Porto vydřelo postup proti Juventusu, Ronaldo v LM končí. Haaland sestřelil Sevillu

Aktualizováno 10. 3. 2021 0:09
Fotbalisté Sevilly s brankářem Tomášem Vaclíkem vypadli v osmifinále Ligy mistrů s Dortmundem. Favorizovaný Juventus Turín nestačil na Porto a ve stejné fázi skončil podruhé za sebou.

Španělští úřadující vítězové Evropské ligy na stadionu Borussie remizovali 2:2 a neodčinili úvodní porážku 2:3, český reprezentační gólman zůstal na lavičce náhradníků. Juventus sice ve strhující domácí odvetě zdolal Porto 3:2 po prodloužení, ale portugalský tým slaví díky domácímu vítězství 2:1 a většímu počtu branek na hřišti soupeře.

Vaclík odchytal předchozí dva soutěžní zápasy, ale sevillská jednička Bunú se po uzdravení vrátila do branky. Andaluské mužstvo začalo aktivněji a už ve třetí minutě Ocamposovu střelu vytáhl domácí gólman Hitz, boční síť poté napálil Suso.

Dortmund hned první větší šanci ve 35. minutě využil. Na konci rychlé akce Reus našel volného Haalanda a nejlepší střelec aktuálního ročníku LM si snadno poradil.

Další gól norského útočníka na začátku druhé půle nebyl uznán kvůli jeho útočnému faulu na Fernanda. Sudí Cakir se ale ve spolupráci s videorozhodčím vrátil k předcházející situaci, kdy byl Haaland v šestnáctce nedovoleně zastaven Koundém, a odpískal penaltu.

Z ní Haaland trefil tyčku, tím však drama ještě nekončilo. Cakir nechal pokutový kop opakovat, protože Bunú vystoupil před brankovou čáru. Na druhý pokus už dvacetiletý střelec Dortmundu nezaváhal a zopakoval dva zásahy ze Sevilly.

Haaland si v Lize mistrů polepšil na 10 gólů v sezoně, celkově v elitní soutěži zaznamenal 20 branek ve 14 zápasech. Stal se také nejlepším norským střelcem v historii LM po bývalém útočníkovi a současném trenérovi Manchesteru United Olem Gunnarovi Solskjaerovi.

Hosty vrátil do hry v 69. minutě En-Nesjrí, jenž proměnil penaltu za faul Cana na střídajícího De Jonga. Marocký útočník v šesté minutě nastavení vyrovnal hlavou po Rakitičově centru, ale víc už Sevilla nestihla. Dortmund postoupil do čtvrtfinále poprvé od ročníku 2016/17.

Juventus začal velkým tlakem a už ve třetí minutě mohl otevřít skóre Morata, jenže hlavou nepřekonal brankáře Marchesína. Na druhé straně po chvilce Taremí hlavičkoval do spojnice břevna a tyče.

Porto se v 19. minutě dostalo do vedení. Demiral fauloval Taremího a nařízenou penaltu proměnil Oliveira. Odpověď ještě v první půli odmítl Morata a zblízka trefil jen gólmana hostů.

Italští šampioni však skvěle zahájili druhé dějství a ve 49. minutě vyrovnal Chiesa po přiťuknutí do té doby nevýrazného Ronalda. Krátce poté byl vyloučen Taremí z Porta po dvou žlutých kartách v rychlém sledu.

Juventus využil přesilovku v 63. minutě, kdy po Cuadradově centru skóroval znovu Chiesa. Třiadvacetiletý křídelník se prosadil už v Portu. Domácí přes drtivou převahu v normální hrací době další branku nepřidali, Moratův zásah v nastavení neplatil kvůli ofsajdu a Cuadrado zamířil do břevna.

Turínský tým měl i v obou částech prodloužení nad oslabeným protivníkem převahu, ale ve 115. minutě se trefil znovu Oliveira, tentokrát z přímého kopu. Rabiot rychle vrátil "Staré dámě" vedení, ale kýžený postupový gól už domácí nestihli. Porto je mezi nejlepší osmičkou LM po dvou letech.

Odvetná osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Borussia Dortmund - FC Sevilla 2:2 (1:0)

Branky: 35. a 49. z pen. Haaland - 69. z pen. a 90.+6 En-Nesjrí. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.) - Irrati (video, It.). ŽK: Morey, Haaland, Can - Acuňa, Koundé, Jordán, Óscar, Fernando, Diego Carlos. Bez diváků. První zápas: 3:2, postoupil Dortmund.

Dortmund: Hitz - Morey (90.+5 Meunier), Can, Hummels, Schulz (89. Zagadou) - Dahoud, Delaney, Bellingham - Hazard (67. Passlack), Haaland, Reus. Trenér: Terzic.

Sevilla: Bunú - Navas, Koundé, Diego Carlos, Acuňa - Jordán (60. Gómez), Fernando (86. Rakitič), Óscar (79. Torres) - Ocampos (60. De Jong.), En-Nesjrí, Suso (86. Munir). Trenér: Lopetegui.

Juventus Turín - FC Porto 3:2 po prodl. (2:1, 0:1)

Branky: 49. a 63. Chiesa, 117. Rabiot - 19. z pen. a 115. Oliveira. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel (video, všichni Niz.). ŽK: Chiesa, Cuadrado, Bernardeschi, Rabiot - Otávio, Taremí, Oliveira, Mbemba. ČK: 54. Taremí. Bez diváků. První zápas: 1:2, postoupilo Porto.:

Juventus: Szczesny - Cuadrado, Bonucci (75. De Ligt), Demiral, Alex Sandro - Chiesa (102. Bernardeschi), Arthur (102. Kulusevski), Rabiot, Ramsey (75. McKennie) - Morata, Ronaldo. Trenér: Pirlo.

Porto: Marchesín - Manafá, Mbemba, Pepe, Zaidu (71. Díaz) - Corona (118. Leite), Oliveira (118. Loum N'Diaye), Uribe (90. Grujič), Otávio (62. Sarr) - Marega (106. Martínez), Taremí. Trenér: S. Conceicao.

před 16 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

před 31 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí