Dánové mají Slavii přečtenou, vytáhnou na ni kyberzbraň. Pozor i na nebezpečné auty

Marek Janoš Marek Janoš
22. 9. 2020 7:19
Midtjylland v úterý proti Slavii vytáhne v úvodním duelu závěrečného předkola fotbalové Ligy mistrů svou nejsilnější zbraň. Datovou analýzu. Pro dánského mistra to je samozřejmost. Matematické algoritmy přispěly například k jeho výhře nad Manchesterem United.
Midtjylland po výhře nad Young Boys Bern
Midtjylland po výhře nad Young Boys Bern | Foto: Reuters

"Práce už neexistuje, jenom aplikace," žertuje ironicky bavič Dylan Moran v jednom ze svých standupů.

V případě Midtjyllandu, dnešního soupeře Slavie, ovšem není daleko od pravdy. Datová analýza je v evropských klubech čím dál častěji běžnou součástí přípravy na zápas.

Stoch jako expert

Přímý přenos play off Ligy mistrů mezi Slavií Praha a Midtjylland nabídne stanice O2 TV Sport. Předzápasové studio startuje ve 20.20 hodin, moderátor Libor Bouček přivítá jako hosta Miroslava Jirkala, fotbalového experta a trenéra, a také Miroslava Stocha, který se Slavii získal mistrovský titul, vybojoval dvakrát domácí pohár a také pomohl červenobílým k postupu do čtvrtfinále Evropské ligy. Přímo z hrací plochy se pak přihlásí reportér David Sobišek. Samotné utkání pak komentuje zkušená dvojice Milan Štěrba a Jan Homolka.

Vlci, jak se Midtjyllandu v Dánsku přezdívá, jsou ovšem v tomto oboru průkopníky a patří ke špičce. S matematickými modely začali ve fotbale pracovat navíc trochu jiným způsobem než jejich konkurence.

"Jsou velice známí tím, že začali mezi prvními používat analýzu nejen pro skauting, ale i v tréninkovém procesu," poukazuje analytik pražské Dukly Jurij Dinaburskij, v čem je přístup dánského klubu odlišný od většiny, která se zatím zaměřuje na data při vyhlížení možných posil.

Datové oddělení Midtjyllandu tak pečlivě analyzuje hru každého soupeře a hledá jeho slabiny. "Jasné je, že Midtjylland bude dobře připravený a bude znát hráče Slavie, jejich silné a slabé stránky," je přesvědčený Dinaburskij.

Jak datová analýza vůbec funguje? Nejdříve klub nasbírá reálná herní data. Každá jednotlivá přihrávka je tak popsána několika parametry a hodnocena například podle toho, zda zvýšila pravděpodobnost vstřelení gólu nebo naopak riziko, že tým inkasuje. Analytické modely jsou různé. Zkoumají například bránění v prostoru, presink, vznik gólových příležitostí a tak podobně.

"Datová analýza se snaží vymyslet matematické a statistické modely, které jsou spojené s fotbalovou složkou a zároveň jsou i matematicky měřitelné, prokazatelně ovlivňují herní výkon," vysvětluje analytik pražské Dukly.

"Vypočítá intenzitu presinku u každého jednotlivého týmu a dost věrohodně měří, jak daný tým opravdu presuje. Víme, v jakém prostoru soupeř presuje nejlíp a kde má problémy. To lze využít pro zlepšení vlastního herního výkonu," pokračuje.

Obrovsky dlouhé auty

Úterní soupeř Slavie na sebe upozornil například výhrou 2:1 nad Manchesterem United v play off Evropské ligy před čtyřmi lety. Tehdy už byla datová analýza součástí práce v klubu, ten s její pomocí také vyhledával talentované hráče.

"Hlavně začali pracovat v tréninkovém procesu na věcech, které jsou přehlížené. To znamená především standardky, to je známá věc. Netýká se to jen rohů, ale i zahrávání autů. Každý, kdo viděl zápas Midtjyllandu, ví, že mají levého beka, který hází obrovsky dlouhé auty přímo do vápna," popisuje Dinasburskij.

Své tvrzení dokáže doložit čísly z datové analýzy. "Dá se říct, že dávají přibližně 30 procent gólů ze standardek, což je opravdu velké číslo," poukazuje. "Díky autům se dostali do převahy v zápase s Young Boys a díky standardce pak zase rozhodli," dodává, na co by si Slavia měla dát pozor.

"V podstatě přišli na to, že ve fotbale je spousta věcí, která je podceňovaná. Rohy se kopou jen podle zkušeností trenéra. Ten zná fotbal a má představu, jak kopat standardky. Jenže pokud zanalyzujete prostory, které má soupeř nejvíce průchozí, a každého hráče a vyberete toho, který nejhůř brání, můžete centrovat přímo do prostoru, který daný hráč brání. Máte pak větší pravděpodobnost, že vstřelíte branku," dává příklad datový analytik.

"To se Midtjyllandu přesně vyplatilo. Má stejný přístup k autům, nastavil techniku vhození autu, nastavil zóny, které musí obsazovat, a najednou jsou standardky jeho hlavní zbraní. Herní výkon je podřízený tomu, že se snaží docílit co největšího počtu standardních situací. Proto angažovali hráče typu Pioneho Sista, kteří jsou fantastičtí v situacích jeden na jednoho a mohou získat standardky blízko vápna nebo auty," vysvětluje podrobněji Dinaburskij.

Data versus lišák Trpišovský

Datovou analytiku používá stále více klubů a Slavia rozhodně nechce být pozadu. Realizační tým s ní také pracuje a důvěřuje jí, i když ji nevyužívá tolik jako třeba Midtjylland.

Ovšem ani datová analýza není všemocný nástroj. Kromě toho, že rozhoduje každá milisekunda počínání hráče na trávníku a jeho technické provedení, mohou ji přelstít i nové herní prvky týmu. Volbou překvapivé sestavy nebo taktiky je známý i trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

"Principy hry a to, přes které prostory tým útočí, ale nejde změnit během jednoho týdne," poukazuje Dinaburskij na to, že v tomto směru dánské algoritmy Trpišovský neošálí. "Například na nově vymyšlené standardky nejde reagovat, samozřejmě jde analyzovat jen to, co už bylo použito. Pokud Slavia kopne roh jinak nebo bude třeba bránit jinak zónově, tak to nemají šanci odhadnout," dodává.

Poprvé se o Midtjyllandu mluvilo v souvislosti s videoanalytikou před více než pěti lety. Klub se na tuto stránku zaměřil opravdu důkladně především díky tomu, že ve vedení působil nadšenec do matematických modelů Rasmus Andresen, který si notoval s majitelem Matthewem Benhamem, dalším příznivcem datové analýzy. Ten mimochodem zbohatl jako profesionální sázkař a vlastní také druholigový anglický Brentford.

Fotbalová republika, díl třetí: Návrat k fotbalu v Hýskově | Video: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 56 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy