Divočina v Barceloně, VAR opět na paškále. Lidské chyby nahradilo lidské šílenství

av av
9. 8. 2020 11:47
Ani druhý večer s obnovenou Ligou mistrů se neobešel bez kontroverzí. Pod palbou kritiky je výkon tureckého hlavního rozhodčího Cüneyta Cakira a jeho asistentů u videa v zápase mezi Barcelonou a Neapolí.
Video: O2 TV Sport

Před masivním nástupem videa byly chyby rozhodčích nedílnou emotivní součástí světového fotbalu. Fanoušci se alespoň mohli utěšovat faktem, že jde o selhání lidského faktoru. Rozhodnout mylně během zlomku sekundy bylo do jisté míry pochopitelné.

"Nemají k dispozici opakované záběry, musejí rozhodnout hned, situaci vidí z jediného úhlu," zněly logické omluvy mnohých rozhodcovských přehmatů. 

Video mělo tohle všechno vyřešit. Jenže situace je v mnoha ohledech ještě mnohem horší.

S lidskými chybami se fanoušci nakonec vyrovnat uměli, se současným stavem už je to složitější.

"S chybou lidského faktoru jsem mohl žít. S lidským šílenstvím po dlouhém kontrolování videa, které stejně přinese sporná rozhodnutí, ale nemohu. Nemělo to být jasné a očividné?" zněl jeden z mnoha ohlasů fanoušků po sobotní odvetě osmifinále ligy mistrů mezi Barcelonou a Neapolí.

Katalánský gigant na Camp Nou vyhrál 3:1 a po remíze z prvního duelu slavil postup. Klíčový první gól, který v 10. minutě hlavou vstřelil Clement Lenglet, ale jednoznačně neměl platit.

Francouzský stoper svým faulem vyřadil hned dva bránící protihráče. Oběma rukama odstrčil Demmeho, jehož pohyb poslal k zemi věž jménem Kalidou Koulibaly. VAR ani nenechal Cakira, aby gólový incident přezkoumal.

"Jasné strčení do Demmeho, které Lengletovi umožnilo volnou cestu k míči. Cakir rád nechává volný průběh hře, ale tentokrát gól rozhodně neměl uznat," vyjádřil se pro španělské Radio Marca respektovaný sudí Andujar Oliver, muž s patnáctiletou praxí z nejvyšší soutěže.

Rozhodnutí bylo nepochopitelné i pro obyčejné fanoušky. Ti už začali vyzývat k tomu, aby se komunikace rozhodčího a jeho kolegů u videa vysílala živě v televizním přenosu. Jen tak by šlo v určitých momentech pochopit, jak a proč k verdiktu dospěli.

Dokonalý kontrast k Lengletově brance přinesl druhý kontroverzní moment. Když ve 29. minutě vstřelil Lionel Messi svůj druhý gól v utkání, Cakir jej po konzultaci s VAR neuznal kvůli údajnému dotyku ruky.

Zatímco v prvním případě Lenglet získal svým zákrokem jednoznačnou výhodu, která vedla ke gólu, letmý zásah Messiho ruky nijak nezměnil směr míče, fotbalistu v žádném ohledu nezvýhodnil.

I proto se nakonec i tento moment stal předmětem vyhrocených vášní.

Ještě do poločasu pak Cakir s videorozhodčím řešil dvě penaltové situace. Nejprve Koulibaly jednoznačně zezadu nakopl výborně presujícího Messiho.

Přesto trvalo nekonečné čtyři minuty, než VAR povolal hlavního k obrazovce.

Naopak následující, mnohem spornější střet mezi Rakitičem a Mertensem turecký sudí bez váhání vyhodnotil jako penaltu.

"VAR je absolutní ostuda. Zabralo čtyři minuty rozhodnout o penaltě. To je absolutní vtip, ničí to rytmus hry. V žádném případě to nemohlo trvat tak dlouho. Koulibaly jednoznačně atakoval Messiho zezadu, jednoznačná penalta," psal na Twitter populární účet FutbolBible.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy