Kdo je kat Juventusu? Podezřelou penaltu odpískal sudí potrestaný v korupční aféře

Rudolf Černík Rudolf Černík
9. 8. 2020 7:22
Jeho jméno teď zná celý fotbalový svět. A nevyslovuje ho zrovna lichotivě. Rozhodčí Felix Zwayer hrubě ovlivnil páteční utkání Ligy mistrů Juventus Turín - Olympique Lyon. Není to však první škraloup, který má německý sudí na triku.
Výroky rozhodčího Felixe Zwayera vzbudily emotivní reakce i v jiných utkáních. Takhle se na něho třeba sesypali Slováci loni na jaře při utkání kvalifikace ME 2020 proti Walesu.
Výroky rozhodčího Felixe Zwayera vzbudily emotivní reakce i v jiných utkáních. Takhle se na něho třeba sesypali Slováci loni na jaře při utkání kvalifikace ME 2020 proti Walesu. | Foto: Reuters

Zwayer výrazně - a negativně - vstoupil do děje osmifinálové odvety na turínském stadionu hned v úvodu utkání. Odpískal penaltu, které se diví celá fotbalová veřejnost a jež hodně pomohla k překvapivému konci italského favorita v soutěži.

Nebyl to jediný přehmat, jehož se němečtí arbitři včetně těch u videa dopustili. Podobně problémový byl i pokutový kop, z něhož naopak Juventus srovnal.

Podezřele vypadala i situace v šestnáctce Lyonu před koncem duelu, po níž se hráči italského giganta vehementně dožadovali další penalty (tentokrát naopak marně) a již si Zwayer ani nešel k videu zkontrolovat. A pozdvižení v průběhu duelu vzbuzovaly i další výroky devětatřicetiletého rodáka z Berlína.

Překvapením může být už fakt, že UEFA na takhle důležitý mač nominovala rozhodčího s tak kontroverzní pověstí. Zwayer byl totiž jednou z významných postav nechvalně proslulého korupčního skandálu v německém fotbale v roce 2005 kolem sudího Roberta Hoyzera.

Zwayer byl sice mezi čtyřmi rozhodčími, kteří nakonec oznámili fotbalovým orgánům své podezření na Hoyzerovu nekalou činnost, ovšem sám nevyvázl bez trestu.

Ukázalo se totiž, že právě od Hoyzera přijal úplatek ve výši 300 eur, aby jako asistent rozhodčího pomohl ovlivnit utkání mezi Wuppertalem a rezervou Werderu Brémy. Za to mu funkcionáři Německého fotbalového svazu zastavili činnost na šest měsíců, ovšem případ se dlouho dařilo ututlat.

Tajnou složku vypátral a zveřejnil až v roce 2014 německý list Die Zeit…

A ještě minimálně jednu kontroverzi způsobil tenhle realitní makléř z německé metropole. V roce 2016 rozčílil diskutabilní přímý kop, který Zwayer nařídil a z něhož Dortmund vstřelil jediný gól zápasu, kouče Leverkusenu Rogera Schmidta natolik, že ho sudí vykázal na tribunu.

Trenér ale na protest odmítl opustit lavičku, načež Zwayer odvedl hráče obou celků do kabin. Klání pokračovalo až po osmiminutovém přerušení, kdy Schmidt přece jen z prostoru střídaček odešel…

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ukrajina vyšetřuje násilnou smrt pracovnice velvyslanectví USA

Ukrajinská policie dnes oznámila, že vyšetřuje násilnou smrt pracovnice amerického velvyslanectví v Kyjevě. Pátrá po podezřelém muži, který na diplomatku zaútočil, informovala agentura Reuters.

"Žena v bezvědomí byla přijata do nemocnice, kde následně zemřela. Při prohledání osobních věcí oběti byl nalezen průkaz totožnosti zaměstnance velvyslanectví USA na její jméno," uvedla policie na Facebooku.

Podle agentury Interfax Ukrajina byla žena nalezena kolemjdoucími se zraněním hlavy v parku na předměstí ukrajinské metropole. Policie ohledává místo činu a vyhlásila pátrání po muži ve věku 30 až 40 let, který je z útoku podezřelý. Americké velvyslanectví incident nekomentovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy