Zmar v poslední minutě. Plzeň v Alkmaaru sahala po postupu, pak přišla osudná penalta

Aktualizováno 26. 8. 2020 20:39
Fotbalisté Plzně ve druhém předkole Ligy mistrů prohráli v Alkmaaru 1:3 po prodloužení a do základní skupiny elitní soutěže ani letos nepostoupí. Viktoria sahala po vítězství, ale v páté minutě nastavení přišla o vedení po gólu z penalty.
Trefa Davida Limberského nakonec k postupu nestačila.
Trefa Davida Limberského nakonec k postupu nestačila. | Foto: Milan Kammermayer

Zápas druhého předkola se hrál v Nizozemsku bez diváků a gólově ho otevřel v 78. minutě David Limberský, ale těsně před koncem potrestal faul brankáře Aleše Hrušky Teun Koopmeiners. V prodloužení dokonal obrat dvěma góly střídající Albert Gudmundsson.

"Proti kvalitnímu mužstvu jste do poslední chvíle ve vedení, máte deset dvacet sekund nebo jednu situaci do toho, abyste se dostali do další kvalifikační části… Určitě to zabolelo," řekl na tiskové konferenci plzeňský trenér Adrian Guľa.

Slovenskému kouči nevyšel pohárový debut u českých vicemistrů. Západočeši popáté za sebou neprošli kvalifikací Ligy mistrů a čeká je třetí předkolo Evropské ligy. Soupeře se dozvědí při úterním losování. Kdyby dnes Viktoria postoupila, měla by skupinovou fázi EL jistou, nyní musí pro postup do hlavní soutěže vyhrát dva zápasy.

"Věřím, že nás to semkne a budeme velmi soudržní v tom, abychom se dostali aspoň do Evropské ligy. Byli jsme velmi blízko tomu, abychom zápas dotáhli do vítězného konce po velmi slušném taktickém výkonu od chlapců," uvedl Guľa.

Limberského trefa málem stačila

V základní sestavě udělal tři změny oproti pátečnímu duelu úvodního prvoligového kola s Opavou (3:1). Pravý bek Havel dostal přednost před Řezníkem a v útoku nastoupili bývalý hráč Alkmaaru Mihálik s Beauguelem místo Kovaříka a zraněného Chorého.

Vyrovnaný a opatrný první poločas nabídl jedinou šanci. V 15. minutě se po Havlově centru dostal k hlavičce Čermák, ale brankář Bizot si poradil. Hráči Alkmaaru za silného větru a deště nevyprodukovali jedinou střelu.

Hned ve 47. minutě ale domácí zahrozili. De Wit zblízka vylekal gólmana Hrušku, který nejprve vytáhl míč na břevno a vzápětí na roh. Poté Čermák v dobré pozici zamířil do Bizota, na druhé straně Idrissi vypálil těsně vedle. Stejně jako Boadu po akrobatickém zakončení v šestnáctce.

Po klidnější pasáži Plzeň otevřela skóre. V 78. minutě Kopic patičkou sklepl míč na Limberského a šestatřicetiletý bek se z hranice pokutového území trefil křížnou ranou. Limberský vstřelil teprve třetí soutěžní branku za poslední tři roky a svoji druhou v evropských pohárech.

"Nevěděl jsem, co s tím, tak jsem to napálil na bránu a prošlo to na zadní tyč. Byl to důležitý okamžik, ale nakonec o ničem nerozhodl," popsal Limberský.

Chyběl VAR, litoval Guľa

V závěru se Alkmaar dostal do velkého tlaku. Po zaváhání kapitána Brabce přestřelil Gudmundsson a agilní islandský útočník následně trefil tyčku. Západočeši těsný náskok neudrželi. Při možná poslední akci domácích Hruška v šestnáctce srazil náhradníka Druijfa a rozhodčí nařídil penaltu, kterou v páté minutě nastavení proměnil kapitán AZ Koopmeiners.

"Nějakým způsobem gólman jistí situaci a hráč spadne v pokutovém území… Na této úrovni kvalifikace Champions League tam má být VAR a situaci posoudit. Bylo by to jinak vstřebatelné," prohlásil Guľa.

Alkmaaru vyšel lépe i vstup do prodloužení. Gudmundsson dostal míč za obranu a v 98. minutě s pomocí břevna překonal Hrušku. Plzeňský tým inkasovaný gól na chvilku paralyzoval, ale pak se zvedl. Blízko k vyrovnání měl Kalvach, jehož ránu Bizot konečky prstů vytáhl nad břevno.

Ve druhé části prodloužení plzeňský Havel z velké příležitosti hlavičkoval nepřesně. Nizozemské mužstvo zápas definitivně rozhodlo ve 118. minutě, kdy se podruhé prosadil Gudmundsson po kličce Hruškovi. Viktoria v předkolech LM nevyhrála podesáté za sebou. Loni ve druhém předkole vypadla s Olympiakosem Pireus.

"Co jsem zažil za celou kariéru, je to asi největší zklamání. Byli jsme od postupu pár vteřin, takže pocity jsou asi nejhorší, co fotbalista, který to má rád, může zažít. Je to něco nepopsatelného, strašného. Život jde dál, ale fotbalová tragédie je to velká. Samozřejmě jsem věřil, že po tom gólu to uhrajeme," uvedl po zápase jediný plzeňský střelec Limberský.

Utkání 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

AZ Alkmaar - Viktoria Plzeň 3:1 po prodloužení (1:1, 0:0)

Branky: 98. a 118. Gudmundsson, 90.+5 Koopmeiners z pen. - 78. Limberský. Rozhodčí: Godinho - Teixeira, Campos (všichni Portug.). ŽK: Leeuwin, Druijf, Boadu, Wijndal - Hejda, Hruška, Guľa (trenér). Bez diváků.

Sestavy:

Alkmaar: Bizot - Svensson, Vlaar (76. Leeuwin), Koopmeiners, Wijndal - Clasie (80. Druijf), De Wit, Midtsjö - Stengs (64. Gudmundsson), Boadu, Idrissi (93. Sugawara). Trenér: Slot.

Plzeň: Hruška - Havel, Hejda, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach (106. Káčer) - Kopic (87. Kovařík), Čermák, Mihálik (74. Ba Loua) - Beauguel (90.+3 Pernica). Trenér: Guľa.