Hrozivý debakl. Plzeň doma vyhořela proti Bukurešti a v boji o Ligu mistrů skončila

Aktualizováno 2. 8. 2017 23:47
Viktoria Plzeň se po čtyřech letech do hlavní fáze Ligy mistrů nevrátí, bojovat bude pouze o účast ve skupině Evropské ligy. Svěřenci trenéra Pavla Vrby nezvládli domácí odvetu proti rumunskému FCSB a utrpěli těžkou porážku 1:4. Západočeši inkasovali ve druhé půli tři slepené góly, v závěru byl navíc vyloučen Michael Krmenčík.
Daniel Kolář s kapitánskou páskou nedovedl Viktorii do čtvrtého předkola Ligy mistrů. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Fotbalisté Plzně si ani letos nezahrají skupinu Ligy mistrů. Svěřenci Pavla Vrby v domácí odvetě 3. předkola doma podlehli FCSB 1:4 a nenavázali na remízu 2:2 z Bukurešti. Viktorii čeká play off o postup do Evropské ligy, soupeře jim los přidělí v pátek.

Ve Štruncových sadech otevřel skóre ve 27. minutě z přímého kopu Mihai Balasa. V 64. minutě vyrovnal Michael Krmenčík, ale mezi 71. a 79. minutou skórovali Filipe Teixeira, Florin Tanase a Denis Alibec z penalty.

"Nechápu, co se v těch osmi minutách stalo. Byl tam nedůraz, špatné postavení některých hráčů. Dostali jsme dvě branky, zápas byl rozhodnutý a soupeř si to už uhlídal. My jsme bohužel na to nedokázali vůbec reagovat," řekl na tiskové konferenci Vrba.

Plzeňští se ani v šestém pohárovém utkání nedočkali premiérové výhry nad rumunským soupeřem a doma mu i potřetí podlehli. Bývalá Steaua zopakovala úspěch z minulého roku, kdy ve stejné fázi soutěže vyřadila pražskou Spartu.

"Vhledem k prvnímu zápasu jsme mysleli, že ten výsledek z naší strany by měl být lepší. Mohli jsme mít svým způsobem klid pro další zápasy. Cílem je postoupit do nějaké skupiny. Champions League už je pryč a o to teď bude větší napětí, abychom zvládli druhý dvojzápas, který nás čeká," prohlásil Vrba.

V základní sestavě dvě změny oproti zápasu v Rumunsku. Zraněného Limberského na pozici pravého obránce nahradil Řezník a místo stopera přepustil Hejdovi, jenž se vrátil po disciplinárním trestu.

Domácí se už po 20 vteřinách hry dostali do obrovské šance. Míč propadl k volnému Kopicovi, který ho však zblízka nedokázal dostat za vyběhnutého Nitu. Krmenčík se pak uvolnil přes tři spoluhráče, ale znovu trefil jen brankáře FCSB.

Plzeň měla v úvodu převahu a v 18. minutě málem otevřela skóre. Hrošovský nákopem za obranu vyslal do úniku Krmenčíka a ten těsně minul branku.

Rumunský tým se dlouho jen bránil, ve 27. minutě však z první větší šance udeřil. K přímému kopu se postavil stoper Balasa a zhruba z 25 metrů zamířil přesně do horního rohu branky. Plzeň z podobné standardní situace inkasovala i v Bukurešti.

Domácí gól hodně zaskočil. O chvíli později Balasa z dalšího přímého kopu těsně přestřelil. Na nebezpečný centr Alibeca pak v plzeňské šestnáctce těsně nedosáhl volný Man.

Plzeň se ve druhém poločase dostala do pořádné šance až v 64. minutě a hned z toho byla branka. Po chybě obrany propadl míč k Řezníkovi, který našel volného Krmenčíka a ten hrudníkem vyrovnal. Reprezentační útočník se trefil i ve třetím soutěžním utkání nové sezony.

Radost Západočechů však trvala jenom chvíli. Po teči domácí obrany se míč dostal k Teixeirovi, jenž ho v 71. minutě nekompromisně napálil pod břevno. Za pět minut přidal pojistku FCSB po průniku za obranu Tanase a v 79. minutě proměnil Alibec penaltu po faulu Hořavy na Teixeiru. V závěru se ještě Krmenčík ohnal loktem po Momčilovičovi a dostal červenou kartu.

"Kontrolovali jsme hru a drželi balon, pak přišel nějaký odražený balon a on (Teixeira) to prostě propálil. Jestli jsme chtěli až moc, začali jsme dělat strašné chyby a soupeř nás za to trestal," konstatoval obránce Lukáš Hejda.

V závěru se ještě Krmenčík ohnal loktem po Momčilovičovi a dostal červenou kartu. "Michal patřil k nejlepším hráčům na hřišti, opravdu tam nechal maximum, bojoval, dostával se do šancí a dal gól. Ale to, co udělal, určitě do fotbalu nepatří. I pro něj je to obrovská zkušenost a doufám, že se z toho poučí," uvedl Vrba.

Odvetné utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň - FCSB 1:4 (0:1)

Branky: 64. Krmenčík - 27. Balasa, 71. Teixeira, 76. Tanase, 79. Alibec z pen. Rozhodčí: Hernandez - Sobrino, Naranjo (všichni Šp.). ŽK: Petržela, Řezník, Živulič, Havel, Krmenčík, Hrošovský, Bolek, Bakoš - Pintilii, Balasa, Alibec. ČK: 89. Krmenčík. Diváci: 10.802. První zápas: 2:2, postoupil FCSB.

Sestavy:

Plzeň: Bolek - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Hrošovský, Živulič (63. Hořava) - Petržela (54. Zeman), Kolář (77. Bakoš), Kopic - Krmenčík. Trenér: Vrba.

FCSB: Nita - Popescu (73. Achim), Balasa, Momčilovič, Morais - Pintilii, Teixeira - Enache, Man (46. Larie), F. Tanase (83. Gnohéré) - Alibec. Trenéři: V. Tanase a Dica.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

APOEL Nikósie - Viitorul Constanta 4:0 po prodl. (0:0, 1:0)

Branky: 54. Carlao, 93. Merkis, 94. De Camargo, 105. Efrem. První zápas: 0:1, postoupil APOEL.

FC Kodaň - Vardar Skopje 4:1 (2:1)

Branky: 2. Greguš, 26. vlastní Barseghjan, 75. Santander, 88. Sotiriu z pen. - 19. Nikolov. ČK: 71. Greguš (Kodaň). První zápas: 0:1, postoupila Kodaň.

Hafnarfjördur - Maribor 0:1 (0:0)

Branka: 90.+2 Tavares. První zápas: 0:1, postoupil Maribor.

Ludogorec Razgrad - Hapoel Beer Ševa 3:1 (2:0)

Branky: 9. a 33. Wanderson, 56. Marcelinho - 61. Ghadir. První zápas: 0:2, postoupil Hapoel.

Olympiakos Pireus - Partizan Bělehrad 2:2 (1:1)

Branky: 22. Carcela-González, 51. Fortunis - 33. Soumah, 85. Djurdjevič. První zápas: 3:1, postoupil Olympiakos.

Legia Varšava - FC Astana 1:0 (0:0)

Branka: 76. Czerwinski. První zápas: 1:3, postoupila Astana.

Rijeka - Salcburk 0:0

První zápas: 1:1, postoupila Rijeka.

Rosenborg Trondheim - Celtic Glasgow 0:1 (0:0)

Branka: 69. Forrest. První zápas: 0:0, postoupil Celtic.

Nemistrovská část:

CSKA Moskva - AEK Atény 1:0 (0:0)

Branka: 74. Natcho. První zápas: 2:0, postoupil CSKA.

Basaksehir - Bruggy 2:0 (2:0)

Branky: 7. Adebayor, 34. Visca. První zápas: 3:3, postoupil Basaksehir.

Young Boys Bern - Dynamo Kyjev 2:0 (1:0)

Branky: 13. Hoarau z pen., 90. Lotomba. První zápas: 1:3, postoupil Bern.

Ajax Amsterodam - Nice 2:2 (1:1)

Branky: 26. Van de Beek, 57. Sánchez - 3. Souquet, 79. Marcel. První zápas: 1:1, postoupilo Nice.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sion - Suduva Marijampole (Lit.) 1:1 (0:0), první zápas 0:3, postoupila Suduva, AEL Limassol - Austria Vídeň 1:2 (0:1), první zápas 0:0, postoupila Austria.

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

před 3 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.