Liga jen na občanku či kartu fanouška. A usmějte se do kamer

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 9. 2014 5:00
Projekt větší bezpečnosti na stadionech by už od příštího ročníku Synot ligy měl přinést novinku pro všechny: adresný ticketing.
Princip anonymity davu bude potlačen, pořadatel zápasu bude znát jména všech lidí v hledišti
Princip anonymity davu bude potlačen, pořadatel zápasu bude znát jména všech lidí v hledišti | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Chystá se velká změna. Český fotbalový fanoušek definitivně ztratí svou anonymitu.

Důvod? Nový systém z hlediště od příští sezony vytěsní ty jedince, které pořadatelé na ligových zápasech kvůli jejich chování vidět nechtějí. "Aby to celé mohlo fungovat, musíme zavést adresný ticketing," říká Miroslav Platil, bezpečnostní expert Fotbalové asociace ČR. "A já bych si představoval, že v optimálním případě bude celý ten proces podpořen i kontrolou biometrických údajů."

Za tím účelem se na stadionech rozmístí modernější kamerové systémy. "Orientačně přijde vybavení jednoho stadionu těmito kamerami asi na 10 milionů korun," dodává Platil.

Je to jednoduchá rovnice 16 x 10 = 160 milionů. "Se vším všudy by se náklady na tento systém, který by propojil všechny ligové stadiony a uměl by online srovnávat kamerové záběry s biometrickými údaji v naší databance problémových osob, měly pohybovat mezi 160 až 200 miliony korun. Ze svých prostředků to bude částečně hradit fotbalová asociace, počítáme také s příspěvkem ministerstva školství. Rozhodně se to celé nesmí zastavit kvůli tomu, že by na to nebyl dostatek peněz," zdůrazňuje Platil.

Incident na Bazalech spustil operaci

Celé soukolí se rozhýbalo po březnovém utkání Ostrava-Sparta, kdy na Bazalech došlo k masivním výtržnostem, při nichž se i "normální diváci" ocitli v přímém ohrožení běsnících vandalů.

"Tohle už nechci na českých stadionech nikdy vidět," hřímal ministr školství Marcel Chládek a společně s předsedou FAČR Miroslavem Peltou, ale i Milanem Chovancem, ministrem vnitra, začali konat.

V první fázi sestavila policie v rámci jakéhosi technicko-bezpečnostního auditu seznam nedostatků na jednotlivých stadionech. "Každý klub dostal svůj protokol, ty policejní požadavky zaneseme i do licenčního manuálu," zdůrazňuje Platil, který se stal pověřencem fotbalové asociace pro celou operaci.

"Naplnění podmínek vyžadovalo nějaké náklady, ale kluby už se s tím víceméně vypořádaly. Starosti asi budou mít třeba v Hradci Králové. Tam se pořád čekalo na to, až budou mít nový stadion, jenže ten pořád není. V tom má výhodu Baník Ostrava, který se od příštího ročníku na nový stadion (do Vítkovic) skutečně přestěhuje," dodává.

Bezpečnější stadiony, to je ale jen jedna součást celé akce, kterou řídí expertní komise, již zřídilo ministerstvo vnitra. "Vedle zástupců resortu školství a fotbalové asociace v ní pracují i zástupci policie, ministerstva spravedlnosti, probační a mediační služby či státních zástupců," vyjmenovává Platil. Ten velmi intenzivně komunikuje i s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Všechny otazníky dosud vyřešeny nebyly, nicméně v jednom má Platil jasno. "Chceme to rozjet od 1. srpna, tedy vlastně od příští sezony. A aby to celé mělo smysl, neumím si to představit bez adresného ticketingu."

To znamená, že až v příští sezoně vyrazíte na fotbal, nesmíte si zapomenout občanský průkaz. Jen proti němu vám totiž prodají vstupenku.

Důvod? Problémový fanoušek XY, kterého chce fotbal z ligových stadionů vytěsnit, se díky tomu na zápas nedostane.

Zakázaný fotbal má 160 výtržníků

"V současnosti má asi 160 osob v republice od soudů pravomocně uložený zákaz návštěvy fotbalových utkání. To by měl být základ naší databáze. A ta se postupně bude rozšiřovat. Nyní je běžné, že kluby vyvádějí fanoušky třeba kvůli opilství. Nově jim v roli pána domu budou moci sdělit: Chlapče, zpytuj svědomí, tebe teď tady tři měsíce vidět nechceme. Jeho osobní údaje, v optimálním případě i biometrické, se vloží do naší databáze - a díky tomu, se pak ten člověk nedostane na žádný ligový stadion v republice," plánuje Platil.

Podle něj je problémových jedinců, které je potřeba vytěsnit mimo stadiony, aby nestrhávali další příznivce k vandalství a nepravostem, orientačně patnáct stovek. "Oni se pak asi stejně půjdou vybít někam jinam, ale pro nás je důležité, že to nebudou dělat na fotbale," říká bezpečnostní expert FAČR.

Adresný ticketing se na reprezentační či pohárové zápasy provádí už dnes, v lize byl zaveden na riziková utkání, standardem se již stal i na Baníku Ostrava. Od nové sezony by měl být plošný.

"Aby se všechno zrychlilo a na pokladnách se nemusely vyťukávat údaje ze všech občanek, počítáme s tím, že budou nasazeny mobilní čtečky. Ještě komfortnější přístup na stadion pochopitelně budou mít ti příznivci, kteří si pořídí kartu fanouška. Tam poskytnou údaje jednorázově a pak s ní budou moci chodit na stadiony rovnou," říká Platil.

Tady zůstává ještě řada otazníků. Jak případnou kartu fanouška propojit se stávajícím systémem permanentek, zda v tomto ohledu nějak pracovat s kartou člena FAČR, případně jestli kartu používat i k obchodním a marketingovým účelům, kdy by se přímo přes ni například dalo platit za občerstvení na stadionu nebo ji šlo využívat při realizaci různých slev, kupříkladu ve fanshopech.

Tahle možná filozofie ale naráží na pohled z druhé strany. Na přísnou ochranu osobních údajů. "To je velmi citlivá záležitost, hledáme s Úřadem na ochranu osobních údajů co nejpreciznější řešení," říká Platil.

Do konce září chce FAČR zfinalizovat svoji komplexní představu o nových opatřeních a předat ji k připomínkám ministerským resortům a policii.

"Čas utíká rychle. Až si řekneme, co přesně chceme, vyhlásíme výběrové řízení na jednotného dodavatele těch kamerových systémů. Nabídek jsme dostali obrovské množství, bude z čeho vybírat," nebojí se Platil.

Ten by přivítal, kdyby celou operaci podpořil i speciální zákon o sportovních utkáních. "Pořád nám všichni předhazují, jak už v jiných zemích tu bezpečnostní otázku vyřešili a my pořád ne. Ale když se na to podíváte blíž, vždycky zjistíte, že základ je v legislativním prostředí."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy