Liga mistrů v Česku nebude. Oslabený Liberec to nezvládl

Luděk Mádl ČTK Luděk Mádl, ČTK
8. 8. 2012 20:55
Kluž vyhrála ve 3. předkole Ligy mistrů s Libercem oba zápasy
I Jiří Fleišman musel skousnout pohárový neúspěch Liberce
I Jiří Fleišman musel skousnout pohárový neúspěch Liberce | Foto: CPA - Eduard Erben

Liberec - Barcelonu tentokrát v Česku neuvidíme, leda až za rok v Superpoháru, který hostí pražský Eden.

Liga mistrů se ale v naší zemi na rozdíl od loňska hrát nebude. Na plzeňský vzor totiž úřadující šampion, Slovan Liberec, navázat nedokázal.

Zastavil ho už ve 3. předkole rumunský celek CFR Kluž. Liberečtí prohráli oba zápasy, po výsledku 0:1 v Kluži podlehli i U Nisy 1:2.

Na gól Kluže ze závěru první půle odpověděl brzy Šural, ale poslední slovo měli v posledních vteřinách opět rumunští hosté.

"Myslím, že Kluž nebyl soupeř, který se nedal překonat. Tenhle dvojzápas jsme si prohráli v Rumunsku, kde jsme podali špatný výkon. I tak jsme tam měli dvě šance a kdybychom dali gól, věřím, že by to dopadlo jinak," hodnotil dvojzápas Jaroslav Šilhavý, kouč Liberce.

Ještě se pokusí o Evropskou ligu

Jeho svěřenci se tedy nedostali ani do play off, tedy do vrcholné fáze kvalifikace Ligy mistrů. Účast v ní už je honorována zhruba 50 miliony korun, ale Slovan si na ně nesáhne.

Jedinou útěchou je fakt, že příležitost k nápravě dostane ještě v play off Evropské ligy. Jméno svého soupeře se dozví tento pátek.

Liberec musel nastoupit bez řady zraněných a nemocných hráčů, zejména bez Štajnera, který asi bude chybět celý podzim. Bosančič, nad nímž také visel otazník, ovšem na jeho místě naskočil.

Úkol dohánět ztrátu z Rumunska stál před Libercem, poměrně dlouho to ale U Nisy vypadalo tak, že vstřelení gólu láká spíš rumunský celek, jeho akce byly nebezpečnější.

Pohroma přišla ze vzduchu

Liberec výrazněji ožil až ve 26. minutě, kdy střelou z velmi ostrého úhlu zkoušel soupeřova brankáře zaskočit Breznaník, chvíli nato ho zaměstnal i Šural.

Jenže v nastavení první půle přišel centr z pravé strany, Kapetanos se ve vzduchu prosadil přes dva bránící hráče a bylo zle - 0:1.

"Po rohu jsme nepokryli nejnebezpečnějšího hráče v pokutovém území, Kluž se dostala do vedení a pro nás to byla rána do vazu. Asi už jsme se viděli v šatně," mrzelo kouče Šilhavého.

Cestou do kabin mohli hráči Liberce přemýšlet o tom, že na postup teď musí vstřelit tři góly...

"V kabině jsme nepanikařili a řekli si, že i tři góly jsme určitě schopni dát. Myslím, že ten druhý poločas byl z naší strany velice dobrý," poznamenal Šilhavý.

Šuralův gol vzkřísil naději

Brzy po návratu na hřiště na stahování náskokusoupeře začali pracovat Vácha se Šuralem. Prvně jmenovaný poslal totiž tomu druhému z hloubi pole parádní přihrávku na pravé křídlo - a Šural soupeře gólmana prostřelil.

Liberec se dostal do velkého tlaku, nadějnou akci Šural + Hadaščok ale zmařila mizerná finální přihrávka a hlavně zdvižený ofsajdový praporek.

Střela domácího Morozenka pak s pomocí teče obrany olízla Filgueirasovu tyč.

Jenže další gól už Liberec nevstřelil, zatímco Sougou v posledních vteřinách zápasu svou druhou velkou šanci ve druhé půli nepromarnil.

"Vyrovnali jsme, měli jsme vyložené šance, tyčku. Věřili jsme, ale soupeř to pak takticky uhrál i poleháváním. I když ta druhá branka už nic neřešila, z pohledu koeficientu je to škoda,"poznamenal Šilhavý.

Slovan Liberec - CFR Kluž 1:2

Branka: 58. Šural - 45(+1). Kapetanos, 90(+4). Sougou. Rozhodčí: Gumienny - Bleyen, Meers (všichni Belg.). ŽK: Šural, Blažek, Kelič - Rada. První zápas: 0:1.

Liberec: Bičík - Ljulka, Karišik (76. Nezmar), Kelič, Fleišman - Breznaník, Vácha, Janů (64. Morozenko), Bosančič, Šural - Blažek (66. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Kluž: Felgueiras - Pinto, Cadú, Rada, Camora - Sougou, Saré, Vass (78. Ronny), Edimar - Bastos (60. Muresan), Kapetanos. Trenér: Andone.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Dudelange (Luc.) - Maribor 0:1 (79. Martelj). První zápas 1:4, postoupil Maribor.

Helsingborg (Švéd.) - Slask Vratislav 3:1 (43., 49. a 68. Sorum - 31. Díaz). První zápas 3:0, postoupil Helsingborg.

Neftči Baku - Hapoel Kirjat Šmona (Izr.) 2:2 (31. Woobay, 76. Imamverdijev - 50. Badaš, 90.+1 Lencse). První zápas 0:4, postoupila Šmona.

HJK Helsinky - Celtic Glasgow 0:2 (67. Ledley, 86. Samaras). ČK: 71. Wanyama (Celtic). První zápas 1:2, postoupil Celtic.

Panevežys Ekranas (Lit.) - RSC Anderlecht 0:6 (9. Kljestan, 31. Praet, 45.+3 Jakovenko, 47. De Sutter, 62. Molins, 87. Fernando). ČK: 25. Zubas (Ekranas). První zápas 0:5, postoupil Anderlecht.

Basilej - Molde (Nor.) 1:1 (75. D. Degen - 32. Berget. První zápas 1:0, postoupila Basilej.

Vaslui (Rum.) - Fenerbahce Istanbul 1:4 (14. Niculae - 71. a 76. Kuijt, 12. Caner Erkin, 90.+2 Sow. První zápas 1:1, postoupilo Fenerbahce.

FC Bruggy - FC Kodaň 2:3 (24. Jordi, 66. Odjidja - 61. Jörgensen, 78. Bolaňos, 90.+5 Santin). První zápas 0:0, postoupila Kodaň.

Panathinaikos Atény - Motherwell 3:0 (51. Christodulopulos, 75. Mavrias, 83. Sissoko). První zápas 2:0, postoupil Panathinaikos.

Dinamo Záhřeb - Šeriff Tiraspol (Mold.) 4:0 (16. Vida, 34. Beqiraj, 78. Čop, 87. Ibáňez). První zápas 1:0, postoupil Záhřeb.

Partizan Bělehrad - AEL Limassol 0:1 (23. Dosa Júnior). První zápas 0:1, postoupil Limassol.