOROVI, který krásnou ranou pověsil míč pod břevno.

75.

Po delší době se přihlásili o slovo hosté. Centr z levé strany zakončoval nebezpečně Browne, ale jeho hlavička těsně minula horní roh.

77.

Jan Kopic má pro dnešek odpracováno a na jeho post nastupuje Matej Trusa.

78.

Hosté poté rozehrávali rohový kop, ale tento centr a ani následná nabídka nevedla k další šanci HJK.

79.

Dnešní utkání sleduje 10 810 diváků.

79.

Další krásná akce Plzně. Holík výborně nacentroval přesně na hlavu Trusy, který v plném běhu minul těsně horní roh.

80.

HJK znovu střídá. Do hry jde Casper Terho a z placu odstupuje Santeri Hostikka.

81.

Serrarens vyprodukoval skrytou střelu na zadní tyč, kterou ale Staněk dokázal zkrotit v rukavicích.

83.

Sýkora těžil z dobré práce Kalvacha, ale nakonec pro Plzeň nevybojoval ani rohový kop.

84.

Plzeň dává gól! Viktoriáni uštědřují soupeři neblaze pověstného bůra. Libor Holík vyprodukoval z pravé stany naprosto fantastický centr do kapsy, na který si na středu vápna naskočil JAN KLIMENT a neomylnou hlavičkou poslal míč pod břevno.

86.

Po dalším rohovém kopu je pískán Havlovi útočný faul, ale to domácím nemusí vůbec vadit.

87.

Na stadionu panuje velmi dobrá atmosféra, kterou dokládá i právě obíhající mexická vlna.

89.

Další akci finského týmu zastavuje praporek sudího, který odmával těsný ofsajd Helsinek.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje 2 minuty.

90+1

Staněk velmi dobře přečetl hru a vyběhl si pro přihrávku za obranu. Míč poté pohodlně ukryl v rukavicích.

90+2

Kliment teď rozehrál na paty Sýkory, ale to Plzni nemusí vůbec vadit, jelikož probíhá poslední nastavená minuta.

90+2

Václav Pilař ještě parádní ranou protáhl Hazarda, který konečky prstů vyškrábl míč na roh.

90+3

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno a zcela zaslouženě slaví domácí Plzeň. Ta se v úvodu duelu ubránila šanci hostů, ale poté již měla duel ve svých rukou. V 11. minutě otevřel skóre po standardní situaci hlavou Luděk Pernica. O deset minut později bylo v Plzni ještě veseleji, když se přesnou ranou prosadil Jan Sýkora. Po půlhodině hry zvýšil na rozdíl tří branek Lukáš Hejda a domácí tak měli zápas pod kontrolou.

I po přestávce si domácí v poklidu hlídali náskok a v 73. minutě navíc přidali čtvrtou branku. Podruhé v zápase se zapsal do střelecké listiny Jan Sýkora. Vítězství Viktorky poté v 84. minutě podtrhl po krásné akci svým prvním gólem v dresu Plzně Jan Kliment. Viktoriáni tak zvládli i odvetný zápas a proklouzli do třetího předkola, ve kterém se střetnou se Šeriffem Tiraspol. V případě neúspěchu si však tímto postupem zajistili minimálně základní skupinu Evropské konferenční lize.

Z mé strany je to vše. Přeji hezký večer a u dalších on-line přenosů na počtenou.