Becali pod tlakem přejmenoval klub a stále provokuje. Bukurešť ale v Rumunsku už tak suverénní není

David Janeczek David Janeczek
25. 7. 2017 13:43
Fotbalová Plzeň si to rozdá s rumunskou Bukureští o jistotu podzimního setrvání v pohárové Evropě. Viktoria narazí na tým excentrického podnikatele George Becaliho, který během loňského léta ještě pod názvem Steaua Bukurešť vyřadil pražskou Spartu. Nynější FC Sport momentálně poněkud brzdí spory o název, další budoucnost a směřování klubu.
Takovou radost měli fotbalisté Bukurešti minulý rok, když dali gól na pražské Letné.
Takovou radost měli fotbalisté Bukurešti minulý rok, když dali gól na pražské Letné. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Viktorii Plzeň čeká v Rumunsku boj o postup do play-off o základní skupinu Ligy mistrů. První překážkou při honbě za milionovými příjmy bude už dnes večer bývalá Steaua Bukurešť.

Od začátku roku totiž chodí fanoušci v Bukurešti místo Steauy na FC Sport. Kontroverzní majitel nejúspěšnějšího rumunského klubu v historii George Becali byl přinucen změnit název klubu, aby dostal licenci pro další sezony. Podle rumunských soudů může značku "Steaua" používat pouze tamní armádní kluby.

"Oficiální název jsem změnil na FCSB," oznámil tehdy Becali. "Změnit historii a naši náturu však nejde. Svět zná pouze název Steaua Bukurešť," dodal.

Mezitím v Rumunsku vznikla pod armádní hlavičkou zbrusu nová Steaua Bukurešť a šéf právního oddělení vojenského oddílu Florin Talpan dokonce stále požaduje, aby byl klub Gigiho Becaliho přeřazen z nejvyšší rumunské soutěže do čtvrté nebo páté ligy.

Excentrický šéf se dostal v Rumunsku pod tlak

Becali vstoupil do Steauy po rumunské revoluci v devadesátých letech a v roce 2003 už vlastnil 51 % slavného klubu, který v roce 1986 porazil ve finále Poháru mistrů evropských zemí na penalty slavnou Barcelonu.

"Pan Becali zfalšoval důležité dokumenty, aby převzal kontrolu nad týmem. Jeho tým musí být přeložen do nižších soutěží místo armádní Steauy, která by měla hrát nejvyšší soutěž," vysvětlil Florin Talpan, který dokonce navrhl, aby armádní klub převzal kontrolu nad hráčským kádrem Becaliho týmu.

V Rumunsku se ale nakonec spokojili s tím, že se Becaliho tým přejmenoval na FC Sport. Sám devětapadesátiletý podnikatel navrhoval FC Star Bukurešť, neboť Steaua v překladu znamená hvězda. Nakonec se ale musel "Gigi" spokojit s názvem FC Sport.

"Hagiho děti" se derou na výsluní

Jenže Becaliho netrápí pouze handrkování o zavedenou značku. V Bukurešti se už dva roky neslavil titul. V Rumunsku vystřelil mezi elitu Viitorul Constanta. Klub vlastněný bývalým skvělým rumunským fotbalistou Gheorghem Hagim vznikl teprve na konci minulého desetiletí. Hagiho děti, jak se týmu z Constanty přezdívá, poprvé vyhrály domácí titul v uplynulé sezoně.

Dnešní FC Sport tak musí podruhé v řadě do nemistrovské části Ligy mistrů a podruhé v řadě narazí ve 3. předkole na český klub. Minulou sezonu vyřadila Bukurešť pražskou Spartu v součtu obou zápasů 3:1. O všechny tři branky se tehdy postaral Nicolae Stanciu. Dnes už fotbalista belgického Anderlechtu Brusel.

Becali rozpoutal Konatého rebelii

"Konatého jsem si zamiloval, chci ho do svého týmu," vykládal minulé léto Becali, poté co tehdy ještě Steaua narazila na Spartu. Majitel nejúspěšnějšího rumunského klubu v historii tímto výrokem odstartoval Konatého rebelii.

Bukurešť si ale minulou sezonu zahrála nakonec základní skupinu Evropské ligy, v play-off o LM jí vystavil stopku Manchester City. Bukurešť tehdy opustily největší hvězdy v čele s Nicolaem Stanciuem, Alexandrem Chipciuem, Fernandem Varelou a Jugurthou Hamrounem. Posledního jmenovaného chtěla Sparta vyměnit za rebela Tiémoka Konatého, ale s přestupovou částkou u Becaliho nepochodila.

FC Sport angažoval plzeňského kata

FC Sport zareagoval na odchody klíčových hráčů bleskově, když přivedl největší hvězdy rumunské ligy v čele s Denisem Alibecem, který zle potrápil Plzeň minulý rok v základní skupině Evropské ligy. V Plzni si jistě ze zápasů s Astrou pamatují i Constantina Budescua nebo Filipeho Teixeiru, kteří zase posílili Bukurešť těsně před sezonou.

"Na Alibeca si pamatuju. V Plzni zařídil oba góly Astry. Je to silný, veliký, rychlý a nepříjemný hráč," vzpomněl si na vzájemnou konfrontaci z loňského roku plzeňský Milan Petržela pro deník Sport. 

Bukurešť se tedy vydala cestou doplňování kádru z rumunských zdrojů. A majitel Becali před úvodním duelem vyhlásil, že je jeho tým velkým favoritem. "Plzeň nestačila na Astru Giurgi a my jsme mnohem lepší než Astra," vyhlásil sebevědomě "Gigi". Tím jen napodobil výrok, který pronesl, když Bukurešti minulý rok v Nyonu nalosovali Spartu. 

Úvodní zápas 3. předkola začíná v Bukurešti od 19:30. Zápas nakonec odvysílá Česká televize.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Odstranění Koněvovy sochy neporušuje žádnou smlouvu s Ruskem

Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv, uvedlo ministerstvo zahraničí. Nový ruský zákon, který trestá poškozování válečných pomníků, nechtělo komentovat. Jeho obsah detailně nezná. Na základě zákona navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu trestní stíhání lidí, kteří sochu nechali odstranit. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář vyzval českou diplomacii, aby se proti tomu ohradila.

Koněvovu sochu odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek. Ruské velvyslanectví se proti tomu ohradilo a poslalo protestní nótu českému ministerstvu zahraničí. Na českou ambasádu v Moskvě následně zaútočila skupina extremistů, Česko rovněž reagovalo protestní nótou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy