14. 8. 2020 22:48
Bayern zvítězil ve čtvrtfinále Ligy mistrů nad Barcelonou vysoko 8:2. Rozhodl už první poločas, po kterém německý mistr vedl 4:1. Výraznou měrou se na vítězství podílel Thomas Müller, který se v úvodní půli dvakrát trefil. Na závěrečném turnaji v Portugalsku tak Mnichov pronikl do semifinále, kde se utká s vítězem klání Manchester City - Lyon.

Na výhře se dvěma góly podíleli Thomas Müller a Philippe Coutinho, který v německém celku hostuje právě z Barcelony. Další branky dali Ivan Perišič, Serge Gnabry, Joshua Kimmich a Robert Lewandowski. K vyrovnání na 1:1 pomohl Kataláncům vlastním zásahem David Alaba.

Bayern v semifinále narazí na vítěze sobotního zápasu Manchester City - Lyon a může směle pomýšlet na šestý triumf v Lize mistrů a první po sedmi letech.

Naopak pro Barcelonu vyřazení znamená, že poprvé od roku 2008 zakončí sezonu bez zisku jediné trofeje. Od roku 2007 se také poprvé bude semifinále Ligy mistrů hrát bez španělských klubů.

"Myslím, že nám bude pár dní trvat, než nám ten výsledek dojde. Ale jak jsme si řekli v kabině, udělali jsme jen první ze tří kroků," uvedl v televizním rozhovoru záložník Leon Goretzka. "Těžko k tomu něco říct. Jsme v neuvěřitelné formě. Já sice dostal cenu pro hráče zápasu, ale máme v týmu dvanáct, patnáct kluků, kteří si to ocenění také zaslouží," přidal Müller.

Do první šance zápasu se dostala Barcelona, ale úvodní poločas poté suverénně ovládl Bayern. Ve čtvrté minutě si Müller narazil s Lewandowským a poslal mnichovský celek do vedení. O vyrovnání se postaral vlastní gól Alaby, otočit skóre mohl Messi, ale z dálky trefil tyč.

Bayern poté přidal. Ve 21. minutě Gnabry obral Roberta o míč, našel Perišiče, který se nemýlil. O šest minut později po přihrávce Goretzky zvýšil na 3:1 Gnabry a chvíli nato Lewandowski nedokázal potrestat chybu německého brankáře Barcelony Ter Stegena.

Bayern to ale dlouho mrzet nemuselo, protože v 31. minutě si na Kimmichův centr naběhl Müller a druhým zásahem v utkání upravil na 4:1. Německý šampion už v prvním poločase navýšil počet zásahů v tomto ročníku Ligy mistrů na 35 a o dva překonal klubový rekord ze sezony 2014/2015.

Po přestávce tempo opadlo, a když gól nejlepšího střelce Ligy mistrů Lewandowského neplatil kvůli ofsajdu, Barcelona toho po necelé hodině hry využila a vrátila se do zápasu. Rozběhnutý Suárez udělal na vápně kličku Boatengovi a přesnou střelou snížil na 2:4.

Naděje Barcelony na zdramatizování duelu ale vydržela pouze šest minut. Obránce Davies na levé straně obešel Semeda, pak našel před brankou Kimmicha a ten vrátil Bayernu tříbrankové vedení. Navíc o pár okamžiků to mohlo být znovu o čtyři góly, ale Coman další chybu obrany španělského týmu nepotrestal.

Osm minut před koncem přidal šestou branku Lewandowski. Připsal si čtrnáctý zásah v sezoně a už jen tři zásahy ho dělí od vyrovnání rekordu Cristiana Ronalda z ročníku 2013/14. Bayern se však nezastavil a debakl dokonal dvěma góly střídající Coutinho, který je v Bayernu do konce sezony na hostování z Barcelony.

"Taková porážka strašně bolí. Něco takového nemůžeme předvést," uvedl barcelonský stoper Piqué. "Těžko, velmi těžko se to skousává, víc k tomu snad ani nemusím říkat. Klub potřebuje udělat změny. A nechci na nikoho ukazovat, ale nejde jen o hráře," prohlásil.

Čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů v Lisabonu:

FC Barcelona - Bayern Mnichov 2:8 (1:4)

Branky: 7. vlastní Alaba, 57. Suárez - 4. a 31. Müller, 85. a 89. Coutinho, 21. Perišič, 27. Gnabry, 63. Kimmich, 82. Lewandowski. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.) - Irrati (video, It.). ŽK: Suárez, Alba, Vidal - Boateng, Davies, Kimmich. Bez diváků.

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Piqué, Lenglet, Alba - Sergi Roberto (46. Griezmann), Busquets (70. Fati), De Jong - Messi, Vidal, Suárez. Trenér: Setién.

Bayern: Neuer - Kimmich, Boateng (76. Süle), Alaba, Davies (84. Hernández) - Gnabry (75. Coutinho), Goretzka (84. Tolisso), Alcántara, Perišič (67. Coman) - Müller, Lewandowski. Trenér: Flick.