Divočina v Barceloně, VAR opět na paškále. Lidské chyby nahradilo lidské šílenství

av av
9. 8. 2020 11:47
Ani druhý večer s obnovenou Ligou mistrů se neobešel bez kontroverzí. Pod palbou kritiky je výkon tureckého hlavního rozhodčího Cüneyta Cakira a jeho asistentů u videa v zápase mezi Barcelonou a Neapolí.

Před masivním nástupem videa byly chyby rozhodčích nedílnou emotivní součástí světového fotbalu. Fanoušci se alespoň mohli utěšovat faktem, že jde o selhání lidského faktoru. Rozhodnout mylně během zlomku sekundy bylo do jisté míry pochopitelné.

"Nemají k dispozici opakované záběry, musejí rozhodnout hned, situaci vidí z jediného úhlu," zněly logické omluvy mnohých rozhodcovských přehmatů.

Video mělo tohle všechno vyřešit. Jenže situace je v mnoha ohledech ještě mnohem horší.

S lidskými chybami se fanoušci nakonec vyrovnat uměli, se současným stavem už je to složitější.

"S chybou lidského faktoru jsem mohl žít. S lidským šílenstvím po dlouhém kontrolování videa, které stejně přinese sporná rozhodnutí, ale nemohu. Nemělo to být jasné a očividné?" zněl jeden z mnoha ohlasů fanoušků po sobotní odvetě osmifinále ligy mistrů mezi Barcelonou a Neapolí.

Katalánský gigant na Camp Nou vyhrál 3:1 a po remíze z prvního duelu slavil postup. Klíčový první gól, který v 10. minutě hlavou vstřelil Clement Lenglet, ale jednoznačně neměl platit.

Francouzský stoper svým faulem vyřadil hned dva bránící protihráče. Oběma rukama odstrčil Demmeho, jehož pohyb poslal k zemi věž jménem Kalidou Koulibaly. VAR ani nenechal Cakira, aby gólový incident přezkoumal.

"Jasné strčení do Demmeho, které Lengletovi umožnilo volnou cestu k míči. Cakir rád nechává volný průběh hře, ale tentokrát gól rozhodně neměl uznat," vyjádřil se pro španělské Radio Marca respektovaný sudí Andujar Oliver, muž s patnáctiletou praxí z nejvyšší soutěže.

Rozhodnutí bylo nepochopitelné i pro obyčejné fanoušky. Ti už začali vyzývat k tomu, aby se komunikace rozhodčího a jeho kolegů u videa vysílala živě v televizním přenosu. Jen tak by šlo v určitých momentech pochopit, jak a proč k verdiktu dospěli.

Dokonalý kontrast k Lengletově brance přinesl druhý kontroverzní moment. Když ve 29. minutě vstřelil Lionel Messi svůj druhý gól v utkání, Cakir jej po konzultaci s VAR neuznal kvůli údajnému dotyku ruky.

Zatímco v prvním případě Lenglet získal svým zákrokem jednoznačnou výhodu, která vedla ke gólu, letmý zásah Messiho ruky nijak nezměnil směr míče, fotbalistu v žádném ohledu nezvýhodnil.

I proto se nakonec i tento moment stal předmětem vyhrocených vášní.

Ještě do poločasu pak Cakir s videorozhodčím řešil dvě penaltové situace. Nejprve Koulibaly jednoznačně zezadu nakopl výborně presujícího Messiho.

Přesto trvalo nekonečné čtyři minuty, než VAR povolal hlavního k obrazovce.

Naopak následující, mnohem spornější střet mezi Rakitičem a Mertensem turecký sudí bez váhání vyhodnotil jako penaltu.

"VAR je absolutní ostuda. Zabralo čtyři minuty rozhodnout o penaltě. To je absolutní vtip, ničí to rytmus hry. V žádném případě to nemohlo trvat tak dlouho. Koulibaly jednoznačně atakoval Messiho zezadu, jednoznačná penalta," psal na Twitter populární účet FutbolBible.

Ukrajina vyšetřuje násilnou smrt pracovnice velvyslanectví USA

Ukrajinská policie dnes oznámila, že vyšetřuje násilnou smrt pracovnice amerického velvyslanectví v Kyjevě. Pátrá po podezřelém muži, který na diplomatku zaútočil, informovala agentura Reuters.

"Žena v bezvědomí byla přijata do nemocnice, kde následně zemřela. Při prohledání osobních věcí oběti byl nalezen průkaz totožnosti zaměstnance velvyslanectví USA na její jméno," uvedla policie na Facebooku.

Podle agentury Interfax Ukrajina byla žena nalezena kolemjdoucími se zraněním hlavy v parku na předměstí ukrajinské metropole. Policie ohledává místo činu a vyhlásila pátrání po muži ve věku 30 až 40 let, který je z útoku podezřelý. Americké velvyslanectví incident nekomentovalo.