Hospodský klub, řehtali se Skotové Petržalce. Domácí z nich udělali stráž na Titaniku

Jiří Škuba Jiří Škuba
29. 7. 2020 11:35
Šok, senzace, bomba. Ve středu 29. července uběhlo patnáct let od překvapivého vítězství Artmedie Petržalka nad Celtikem Glasgow.
Juraj Halenár.
Juraj Halenár. | Foto: ČTK

Stadion Petržalky šel před osmi lety k zemi, samotný klub nedlouho na to zanikl, hlavní hrdina dvojzápasu se Celtikem Juraj Halenár si sáhl na vlastní život.

Nedávná historie Artmedie má daleko blíž k peklu než ráji, nicméně kvalifikace o Ligy mistrů v roce 2005 stála za to. A zapsala se do dějin evropského fotbalu.

Když zástupci Celtiku přijeli do Bratislavy a viděli domovský stánek Artmedie, mohli se potrhat smíchy. Zápas se sice kvůli regulím UEFA hrál na Tehelném poli, ale mrňavý stadionek obklopený stromy městského parku ani tak nedělal slovenskému klubu dobrou vizitku.

"Jde o sedlácký, hospodský tým," připomíná deník SME.sk namachrované hlasy zástupců Celtiku. Ti už se viděli ve třetím předkole, i vzhledem k tomu, že Artmedia hrůzu zrovna nepouštěla. Z prvního předkola postoupila až gólem z poslední minuty třicetiminutového nastavení proti kazašskému Kajratu Almaty.

První duel se slavnými Skoty ovšem přinesl prvotřídní senzaci. Artmedia potupila namyšleného soupeře 5:0, hattrickem se blýskl Juraj Halenár. Pro vítěze soutěže z roku 1967 to v ten moment byl nejvyšší debakl za jeho 43 let dlouhé účinkování v pohárech.

Kouč Gordon Strachan si tak odbyl děsivou premiéru na lavičce Celtiku.  "Historie nás učila, že absolutně nejhorší začátek v novém zaměstnání měl noční strážce na Titaniku, který si nevšiml, že jeho loď plave směrem k ledovci o velikosti Belgie. Bohužel, tohle platilo do včerejšího zápasu," pustil se do borců v zeleno-bílých dresech deník Glasgow Daily Record.

Pro výsledek 0:5 novináři marně hledali slovo odpovídajícího významu. Výraz hanba byl pro ně příliš slabý.

To Slováci opěvovali své hrdiny z Petržalky. A hlavně útočníka Juraje Halenára, který byl s týmem po svém přestupu z Interu Bratislava pouhých pět dní. "Věřím, že si fanouškové Celtiku jméno našeho klubu už zapamatují," zářil tehdejší kouč Artmedie Vladimír Weiss.

Ani pompézní vítězství ovšem neznamená záruku zářné budoucnosti, alespoň v případě klubu z pověstného bratislavského sídliště tomu tak nebylo. Pád Artmedie následoval nedlouho po slavném triumfu, až skončil definitivním zánikem. "Nová Petržalka" musela začít od nuly a prokousat se všemi nižšími soutěžemi, nyní hraje druhou nejvyšší ligu. 

Stadion Artmedie Petržalka těsně před demolicí
Stadion Artmedie Petržalka těsně před demolicí | Foto: Václav Volf

Nejsmutnější lidský osud potkal právě Halenára, nejlepšího střelce historie slovenské soutěže, který se v roce 2015 na deset zápasů mihl i v dresu Olomouce. 

Před dvěma lety, den po svých 35. narozeninách, našli jeho tělo v bratislavském parku s podřezanými žílami. Podle policie spáchal rodák z Trnavy sebevraždu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz svolávají na čtvrtek protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi. Vadí jim změny v dotační politice.

Agrární komora a Zemědělský svaz svolávají na čtvrtek protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi. Vadí jim změny v dotační politice.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Praha dokončila geologický průzkum metra D, stavba má začít na jaře

Pražský dopravní podnik dokončil geologický průzkum metra D za 1,8 miliardy korun a čeká na stavební povolení. Potíže bránící stavbě průzkum neodhalil. Stavba má začít na jaře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy