5. 11. 2019 20:49
Slavia dokázala na Camp Nou remizovat 0:0 po dalším statečném výkonu. Sešívaní ve "skupině smrti" fotbalové Ligy Mistrů vybojovali druhý bod.

Domácí kapitán Lionel Messi na slavném stadionu v prvním poločase trefil břevno.

"Červenobílé", kteří před dvěma týdny doma favorizované Barceloně podlehli 1:2, několika výbornými zákroky podržel brankář Ondřej Kolář. Katalánci doma zaváhali po sérii 16 soutěžních výher.

"I když jsme udělali maximum a hráči se vydali obrovským způsobem fyzicky, psychicky i fotbalově, tak jsme v některých fázích tahali za kratší konec a trochu jsme měli i sportovní štěstí, které nám chybělo v tom prvním utkání s Barcelonou," řekl slávistický trenér Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.

"Doma jsme podali velice dobrý výkon a prohráli jsme, tady to od nás nebylo úplně stoprocentní a kvalitní výkon a máme bod. Je to klasický fotbal, který nepřirozeně dává a bere. Ale samozřejmě klobouk dolů před celým týmem, že jsme neprohráli a nedostali branku," doplnil kouč.

Barcelona s osmi body vede tabulku, poslední Slavia má stále teoretickou šanci na jarní fázi LM, kam projdou první dva tymy. Pražané v příštím utkání 27. listopadu přivítají na svém stadionu Inter Milán.

Slávisté nastoupili se dvěma změnami oproti domácímu duelu, který před dvěma týdny prohráli 1:2. Dlouhodobě zraněného Hovorku na postu stopera nahradil Frydrych a místo Zeleného dostal od začátku šanci Traoré.

Barceloně očekávaně chyběl zraněný Suárez, jehož v ofenzivní trojici zastoupil Dembélé.

Slávisté nepustili soupeře do úvodního tlaku a v šesté minutě měli první šanci. Po Ševčíkově úniku obránce Lenglet tečoval míč a brankář Ter Stegen ho s problémy vyrazil. O pět minut později se poprvé blýskl i Kolář, který vykopl Semedovu ránu po náběhu za obranu. Hostující gólman pak zneškodnil i Messiho přímý kop z úhlu.

Pražané s domácími favority drželi krok a hrozili hlavně díky průnikům aktivního Olayinky. Po jednom z nich ve 28. minutě nebyl daleko od vedoucí branky Stanciu, jenž v dobré pozici trefil Masopusta.

Barcelona málem otevřela skóre ve 35. minutě, kdy Messi po typickém individuálním průniku napálil břevno.

"Já už se za tím otáčel s tím, že pro to půjdu do brány, protože to mělo gólové parametry. Měl jsem štěstí, že se to ještě od břevna odrazilo ke mně," popsal Ondřej Kolář. Ten v závěru první půle Slavii podržel, když výtečně zlikvidoval Messiho střelu i Piquého hlavičku z následného rohu.

Těsně před pauzou Ter Stegen reflexivně vyrazil hlavičku Bořila a autor gólu z domácího zápasu s Barcelonou pak dorazil míč do sítě. Branka ale neplatila kvůli ofsajdu.

"V přechodové i fotbalové fázi jsme dokázali být velice nebezpeční, na druhou stranu si potřebujeme přiznat, že někdy nás domácí mačkali jako citrón a přežili jsme to vůlí a nasazením hráčů a že jsme byli ve správný čas na správném místě," podotkl Trpišovský.

Na začátku druhého poločasu Messi z přímého kopu těsně přestřelil. O chvíli později Dembélé obloučkem poslal do velké šance střídajícího Roberta, který ale zblízka nepropálil výborného Koláře. V 58. minutě "Barca" po akci Messiho s Vidalem dala gól, který neplatil kvůli milimetrovému ofsajdu.

"Asi můžu říct, že to byl životní zápas, protože s takovým týmem zachytat a udržet tady nulu, to se asi nepoštěstí každému. Jsem rád, že jsem mohl klukům pomoct, ale není to jenom o mně. Dneska jsme hráli výborně celý tým," uvedl Kolář.

Katalánci měli po změně stran převahu, ale do dalšího nebezpečného zakončení se dostali až v 77. minutě, kdy Messiho zblízka vychytal Kolář. Slávisté už Barcelonu nepustili do většího závěrečného tlaku a odvezli si cenný bod. Domácí fanoušci svůj tým vyprovodili mohutným pískotem. Španělští šampioni ve skupině LM doma nedali gól poprvé od 5. prosince 2012, kdy hráli 0:0 s Benficou Lisabon.

Utkání 4. kola základní skupiny F fotbalové Ligy mistrů:

FC Barcelona - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett - Kavanagh (video, všichni Angl.). ŽK: Piqué, Semedo, Busquets - Olayinka, Stanciu, Hušbauer, Kúdela, Kolář. Diváci: 67.023.

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Piqué, Lenglet, Alba (46. Roberto) - Vidal, Busquets (68. Rakitič), De Jong - Dembélé (65. Fati), Messi, Griezmann. Trenér: Valverde.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Frydrych, Bořil - Souček, Traoré (57. Tecl) - Ševčík, Stanciu (63. Hušbauer), Olayinka - Masopust (82. Provod). Trenér: Trpišovský.