Liberec v Kluži prohrál kvůli přísné penaltě. Sám trefil tyč

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 8. 2012 22:40
Do play off Ligy mistrů má teď o kousek blíž CFR Kluž. Liberec doma musí skórovat
Jiří Štajner šel v Kluži sám na brankáře. Neproměnil...
Jiří Štajner šel v Kluži sám na brankáře. Neproměnil... | Foto: CPA - Eduard Erben

Kluž - Liberec chtěl v rumunské Kluži víc. Porážka 0:1 v prvním utkání 3. předkola Ligy mistrů dává větší naděje soupeři. Ztraceno sice nic není, ale Liberec bude muset v odvetě pod Ještědem trefit soupeřovu branku dvakrát, aby si postup zajistil.

I výhra 1:0 by stačila na prodloužení či penalty, ale to už moc předbíháme. Penalta se kopala i v Kluži - a právě díky ní domácí zvítězili. Nutno dodat, že byla poměrně přísná.

V 52. minutě se v běžeckém souboji směrem k Bičíkově bráně ocitl Tóth s domácím Kapetanosem. Slovenský stoper protivníka lehounce "osahával" - a sudímu Yildirimu to stačilo k odpískání penalty.

Tu proměnil kapitán Cadú.

Kluž byla v utkání lepším týmem, zejména v první půli měla několik gólových šancí, které buď zahodila, nebo narazila na gólmana Bičíka.

Ten si nejlepší zákrok nechal na samý konec utkání, kdy vyběhnul proti útočícímu hráči soupeře a v pozici před šestnáctkou se štěstím zasáhl míč kotníkem, čímž svou branku uchránil.

Liberec v průběhu zápasu kontroval nastřelenou tyčí a Štajnerovým neproměněným nájezdem na brankáře.

Nezmar v obraně scházel, byla děravá

Hosté začali tak trochu v barcelonském stylu, snažili se držet co nejdéle míč. Ale ve velmi uctivé vzdálenosti od soupeřovy branky.

Když Rumuni (no, oni byli vlastně v základní sestavě Kluže jen tři...) zjistili, že ten naproti je opravdu Liberec, a ne Barcelona, začali zlobit.

A to čím dál nepříjemněji. Zejména při standardních situacích se projevovalo, že v obraně schází výborný hlavičkář Jan Nezmar.

Otevírala se až příliš velká okénka - a jen reprezentační forma brankáře Bičíka a nepřesnost rumunského týmu ve střelbě uchránily v první půli libereckou bránu od pohromy.

Velkou šanci měl zejména ve 32. minutě řecký útočník Kapetanos, zapomenutý na malém vápně. Bičík byl skvělý. Ze zhruba čtyř dalších možností Kluže vynikla Camorova střela ve 41., kterou Bičík také lapil.

Štajner vysunul Šurala, zvonila tyč

Liberec měl v první půli jedinou odpověď, zato (takřka) pádnou: ve 29. minutě prostrčil Štajner balon Šuralovi, který rozezvučel tyč. A Bosančič už dorážku neusměrnil.

Slabý výkon obrany řešil v půli trenér Šilhavý stažením Kušníra, na hřišti se místo něj na pozici pravého beka objevil mladý Ukrajinec Ljulka.

Jenže brzy po půli přišla situace, po níž Kluž skórovala z pokutového kopu. Liberec sice tahal za kratší konec, ale úplně bezzubý nebyl. Naopak. V 56. minutě šel Štajner sám na brankáře, nedostal se ale ke kličce a souboj vyhrál Felgueiras.

Ještě lepší zákrok gólmana pak vytáhl Bičík těsně před koncem na Valenteho, když jeho ránu "chytil" kotníkem, takže skóre už se neměnilo.

Odveta se hraje ve středu 8. srpna od 19 h v Liberci.

CFR Kluž-Slovan Liberec 1:0

Branka: 53. Cadú z pen. Rozhodčí: Yildirim - Satman, Sezertam (všichni Tur.). ŽK: Deac, Rada - Hadaščok, Tóth, Breznaník.

Kluž: Felgueiras - Pinto, Rada, Cadú, Camora - Bastos (80. Valente), Vass (78. Edimar), Muresan (46. Saré), Deac - Kapetanos, Sougou. Trenér: Andone.

Liberec: Bičík - Kušnír (46. Ljulka), Tóth, Kelič, Fleišman - Vácha - Šural, Bosančič, Breznaník - Štajner (89. Morozenko) - Hadaščok (67. Blažek). Trenér: Šilhavý.

Další úterní výsledky 3. předkola LM

Celtic Glasgow - HJK Helsinky 2:1 (55. Commons, 61. Mulgrew - 47. Schuller)

Fenerbahce Istanbul - FC Vaslui 1:1 (90. Irtegun - 75. Antal)

Slask Vratislav - Helsingborg 0:3 (36. Finnbogason, 71. Andersson, 84. Nordmark. ČK: 90. Elsner (Slask).

AEL Limassol (Kypr) - Partizan Bělehrad 1:0 (13. Vouho)

Anderlecht Brusel - Ekranas (Lit.) 5:0 (41. a 53. Mbokani, 2. De Sutter, 21. Kanu, 87. Jovanovič)

FC Kodaň - Bruggy 0:0

Maribor - F91 Dudelange (Luc.) 4:1 (13. a 47. Mezga, 38. Tavares, 77. Berič - 90. Joachim)

BATE Borisov (Běl.) - Debrecín 1:1 (90.+3 Bordačev - 67. Sidibe)

Hapoel Kirjat Šmona (Izr.) - Neftči Baku 4:0 (70. a 77. Gerzicič, 42. Badaš z pen., 52. Abihazira)

Molde (Nor.) - FC Basilej 0:1 (79. Zoua Daogari. ČK: 27. Angel (Molde).

Šeriff Tiraspol - Dinamo Záhřeb 0:1 (14. Beqiraj)