Messi řádil, Lipsko si vyšláplo na Real a Dortmund vydřel postup proti City

Aktualizováno 25. 10. 2022 23:17
Fotbalisté Paris St. Germain rozstříleli v předposledním 5. kole skupiny Ligy mistrů Maccabi Haifa 7:2 a postoupili mezi 16 nejlepších týmů. Ve skupině H oslavila postup i Benfica Lisabon po výhře 4:3 nad turínským Juventusem.
Lionel Messi a Neymar slaví jednu ze sedmi branek PSG.
Lionel Messi a Neymar slaví jednu ze sedmi branek PSG. | Foto: Reuters

Osmifinále nemine ani Chelsea po vítězství 2:1 v Salcburku a Dortmund po bezbrankové remíze s Manchesterem City. Lipsko překvapivě zdolalo obhájce trofeje Real Madrid 3:2.

Pařížané rozhodli o vítězství nad izraelským mužstvem už v prvním poločase, který ovládli 4:1. Dvakrát se trefil Messi, po jedné brance přidali Mbappé s Neymarem. Mbappé skóroval i po přestávce. Po něm si dal vlastní gól Goldberg a v závěru se prosadil střídající Soler. Oba zásahy hostů zaznamenal Seck.

Benfica vedla proti Juventusu po 50 minutách už 4:1 i díky dvěma brankám Rafy Silvy. "Stará dáma" se v rozmezí 77. až 79. minuty přiblížila na rozdíl jediného gólu, vyrovnat však nedokázala. Ani remíza by ji ale neudržela ve hře o osmifinále Ligy mistrů. Zatímco PSG neprohrálo ani 18. soutěžní zápas v sezoně, Benfica dokonce dvacátý.

Lipsku proti Realu vyšel skvěle úvod a po 18 minutách vedlo 2:0, trefili se Gvardiol a Nkunku. Za hosty snížil v závěru první půle Vinícius Júnior, jenže střídající Werner v 81. minutě vrátil domácím dvougólový náskok. V nastavení snížil z penalty Rodrygo. Real prohrál v 17. soutěžním utkání v sezoně poprvé.

"Rudí býci" jsou ve skupině F druzí o tři body před Šachtarem Doněck. Ukrajinský celek remizoval v Glasgow proti Celtiku 1:1.

Chelsea vykročila v Salcburku za třetí po sobě jdoucí výhrou v "milionářské" soutěži ve 23. minutě, kdy se trefil Kovačič. Po změně stran srovnal Adamu, ale Londýňanům vrátil vedení Havertz. "Blues" pod trenérem Grahamem Potterem neprohráli ani v devátém soutěžním duelu.

Úřadující rakouský mistr nenavázal na remízu 1:1 z úvodního duelu na Stamford Bridge a v této sezoně Ligy mistrů poprvé nebodoval. V tabulce ho na druhém místě vystřídal AC Milán. Obhájce italského titulu zvítězil na hřišti Dinama Záhřeb 4:0.

Dortmundu stačila k zajištění osmifinále remíza s Manchesterem City. Za hosty neproměnil ve druhém poločase penaltu Mahriz. "Citizens" podruhé za sebou remizovali v Lize mistrů 0:0.

Sevilla zdolala FC Kodaň 3:0. Premiérový triumf španělského týmu v tomto ročníku Ligy mistrů se zrodil až ve druhém dějství, v němž vstřelil všechny branky. Skóre otevřel En-Nesjrí, v závěru na něj navázali Isco a Montiel. V nastavení byl vyloučen kodaňský obránce Chočolava. Andaluský celek oslavil doma v aktuální soutěžní sezoně na osmý pokus první výhru.

5. kolo fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Salcburk - Chelsea 1:2 (0:1)

Branky: 49. Adamu - 23. Kovačič, 64. Havertz. Rozhodčí: Schärer (Švýc.).

Dinamo Záhřeb - AC Milán 0:4 (0:1)

Branky: 39. Gabbia, 50. Leao, 59. Giroud z pen., 69. vlastní Ljubicic. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

1. Chelsea 5 3 1 1 8:3 10
2. AC Milán 5 2 1 2 8:7 7
3. Salcburk 5 1 3 1 5:5 6
4. Dinamo Záhřeb 5 1 1 3 3:9 4

Skupina F:

Lipsko - Real Madrid 3:2 (2:1)

Branky: 13. Gvardiol, 18. Nkunku, 81. Werner - 44. Vinícius Júnior, 90.+4 Rodrygo z pen. Rozhodčí: Orsato (It.).

Celtic Glasgow - Šachtar Doněck 1:1 (1:0)

Branky: 34. Jakumakis - 58. Mudryk. Rozhodčí: Gözübüyük (Niz.).

1. Real Madrid 5 3 1 1 10:5 10
2. Lipsko 5 3 0 2 9:9 9
3. Šachtar Doněck 5 1 3 1 8:6 6
4. Celtic Glasgow 5 0 2 3 3:10 2

Skupina G:

FC Sevilla - FC Kodaň 3:0 (0:0)

Branky: 61. En-Nesjrí, 88. Isco, 90.+2 Montiel. Rozhodčí: Bastien (Fr.). ČK: 90.+5 Chočolava (Kodaň).

Skupina H:

Paris St. Germain - Maccabi Haifa 7:2 (4:1)

Branky: 19. a 45. Messi, 32. a 64. Mbappé, 35. Neymar, 67. vlastní Goldberg, 84. Soler - 38. a 50. Seck. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).

Benfica Lisabon - Juventus Turín 4:3 (3:1)

Branky: 35. a 50. Rafa Silva, 17. A. Silva, 28. Joao Mário z pen. - 21. Kean, 77. Milik, 79. McKennie. Rozhodčí: Jovanovič (Srb.).

1. Paris St. Germain 5 3 2 0 14:6 11
2. Benfica Lisabon 5 3 2 0 10:6 11
3. Juventus Turín 5 1 0 4 8:11 3
4. Maccabi Haifa 5 1 0 4 6:15 3