Dvě místa pro Ligu mistrů v ohrožení, český fotbal v koeficientu pro poháry předskočili Rakušané

4. 8. 2017 16:29
Českým týmům se v letošní pohárové sezoně zatím moc nedaří, zatím získaly pro národní koeficient nejméně bodů z top 33 soutěží.
Nejen kvůli výpadku Plzně dostal český pohárový koeficent v létě ránu.
Nejen kvůli výpadku Plzně dostal český pohárový koeficent v létě ránu. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Český fotbal po nezdarech v předkolech evropských pohárů v tomto týdnu klesl v žebříčku koeficientu UEFA na třináctou příčku za Rakousko, a navíc mu hrozí další pád. Pokud zbývající české kluby letos v pohárech nezaberou, v ohrožení jsou i dvě místa v předkolech Ligy mistrů, kdyby Česko kleslo až na šestnáctou pozici.

V tomto týdnu prožily české celky pohárové fiasko. Slavia sice postoupila přes BATE Borisov, ale na jeho hřišti prohrála. Prohrály navíc i Plzeň, Sparta a Mladá Boleslav, přičemž Sparta a Mladá Boleslav v pohárové Evropě končí. A Zlín, který má jistou účast v základní skupině Evropské ligy, se zatím do bojů nezapojil.

Celkem si tak český fotbal připsal zatím pouhých 4,5 bodu, z toho tři zaznamenala Boleslav díky postupu z 2. předkola EL přes Shamrock. Naopak Sparta nepřidala ani bod. Koeficient však dělí body počtem účastníků z jednotlivých zemí, což znamená pěti českými kluby. Výsledkem je pouhých 0,9 bodu do koeficientu, což je nejmenší číslo z předních 33 lig Evropy.

Před Česko se tak v žebříčku, který rozhoduje o nasazování do pohárů v sezoně 2019/20, těsně dostalo Rakousko. A navíc se nepříjemně přiblížili Švýcaři a Řekové. Vzhledem k vysokému odpočtu českého fotbalu v příští sezoně jsou nebezpečím i Chorvaté a Dánové, kteří budou odečítat výrazně méně, a tak na ně Češi aktuálně mají náskok jen něco těsně přes dva body.

Výraznou vzpruhou by tak byl postup Slavie do základní skupiny Ligy mistrů, který automaticky přináší bonus čtyř bodů. Za postup do hlavní fáze Evropské ligy je garantované minimum dvou bodů. Za výhru ve skupinách jsou pak další dva body a za remízu jeden bod.