Gól Masopusta a chycená penalta. Slavia vyhrála v Kluži a přiblížila se Lize mistrů

Aktualizováno 20. 8. 2019 22:59
Fotbalisté Slavie se přiblížili k postupu do základní skupiny Ligy mistrů. Pražané v úvodním utkání závěrečného 4. předkola zvítězili v Kluži 1:0 a vytvořili si velmi výhodnou pozici pro domácí odvetu, která se hraje příští středu. O výhře českého šampiona rozhodl v Rumunsku v 28. minutě Lukáš Masopust. Po přestávce zachránila hosty tyč a v 79. minutě brankář Ondřej Kolář chytil penaltu Billelu Omranimu.

Utkání jsme sledovali prostřednictvím on-line přenosu.

Slavia, která v minulé sezoně došla až do čtvrtfinále Evropské ligy, usiluje o druhou účast v základní skupině Ligy mistrů v historii, hlavní fázi nejprestižnější klubové soutěže si dosud zahrála jen v roce 2007. Pražané by za postup získali prémii v přepočtu 393 milionů korun.

Pokud by slávisté přes Kluž nepřešli, čekala by je stejně jako v předchozích dvou sezonách základní skupina Evropské ligy. Červenobílí zůstali jediným českým zástupcem v pohárech, zbylé kluby už vypadly v kvalifikaci Evropské ligy.

"Zápas byl hodně vyrovnaný. Výsledek dopadl velmi dobře, ale k tomu, abychom postoupili, musíme v odvetě podat mnohem lepší výkon. Kluž v podobné pozici jela na Celtic, nikdo jim nevěřil a dala tam čtyři góly. Dokážou velké věci," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Zatímco Kluž už přešla přes tři předkola a vyřadila postupně Astanu, Maccabi Tel Aviv a Celtic Glasgow, Slavia vstoupila do kvalifikace Ligy mistrů až dnes. Přesto v úvodu působili rozehranějším dojmem Pražané, kteří po rozhodnutí UEFA poprvé hráli až v třetí zelené sadě dresů, odkazující na partnerství s čínským klubem Peking Čung-che Kuo-an.

Domácí spoléhali na brejky, po jednom z nich se v osmé minutě dostával do zakončení Tucudean, ale Hovorka ho zablokoval. Červenobílí většinu času drželi míč, první velkou šanci však měl rumunský šampion. V 27. minutě Djokovič hlavou posunul míč směrem k brance na Tucudeana a hosté děkovali gólmanu Kolářovi, že neprohrávali.

O minutu později otevřeli skóre slávisté. Nejdražší letní posila rumunský reprezentant Stanciu, který se poblíž Kluže narodil, rozehrál rohový kop signálem za vápno a Masopustův volej na teč překvapivě zapadl až do sítě. Reprezentační záložník dal první gól v pohárech.

"Signál po rohu vymysleli asistenti a trénovali jsme ho ještě v Praze přímo na Kluž. Lukášovi to tam na tréninku nepadalo, dokonce jsme ho nakonec vyhnali a zkoušeli to jiní hráči. Ale teď to vyšlo skvěle," liboval si Trpišovský.

"Ten gól měl příběh. Zkoušeli jsme to na tréninku, já to netrefoval a nikdo mi nevěřil. Akorát (asistent) Jarda Köstl. Dnes jsme se o tom ještě bavili se Sukem (Tomášem Součkem) a ten říkal, jestli by nebylo lepší to vzít placírkou místo nártem. Tak jsem to zkusil placírkou. Jestli je to životní gól? Uvidíme po odvetě," dodal Masopust.

Domácí kouč Petrescu po přestávce poslal místo Tucudeana na trávník Rondóna a právě střídajícího hráče dělily v 51. minutě od vyrovnání centimetry, když trefil z úhlu tyč. Rumunský šampion ožil a vzápětí těsně minut Bordeianu.

Slavia se postupně z tlaku vymanila a v 72. minutě hlavou o kousek přestřelil Souček. O sedm minut později měli domácí velkou možnost k vyrovnání. Po Olayinkově zákroku na Omraniho odpískal rozhodčí Cakir penaltu, kterou ale sám faulovaný zahrál lajdácky a brankář Kolář střelu vyrazil. Závěr už český šampion takticky zvládl, mnohým fanouškům však pokazil radost z výhry nefungující televizní přenos.

"Byla to moje první chycená penalta v životě, takže na tenhle moment budu vzpomínat dlouho. Měl jsem hráče dobře nastudovaného. Vím, že čekal do poslední chvíle, jestli někam skočím nebo ne. Já zůstal stát, nedal jsem mu moc na výběr a trefil stranu," řekl Kolář. "Cítíme, že je to blízko, ale je za námi teprve poločas," dodal.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

CFR Kluž - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 28. Masopust. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Kalkavan (video, všichni Tur.). ŽK: Djokovič, Bordeianu, Burca - Coufal, Souček, Škoda. Diváci: 15.196.

Sestavy:

Kluž: Arlauskis - Sušič, Cestor, Burca, Camora - Aurélio (72. Paun-Alexandru), Bordeianu (87. Hoban), Djokovič - Deac, Tucudean (46. Rondón), Omrani. Trenér: Petrescu.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil - Souček, Traoré (64. Král) - Masopust (84. Holeš), Stanciu, Olayinka - Van Buren (68. Škoda). Trenér: Trpišovský.