Divočina v Barceloně, VAR opět na paškále. Lidské chyby nahradilo lidské šílenství

av av
9. 8. 2020 11:47
Ani druhý večer s obnovenou Ligou mistrů se neobešel bez kontroverzí. Pod palbou kritiky je výkon tureckého hlavního rozhodčího Cüneyta Cakira a jeho asistentů u videa v zápase mezi Barcelonou a Neapolí.

Před masivním nástupem videa byly chyby rozhodčích nedílnou emotivní součástí světového fotbalu. Fanoušci se alespoň mohli utěšovat faktem, že jde o selhání lidského faktoru. Rozhodnout mylně během zlomku sekundy bylo do jisté míry pochopitelné.

"Nemají k dispozici opakované záběry, musejí rozhodnout hned, situaci vidí z jediného úhlu," zněly logické omluvy mnohých rozhodcovských přehmatů.

Video mělo tohle všechno vyřešit. Jenže situace je v mnoha ohledech ještě mnohem horší.

S lidskými chybami se fanoušci nakonec vyrovnat uměli, se současným stavem už je to složitější.

"S chybou lidského faktoru jsem mohl žít. S lidským šílenstvím po dlouhém kontrolování videa, které stejně přinese sporná rozhodnutí, ale nemohu. Nemělo to být jasné a očividné?" zněl jeden z mnoha ohlasů fanoušků po sobotní odvetě osmifinále ligy mistrů mezi Barcelonou a Neapolí.

Katalánský gigant na Camp Nou vyhrál 3:1 a po remíze z prvního duelu slavil postup. Klíčový první gól, který v 10. minutě hlavou vstřelil Clement Lenglet, ale jednoznačně neměl platit.

Francouzský stoper svým faulem vyřadil hned dva bránící protihráče. Oběma rukama odstrčil Demmeho, jehož pohyb poslal k zemi věž jménem Kalidou Koulibaly. VAR ani nenechal Cakira, aby gólový incident přezkoumal.

"Jasné strčení do Demmeho, které Lengletovi umožnilo volnou cestu k míči. Cakir rád nechává volný průběh hře, ale tentokrát gól rozhodně neměl uznat," vyjádřil se pro španělské Radio Marca respektovaný sudí Andujar Oliver, muž s patnáctiletou praxí z nejvyšší soutěže.

Rozhodnutí bylo nepochopitelné i pro obyčejné fanoušky. Ti už začali vyzývat k tomu, aby se komunikace rozhodčího a jeho kolegů u videa vysílala živě v televizním přenosu. Jen tak by šlo v určitých momentech pochopit, jak a proč k verdiktu dospěli.

Dokonalý kontrast k Lengletově brance přinesl druhý kontroverzní moment. Když ve 29. minutě vstřelil Lionel Messi svůj druhý gól v utkání, Cakir jej po konzultaci s VAR neuznal kvůli údajnému dotyku ruky.

Zatímco v prvním případě Lenglet získal svým zákrokem jednoznačnou výhodu, která vedla ke gólu, letmý zásah Messiho ruky nijak nezměnil směr míče, fotbalistu v žádném ohledu nezvýhodnil.

I proto se nakonec i tento moment stal předmětem vyhrocených vášní.

Ještě do poločasu pak Cakir s videorozhodčím řešil dvě penaltové situace. Nejprve Koulibaly jednoznačně zezadu nakopl výborně presujícího Messiho.

Přesto trvalo nekonečné čtyři minuty, než VAR povolal hlavního k obrazovce.

Naopak následující, mnohem spornější střet mezi Rakitičem a Mertensem turecký sudí bez váhání vyhodnotil jako penaltu.

"VAR je absolutní ostuda. Zabralo čtyři minuty rozhodnout o penaltě. To je absolutní vtip, ničí to rytmus hry. V žádném případě to nemohlo trvat tak dlouho. Koulibaly jednoznačně atakoval Messiho zezadu, jednoznačná penalta," psal na Twitter populární účet FutbolBible.