Chelsea otočila dvojzápas s Dortmundem, do čtvrtfinále LM postoupila i Benfica

7. 3. 2023 22:53
Fotbalisté Chelsea a Benfiky Lisabon jsou prvními čtvrtfinalisty Ligy mistrů. Londýnský celek v domácí odvetě osmifinále porazil Dortmund 2:0 a otočil dvojzápas po venkovní porážce 0:1. V 53. minutě rozhodl z opakované penalty proti svým německým krajanům Kai Havertz. Benfica po úvodním vítězství 2:0 v Bruggách rozdrtila v odvetě nováčka vyřazovací fáze 5:1 a bez problému stvrdila postup.
Radost fotbalistů Chelsea
Radost fotbalistů Chelsea | Foto: Reuters

Chelsea, která předloni celou Ligu mistrů ovládla, prošla do čtvrtfinále potřetí za sebou. Dortmund naopak nepotvrdil aktuální formu a v jarní části sezony po předchozích 10 soutěžních vítězstvích utrpěl první porážku. Benfica, za kterou dnes dvakrát skóroval Goncalo Ramos, si zahraje čtvrtfinále ve druhém ročníku po sobě.

Zápas na Stamford Bridge začal kvůli problémům Dortmundu při příjezdu na stadionu s desetiminutovým zpožděním a hosté se v úvodu dostali pod tlak.

Navíc už v páté minutě přišli o zraněného Brandta, ze zdravotních důvodů jim chyběl i střelec jediné branky z prvního duelu Adeyemi. Přesto mohl druhý tým německé ligy otevřít skóre, v 17. minutě ale Reusův pokus z přímého kopu vytáhl gólman Arrizabalaga.

Pak už do pauzy hrozila jen Chelsea, byť postrádala řadu zraněných opor. Havertz v 28. minutě trefil tyč a proti svým krajanům se nemohl radovat ani o 10 minut později, kdy jeho brance předcházel spoluhráčův ofsajd.

Na konci 43. minuty se domácí z rostoucího tlaku již prosadili. Sterling nejprve promáchl, ale na druhý pokus už Meyera překonal. Připsal si 27. gól v Lize mistrů, z anglických hráčů je na tom lépe jen bývalý útočník Rooney s 30 brankami.

Dvě minuty po přestávce trefil Chilwell ve vápně centrem zblízka Wolfovu ruku a nizozemský sudí Makkelie po zásahu videorozhodčího a velké prodlevě nařídil penaltu. Havertz znovu mířil jen do tyče, ale protože dva z bránících hráčů Dortmundu předčasně vběhli do vápna, pokutový kop se opakoval a třiadvacetiletý německý záložník už tentokrát nezaváhal.

Borussia výrazně přidala, ale ani jednu ze dvou velkých šancí neproměnila a první soutěžní porážku v jarní části už neodvrátila. Na anglické půdě prohrál Dortmund pošesté za sebou. Chelsea, které patří v anglické lize až 10. místo, po úvodní venkovní porážce 0:1 otočila v domácí odvetě i čtvrté pohárové dvojutkání.

Benfica nezvládla pouze jediný z předchozích 21 pohárových dvojzápasů, v nichž na úvod zvítězila venku, a statistiku potvrdila i dnes. Ve druhé minutě sice gól Joaa Mária po přihrávce exslávisty Baha neplatil kvůli předchozímu ofsajdu, ale v 38. minutě už favorit vedl. Po rychlém brejku a Ramosově centru zleva Rafa Silva na dlouhou nohu zakončil přesně ke vzdálenější tyči.

V druhé minutě nastavení první půle se ve vápně kolem dvou obránců obtočil pro změnu Ramos a tvrdou ranou po zemi prostřelil gólmana Mignoleta, jenž v pondělí oslavil 35. narozeniny. V tu chvíli už bylo prakticky jasné, že nováček vyřazovací fáze z Brugg po úvodní domácí porážce vypadne i v šestém pohárovém dvojzápase.

Benfica zcela dominovala a po pauze skórovala ještě třikrát. V 57. minutě se podruhé v utkání trefil útočník Ramos a v 21 letech a 260 dnech se stal od sezony 2003/04 druhým nejmladším hráčem, který se podílel na třech gólech v jednom duelu vyřazovací části soutěže.

V 71. minutě proměnil pokutový kop Joao Mario a pátou brankou z penalty v jedné sezoně (bez rozstřelu) Ligy mistrů překonal rekord. Na 5:0 zvýšil střídající Neres, v 87. minutě zkorigoval stav povedenou ranou Meijer. Lídr portugalské ligy na svém stadionu neprohrál ani desátý duel s belgickým soupeřem a ani v 19. domácím soutěžním utkání v sezoně nenašel přemožitele.

Odvetná utkání osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Benfica Lisabon - FC Bruggy 5:1 (2:0)

Branky: 57. a 45.+2 Ramos, 38. R. Silva, 71. Joao Mário z pen., 77. Neres - 87. Meijer. Rozhodčí: Meler - Eyisoy, Komurcuoglu (všichni Tur.) - Munuera (video, Šp.). ŽK: Otamendi - Jaremčuk, Lang, Sylla, Meijer. Diváci: 60.960. První zápas: 2:0, postoupila Benfica.

Sestavy:

Benfica: Vlachodimos - Bah (63. Gilberto), A. Silva (88. Veríssimo), Otamendi (74. Morato), Grimaldo - Florentino, Chiquinho (63. Neres) - Joao Mário (74. Neves), R. Silva, Aursnes - Ramos. Trenér: Schmidt.

Bruggy: Mignolet - Mata (62. Odoi), Mechele, Sylla - Buchanan, Nielsen, Vanaken (74. Rits), Sowah (75. Nusa), Meijer - Lang (46. Onyedika), Jaremčuk (62. Jutgla). Trenér: Parker.

Utkání Chelsea FC - Borussia Dortmund začalo o 10 minut později kvůli potížím hostů s příjezdem na stadion.

Chelsea FC - Borussia Dortmund 2:0 (1:0)

Branky: 43. Sterling, 53. Havertz z pen. Rozhodčí: Makkelie - Honig, De Vries - Van Boekel (video, všichni Niz.). ŽK: Arrizabalaga, Fernández, Chilwell, Cucurella - Süle, Wolf, Bellingham. Diváci: 38.882. První zápas: 0:1, postoupila Chelsea.

Sestavy:

Chelsea: Arrizabalaga - Fofana, Koulibaly, Cucurella - James, Kovačič (83. Pulisic), Fernández (87. Zakaria), Chilwell - Sterling (83. Loftus-Cheek), Havertz, Félix (67. Gallagher). Trenér: Potter.

Dortmund: Meyer - Wolf, Süle, Schlotterbeck, Guerreiro - Can - Brandt (5. Reyna), Bellingham, Özcan (64. Bynoe-Gittens), Reus - Haller (77. Malen). Trenér: Terzič.