Slavní trenéři, skaut i bojovník za práva žen. Co dnes dělají neporazitelní Rossoneri?

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
13. 11. 2016 7:40
Jako zjevení z jiného světa vládl na přelomu osmdesátých a devadesátých let AC Milán pod trenérem Arrigem Sacchim fotbalové Evropě. V sezoně 1989-90 vyhráli “Rossoneri” podruhé v řadě Pohár mistrů evropských zemí (předchůdce dnešní Ligy mistrů), což se od té doby nikomu jinému nepodařilo. V domácí lize nestačili jen na mistrovskou Neapol s argentinským kouzelníkem Diegem Maradonou a skončili druzí. Podívejte se, co dělají dnes.
Arrigo Sacchi (2006)
Arrigo Sacchi (2006) | Foto: ČTK

Arrigo Sacchi (trenér)

Trenér, který se objevil odnikud a dokázal změnit světový fotbal, vedl Milán hned dvakrát, v letech 1987–91 a 1996–97.

Fotbal nehrál nikdy profesionálně a řadu let pracoval jako prodavač bot. Když mu kritici vyčítali chybějící zkušenosti vrcholového fotbalisty, ohrazoval se slovy: “Abyste se stali žokejem, taky nemusíte být nejdřív koněm.”

Základem jeho pojetí byla precizní organizace hry v rozestavení 4-4-2 se zónovou obranou, vysunutým presinkem a ofenzivním laděním. V roce 2011 byl uveden do Síně slávy italského fotbalu, do roku 2014 pracoval jako technický ředitel mládežnických reprezentací Itálie. Nyní působí jako televizní expert.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy