Hvězdný kanonýr Lukaku už stál skoro šest miliard korun

ČTK ČTK
26. 11. 2019 9:53
Belgický útočník Romelu Lukaku je díky fyzickým dispozicím i střelecké produktivitě na fotbalovém trhu velmi žádaným zbožím.
Romelu Lukaku (Inter Milán)
Romelu Lukaku (Inter Milán) | Foto: Reuters

Přední světové kluby už za něj celkem zaplatily téměř šest miliard korun, naposledy musel v létě sáhnout hluboko do kapsy Inter Milán. Zatímco v lize i v reprezentaci Lukaku pověst kanonýra naplňuje, v Lize mistrů se v této sezoně dosud neprosadil. Slávisté doufají, že to tak zůstane i po středečním vzájemném duelu s Interem v Edenu.

Když jej jako osmnáctiletý talent získala Chelsea, zaplatila za něj Anderlechtu půl miliardy korun. O tři roky později přestoupil za dvojnásobek do Evertonu, Manchester už za něj předloni vysázel dvě a čtvrt miliardy. S United měl Lukaku smlouvu až do roku 2022, přesto si v létě vymohl přesun za dvě miliardy do Interu, kde o něj velmi stál trenér Antonio Conte.

"Všichni si myslí, že Lukaku je jen o gólech, ale já chci být komplexním hráčem. Tvořit hru a asistovat u gólů je stejně důležité jako je střílet. Samozřejmě chci být střelec, ale stejně tak chci pomáhat týmu, jak jen budu schopný," řekl Lukaku na loňském mistrovství světa v Rusku. Tam dal v úvodních dvou zápasech čtyři góly, ale poté mu střelecký prach zvlhnul. Možná i proto nedošli Belgičané ještě dál než k bronzu.

Šestadvacetiletý rodák z Antverp má konžské kořeny, jeho otec a útočník Roger vystřídal několik belgických prvoligových klubů a reprezentoval tehdejší Zair. Malý Romelu začínal s fotbalem v lokálním týmu Rupel Boom, v roce 2006 se přes Lierse dostal do Anderlechtu.

S ním v šestnácti podepsal první profesionální smlouvu a následně se hned ve své premiérové kompletní sezoně mezi dospělými stal nejlepším střelcem belgické ligy. Dva měsíce před sedmnáctinami si obdivovatel Didiera Drogby odbyl debut v seniorské reprezentaci a bylo jasné, že v Belgii dlouho nezůstane.

V Chelsea, kam přestoupil v létě 2011, nedostal moc příležitostí, během ročních hostování ve West Bromwichi a Evertonu ale zářil. Poté, co jej Everton získal natrvalo, se definitivně zařadil mezi nejlepší kanonýry anglické ligy. Nejvíce se mu vydařila sezona 2016/17, v níž byl s 25 góly druhý za Harrym Kanem.

V reprezentaci už dávno překonal národní střelecký rekord a stále ho navyšuje. V nedávno skončené kvalifikaci se trefil sedmkrát, ačkoli polovinu zápasů vynechal. Celkem má v dresu "Rudých ďáblů", který oblékl i jeho mladší bratr Jordan, na kontě 52 branek. Vzhledem k jeho věku je téměř jisté, že ještě zdaleka neřekl poslední slovo.

Slavia v televizi

Středeční program začne již v 18.30 hodin na O2 TV Fotbal, kdy se studio bude věnovat zápasům hraných od 18.55. Moderátor Petr Svěcený přivítá jako hosty Martina Jiránka a Daniela Pudila. Od 20.00 startuje na O2 TV Sport speciální program před hlavním zápasem Slavia Praha - Inter Milán. Vedle studia bude druhé stanoviště přímo na stadionu v Edenu, v němž Libor Bouček rozebere aktuální dění s celou řadou zajímavých hostů. Dorazí například tenistka Petra Kvitová.

Kromě zápasu sešívaných stanice O2 TV Sport a O2 TV Fotbal nabídnou všechna utkání z Ligy mistrů v přímých přenosech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy