Postupová kanonáda. Plzeň doma rozdrtila Helsinky 5:0, v dalším kole ji čeká Tiraspol

26. 7. 2022 20:51
Fotbalisté Plzně v domácí odvetě 2. předkola Ligy mistrů deklasovali Helsinky 5:0, navázali na úvodní vítězství 2:1 a postoupili do další fáze kvalifikace. V první půlhodině vstřelili góly Luděk Pernica, Jan Sýkora a Lukáš Hejda, po změně stran se Sýkora trefil podruhé a konečný výsledek stanovil střídající Jan Kliment.

"Máme všichni ohromnou radost, že se nám podařilo z tohohle dvojzápasu postoupit. Myslím si, že to bylo zasloužené," řekl plzeňský trenér Michal Bílek na tiskové konferenci.

Úřadující čeští šampioni ve 3. předkole elitní soutěže narazí na Šeriff Tiraspol, jenž vyřadil Maribor. Plzeň začne v úterý v jiném moldavském městě Kišiněvě. Tiraspol totiž leží v prorusky orientované separatistické oblasti Podněstří, kde se z rozhodnutí UEFA nemohou konat pohárové zápasy kvůli vojenské invazi Ruska na Ukrajinu.

Viktoria si současně zajistila minimálně účast ve skupině Evropské konferenční ligy a s tím spojený finanční bonus ve výši zhruba 75 milionů korun. Plzeň se do hlavní fáze pohárů vrací po tříleté absenci, naposledy hrála Ligu mistrů na podzim 2018.

"Určitá úleva to jednoznačně je. Kdybychom se dostali do problémů a tyhle dva zápasy nezvládli, jsme pod velkým tlakem. Teď je před námi další výzva. Máme něco jistého, což je super, ale i proti Tiraspolu samozřejmě chceme uspět," prohlásil Bílek.

Západočeši vyrovnali nejvyšší pohárové vítězství ve své historii. Stejným výsledkem v srpnu 2012 ve 3. předkole Evropské ligy doma rozstříleli Ruch Chorzów.

Plzeňští dnes paradoxně začali pasivně a už v páté minutě nabídli soupeři velkou šanci. Mosquera podskočil centr, Browne v šestnáctce našel Raduloviče, ale střelec gólu z prvního utkání netrefil branku.

Domácí odpověděli dalekonosnou ranou Kalvacha, kterou vykopnul Hazard. Golman Helsinek poprvé inkasoval v 11. minutě. Kalvach zatočil přímý kop na přední tyč a volný Pernica hlavou snadno skóroval.

"Začátek nebyl úplně jednoduchý, protože soupeř měl vyloženou brankovou příležitost, kterou neproměnil. Ale jak jsme dali gól na 1:0, tak jsme se uklidnili a naše hra měla velmi dobrou kvalitu," uvedl Bílek.

Jeho svěřenci zcela ovládli hru a za deset minut zvýšili. Sýkora se dostal k odraženému míči a přízemní střelou ho poslal k tyči. Sýkora ve 31. minutě připravil třetí plzeňský gól, když po jeho přímém kopu kapitán Hejda využil dalšího laxního bránění hostů.

Domácí si po změně stran spíš kontrolovali náskok a do ofenzivy se moc nepouštěli. Až v 65. minutě Sýkora z dálky vystřelil o kousek nad břevno. S Kopicovým pokusem si pak nadvakrát poradil brankář finského týmu.

Sýkora svůj výtečný výkon korunoval čtvrtým gólem v 73. minutě, kdy střelou do horního růžku zakončil akci Havla a střídajícího Pilaře. Další náhradník Trusa poté hlavičkoval těsně nad.

"Sedlo mi to dobře. Neměl jsem moc čas nad těmi střelami přemýšlet, což bylo možná dobře. Kdybych měl víc času, možná by se mi to nepovedlo. Jsem rád, že jsem mohl týmu pomoci," řekl Sýkora.

Hráči Viktorie skandování diváků "Dejte jim bůra" vyslyšeli v 84. minutě. Ve spolupráci střídajících hráčů Holík nacentroval na Klimenta a ten si hlavou připsal první soutěžní branku po letním příchodu do Viktorie. Blízko ke gólu měl těsně před koncem i Pilař, ale Hazard jeho ránu vytáhnul.

Plzeň v evropských soutěžích doma neprohrála podeváté za sebou a z toho poosmé zvítězila. Naposledy v Doosan Areně podlehla Realu Madrid 0:5 ve skupině Ligy mistrů v listopadu 2018.

Viktoria Plzeň - HJK Helsinky 5:0 (3:0)

Branky: 21. a 73. Sýkora, 11. Pernica, 31. Hejda, 84. Kliment. Rozhodčí: Stavrev - Kostadinov, Lika (všichni Sev. Mak.). ŽK: Hejda (Plzeň). Diváci: 10.810. První zápas: 2:1, postoupila Plzeň.

Plzeň: Staněk - Řezník (46. Holík), Hejda (62. Kaša), Pernica, Havel - Bucha, Kalvach - Kopic (77. Trusa), Sýkora, Mosquera (69. Pilař) - Chorý (63. Kliment). Trenér: Bílek.

Helsinky: Hazard - Hoskonen, Tenho, Raitala - Browne, Peltona (72. Yli-Kokko), Hetemaj, Hostikka (80. Terho), Murilo (58. Soiri) - Radulovič (46. Arajuuri), Abubakari (58. Serrarens). Trenér: Koskela.

Odvetná utkání 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část: Lincoln Red Imps (Gibr.) - Kostanaj (Kaz.) 0:1 (0:1), první zápas 0:2, postoupil Kostanaj; The New Saints (Wales) - Víkingur Reykjavík 0:0, první zápas 0:2, postoupil Víkingur; Ballkani (Kos.) - La Fiorita (San Marino) 6:0 (2:0), první zápas 4:0, postoupilo Ballkani. Nemistrovská část: AEK Larnaka - Midtjylland 1:1 po prodl. (1:1, 1:1), na pen. 3:4, první zápas 1:1, postoupil Midtjylland.