Bayern nasázel Plzni čtyři góly za půli, pak polevil a dovolil dvě radosti i Viktorii

12. 10. 2022 23:09
Fotbalisté Plzně ve 4. kole Ligy mistrů doma podlehli favorizovanému Bayernu Mnichov 2:4 a ve skupině C prohráli i čtvrté utkání.
Brankář Plzně Jindřich Staněk jen nevěřícně zírá. V síti mu přistál další gól
Brankář Plzně Jindřich Staněk jen nevěřícně zírá. V síti mu přistál další gól | Foto: Tomáš Liška

Bavorský favorit, který minulé úterý deklasoval Viktorii 5:0, i počtvrté naplno bodoval a zajistil si postup do osmifinále.

Už v prvním poločase se za hosty trefili Sadio Mané, Thomas Müller a dvakrát Leon Goretzka. Úřadující čeští šampioni po změně stran odvrátili další debakl a snížili brankami Adama Vlkanovy a střídajícího Jana Klimenta.

Do branky Plzně se po třízápasové absenci vrátil brankář Staněk. V obraně od začátku hrál další navrátilec po zranění kapitán Hejda, vedle něj na pozici stopera nastoupil Tijani, zatímco Pernica začal mezi náhradníky.

Bayern si už ve druhé minutě vytvořil velkou šanci, ale Sané vystřelil těsně vedle. Za osm minut už se hosté ujali vedení. Mané si narazil míč s Goretzkou a zblízka přehodil Staňka. Senegalský útočník navázal na gól proti Plzni z Mnichova.

Hned ve 14. minutě zvýšil Müller, který sám před Staňkem zužitkoval Comanovu přihrávku. Bayern byl dál maximálně efektivní a ve 25. minutě i ze třetí střely skóroval. Tentokrát od nedůrazných obránců dostal hodně času i prostoru Goretzka a střelou k tyči překonal bezmocného Staňka.

Domácí Mosquera poté nevyužil obrovskou možnost na snížení, když sám před Ulreichem, jenž zastoupil zraněnou jedničku Neuera, trefil jen brankáře Bayernu. A podobně si vedl i dorážející Chorý.

Naopak Mnichované dál nemilosrdně trestali téměř každé zaváhání Viktorie. Ve 35. minutě se prosadil znovu Goretzka po Saného výborné přihrávce. Od pátého gólu Plzeň uchránil Staněk, jenž tváří v tvář vychytal Tela.

Západočeši vyrovnali svůj nejhorší první poločas v evropských pohárech. Výsledkem 0:4 prohráli také doma s Realem Madrid před čtyřmi lety ve skupině Ligy mistrů. Tehdy "Bílému baletu" podlehli 0:5.

Bayern po změně stran výrazně ubral a domácí si v 57. minutě vytvořili další velkou příležitost. Střídající Jirka po zaváhání Stanišič ale ještě napálil pouze boční síť.

Ulreich poté senzačně hlavou zneškodnil Pernicovu hlavičku, ale v 62. minutě už vyprodaná Doosan Arena mohla poprvé slavit. K odraženému míči se dostal Vlkanova a přesnou střelou zaznamenal premiérovou soutěžní branku za Plzeň. Bayern ve skupině inkasoval poprvé.

Plzeňští měli místy až nečekanou převahu a v 75. minutě přidali druhou branku. Holík ve spolupráci náhradníků přihrál Klimentovi a domácí útočník po otočce v šestnáctce zamířil k tyči.

Hosté se na čas vzpamatovali a sahali po páté brance. Staněk ale vytáhl na břevno Gravenberchovu ránu a vzápětí Tel znovu trefil brankovou konstrukci. Jinak ale Viktoria držela s šestinásobnými vítězi Ligy mistrů krok. Fanoušci za zlepšený výkon ve druhé půli ocenili hráče Viktorie bouřlivým aplausem.

Bayern porazil Plzeň i v šestém pohárovém souboji v historii a stanovil nový rekord Champions League, když jako první tým vyhrál 11. utkání skupinové fáze po sobě.

Svěřenci trenéra Michala Bílka sehrají předposlední duel ve skupině za dva týdny v Miláně proti Interu, který dnes remizoval v Barceloně 3:3 a v tabulce udržel druhé místo.

Utkání 4. kola skupiny C fotbalové Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň - Bayern Mnichov 2:4 (0:4)

Branky: 62. Vlkanova, 75. Kliment - 25. a 35. Goretzka, 10. Mané, 14. Müller. Rozhodčí: Frankowski - Boniek, Winkler (všichni Pol.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Mosquera - Mázráví, Sabitzer. Diváci: 11.326 (vyprodáno).

Plzeň: Staněk - Havel (46. Holík), Hejda, Tijani, Jemelka (46. Pernica) - Kalvach, Bucha - Kopic (25. Jirka), Vlkanova (81. Pilař), Mosquera - Chorý (46. Kliment). Trenér: Bílek.

Bayern: Ulreich - Mázráví, Pavard, Upamecano (70. Wanner), Stanišič - Kimmich, Goretzka (56. Gravenberch) - Coman (46. Choupo-Moting), Müller (28. Tel), Sané (70. Sabitzer) - Mané. Trenér: Nagelsmann.

FC Barcelona - Inter Milán 3:3 (1:0)

Branka: 40. Dembélé, 82. a 90.+2 Lewandowski - 50. Barella, 63. Martínez, 89. Gosens. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

1. Bayern Mnichov 4 4 0 0 13:2 12
2. Inter Milán 4 2 1 1 6:5 7
3. FC Barcelona 4 1 1 2 8:7 4
4. Plzeň 4 0 0 4 3:16 0