Liberecký trenér varuje: Košice hrají jako Nizozemci na MS

ČTK Sport ČTK, Sport
16. 7. 2014 20:50
Slovenský trenér Samuel Slovák v polovině června převzal liberecké fotbalisty a hned měsíc nato ho čeká souboj s krajany.
Na košické útoky už se jistě připravuje i Jan Rajnoch
Na košické útoky už se jistě připravuje i Jan Rajnoch | Foto: ČTK

Košice - Slovenský trenér Samuel Slovák v polovině června převzal liberecké fotbalisty a hned měsíc nato ho čeká souboj s krajany.

S novými svěřenci se ve čtvrt  představí v úvodním zápase 2. předkola Evropské ligy v Košicích, v němž Slovan začne svou pouť za vysněným postupem do základní skupiny.

"Tušil jsem, že bychom mohli dostat slovenské mužstvo. Bylo jich tam víc, pravděpodobnost byla poměrně vysoká. Je to trošku jiné, než kdybychom dostali někoho z jiné země," řekl dnes Slovák novinářům.

"Myslím, že to bude možná trochu sledovanější ze strany médií. Z druhé strany naše příprava je stejná, jako bychom šli hrát s týmem z jiné země," dodal bývalý hráč a kouč Slovanu Bratislava, odkud byl před rokem po neúspěchu na začátku sezony odvolán.

Nedokáže odhadnout, zda bude výhodou, že Košice zná. "Výhoda je, že známe město, hráče a nemusíme cestovat nikam daleko. Nevýhoda možná v tom, že to bude více sledované," přemítal osmatřicetiletý trenér.

Slovák: Liberec je pro Košice atraktivní

V Košicích podle něj berou zápas s českým týmem prestižně. "Liberec je pro ně atraktivnější, než kdyby přijel někdo z Walesu nebo Islandu. Česko je atraktivní fotbalová země, Liberec má své jméno," podotkl Slovák.

Košice prý hrají v podobném rozestavení jako Nizozemci na mistrovství světa. "Vycházejí ze zajištěné obrany, často brání v linii v pěti lidech. Plus mají nepříjemné útočníky. Mužstvo je dlouho spolu, má kvalitu, ale Liberci se minulý rok podařil vstup do pohárů a rádi bychom to zopakovali. Chceme o Evropu zabojovat i tento rok," uvedl Slovák.

Rozdíl mezi českými a slovenskými týmy podle něj není až tak velký. "Česká liga je napřed, co se týká infrastruktury, organizace a v neposlední řadě i kvalitou hřišť. Ale mezi mužstvy nejsou takové rozdíly," mínil Slovák.

Možná i proto české týmy porazily slovenské soupeře jen ve dvou z jedenácti utkání a už osmkrát za sebou nad nimi v normální hrací době nezvítězily. "Jistým způsobem je to možná shoda okolností, každý dvojzápas měl svou historii. Věřím, že tu statistiku změníme," řekl Slovák.

Látal: Navzájem se nepřekvapíme

Český trenér košických fotbalistů Radoslav Látal nebere dvojzápas proti krajanům z Liberce nijak prestižněji. Slovan považuje za velkého favorita, kterému se bude snažit se svým týmem pozici co nejvíc zkomplikovat.

"Neřekl bych, že je ten zápas pro mě prestižnější, tak to neberu. Poznatky o soupeři se samozřejmě shánějí snadněji. To platí pro nás, i pro Liberec. Navzájem se známe natolik, že nás málo věcí překvapí," uvedl na tiskové konferenci Látal.

Jasným favoritem je podle něj soupeř. "Liberec má velmi zkušené mužstvo, spousta hráčů odehrála kvalitní zápasy v Evropské lize. V minulé sezoně postoupili ze skupiny dál a zkušenosti hrají v takových zápasech jako zítra velkou roli. Z našeho mužstva si Evropskou ligu zahráli jen tři čtyři hráči, proto považuji soupeře za velkého favorita," řekl Látal.

Košice se na startu trápí

"Naše mužstvo je nezkušené, tím ale nechci říct, že se vzdáváme. Budeme se snažit to Liberci co nejvíc zkomplikovat a bojovat do posledního okamžiku," doplnil bývalý hráč Olomouce, Schalke 04 či Ostravy.

Jeho tým nejde do čtvrtečního souboje na vítězné vlně, protože prohrál první dva soutěžní zápasy sezony. Po víkendové domácí porážce v lize s Banskou Bystricí nešetřil kouč kritikou na adresu zahraničních hráčů z Balkánu.

"Naštvanost byla, chtěli jsme se dostat do psychické pohody. Neříkám, že jsme to odflákli, ale udělali jsme hrubky. Přišla nekoncentrovanost některých hráčů, kteří patřili k tahounům mužstva," prohlásil Látal.

Chyby s nimi probral. "Jsou si vědomi, co se stalo. Budeme se to snažit napravit zítra. Pokud bychom ty chyby zopakovali, pak nemáme šanci bojovat o postup," dodal čtyřiačtyřicetiletý bývalý trenér Ostravy.

 

Právě se děje

Další zprávy