Jedenáct zápasů v Lize mistrů, 14 gólů. Teď se Haaland chystá na Bayern

ČTK ČTK
5. 11. 2020 13:39
Pouhých 11 zápasů v Lize mistrů stačilo norskému fotbalistovi Erlingu Haalandovi na to, aby vstřelil 14 gólů. Dvacetiletý útočník Dortmundu ve středečním duelu na hřišti Brugg skóroval dvakrát a přispěl tak k výhře 3:0, díky čemuž se Borussia v tabulce skupiny F posunula na první místo.
Podívejte se na sestřih utkání mezi Bruggami a Borussií Dortmund | Video: O2 TV

Haaland si po zápase, do nějž na posledních pět minut v dresu Brugg nastoupil český útočník Michael Krmenčík, pochvaloval, že to na belgické týmy umí. Loni ještě v dresu Salcburku vstřelil Genku ve dvou zápasech Ligy mistrů čtyři góly.

"Je pravda, že mi belgické týmy vyhovují, asi jsem na ně specialista. Byl to pro nás skvělý večer, rozhodli jsme do poločasu, máme tři důležité body," poukázal útočník Dortmundu podle agentury DPA na fakt, že po gólu Thorgana Hazarda ve 14. minutě se sám dvakrát trefil během následujících 20 minut.

Po přestupu do Dortmundu letos v lednu tak v 28. zápase zaznamenal už 26. gól. V tomto ročníku Ligy mistrů se prosadil už počtvrté, skóroval jak v duelu s Laziem Řím (1:3), tak s Petrohradem (2:0). Minimálně jednou se trefil proti všem soupeřům, s nimiž v milionářské soutěži hrál. V únoru v osmifinále proti PSG, loni na podzim v dresu Salcburku proti Liverpoolu, Neapoli i Genku.

"Oproti těm předchozím byly ty dnešní góly (proti Bruggám) snadné, dával jsem je skoro do prázdné branky. Ten první jsem tam musel dorazit natřikrát, při tom druhém musím poděkovat Thomasovi (Meunierovi), že mě před brankou našel. Kéž by to tak snadno šlo i v sobotu proti Bayernu," poukázal Haaland na nadcházející šlágr vedoucích týmů německé ligy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy