Liberec vyhrál gólem z penalty, Boleslav musela otáčet

17. 7. 2014 18:49
Liberec v úvodním utkání 2. předkola Evropské ligy vyhrál v Košicích 1:0, Mladá Boleslav porazila doma Široki Brijeg 2:1.
Liberec začal kvalifikaci o Evropskou ligu úspěšně (Ilustrační foto)
Liberec začal kvalifikaci o Evropskou ligu úspěšně (Ilustrační foto) | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Úspěšný vstup do bojů o Evropskou ligu si připsali fotbalisté Liberce i Mladé Boleslavi.

Slovan úvodním utkání 2. předkola proti Košicím zvítězil na půdě soupeře 1:0 a Boleslav doma porazila Široki Brijeg 2:1.

O jedinou trefu Liberce se v 83. minutě postaral Jarolím, který proměnil pokutový kop. Český celek porazil slovenského soupeře poprvé po třinácti letech, Liberec venku v pohárech neprohrál už posedmé za sebou.

Středočeši sice s Brijegem prohrávali 0:1, ovšem díky trefám Skaláka a Ďuriše skóre otočili.

Odvety se hrají za týden.

Boleslav začala převahou

Boleslav od prvních minut i přes absenci některých zraněných hráčů potvrzovala papírové předpoklady a tlačila se před branku hostů. Přesto ale nemohla tlak přetavit ve vážnější příležitosti. Střelecké pokusy Ďuriše zlikvidoval Soldo a blokující obránci.

Brijeg se vydával na polovinu domácích jen sporadicky, před přestávkou mohl ještě skórovat domácí Ščuk, ale ani on neuspěl.

Góly padaly až po přestávce

Po pauze hned měli čistou gólovku hosté. Wagner se po hrubce Smejkala dostal do sóla, ale Hruška jeho střelu vychytal. Poté mohl na druhé straně podobnou šanci zúročit Ďuriš, jenže dlouho váhal se střelou a nakonec minul.

Bosenský tým pak už trestal. Zakarič se také dostal za obranu Boleslavi a levačkou na zadní tyč překonal domácího brankáře.

To ovšem domácím pomohlo k tomu, aby zapnuli na vyšší obrátky. Vybojovali přímý kop, který z 23 metrů zahrával Skalák, brankář Soldo čekal střelu přes zeď, ale míč kvůli teči jednoho z bosenských fotbalistů ve zdi letěl na druhou stranu a zapadl do sítě.

Trenérovi Jarolímovi poté vyšlo střídání. V 75. minutě přišel do hry Bartl, který ani ne po minutě na hřišti pronikl po pravé straně, našel Ďuriše, který střelou do šibenice zařídil vítězství.

Liberec se rozjížděl pomalu

Na Košicích bylo v úvodu znát, že už za sebou mají na rozdíl od Liberce dva soutěžní zápasy nové sezony. Začali aktivněji, gólovou šanci ale jejich mírný nápor nepřinesl. Jen v desáté minutě pronikl do vápna Viazanko a Karišik si málem srazil jeho střílený centr do vlastní sítě.

Liberec potřeboval čtvrthodinu, aby se při soutěžní premiéře dostal do tempa a pak začal více kontrolovat hru. Ani košický gólman Tofiloski ale příliš práce neměl. Hadaščok, který překvapivě nastoupil v základní sestavě, mířil ve 22. minutě ve skluzu vedle, nová posila Ďubek, jeden z šesti Slováků v libereckém kádru, pak jen do brankářových rukavic.

Na hostech bylo vidět, že hrají v nově složené sestavě, z jedenáctky, která zahajovala úspěšné tažení Evropskou ligou loni v Rize, nastoupili dnes jen Pavelka a Fleišman. Liberečtí hlavně nechtěli udělat chybu a opatrná hra pokračovala až do pauzy. Přesto mohli jít domácí do kabin s náskokem. Viazanko těsně před přestávkou z 30 metrů z voleje napálil odražený míč a slovenský gólman Liberce Hroššo tvrdou střelu s obtížemi vyrazil před sebe.

Košice měly tlak, ale srazila je penalta

Na startu druhé půle vyvinuly Košice velký tlak a v 50. minutě měly blízko k vedení. Po centru z pravé strany zůstal u zadní tyče volný Redžič, nedokázal však míč usměrnit na branku. V 58. minutě se Liberec na chvíli vymanil ze sevření, podnikl rychlý brejk, osamocený Šural ale po centru u zadní tyče vysoko překopl břevno.

Domácí svěřenci českého trenéra Radoslava Látala si chtěli vytvořit před odvetou náskok a pokračovali v tlaku. Po hodině hry upadl ve vápně Novák, penalty se ale dožadoval marně. Liberec, který v minulé sezoně došel v soutěži až do jarního úvodní kola vyřazovací fáze, se v druhé půli jen bránil, Košicím ale chyběla v ofenzivě kvalita.

Když už se zdálo, že zápas spěje k remíze, fauloval Viazanko ve vápně Ďubka a Jarolím z penalty s přehledem skóroval k opačné tyči, než kam skočil Tofiloski. Zajistil tak Severočechům velmi nadějnou pozici pro odvetu.

Úvodní zápasy 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

MKF Košice - Slovan Liberec 0:1 (0:0)
Branka: 83. Jarolím z pen. Rozhodčí: Manzano - Rodríguez, Moreno (všichni Šp.). ŽK: Kavka - Šural, Sackey, Obžera. Diváci: 7055.

Košice: Tofiloski - Kavka, Bašista, Korijkov - Šinglár (90. Skvašík) - Viazanko (85. Ostojič), Bukata, Pačinda (80. Diaby), Sekulič - Novák, Redžič. Trenér: Látal.
Liberec: Hroššo - Coufal, Rajnoch, Karišik, Fleišman - Ďubek, Pavelka, Sackey, M. Jarolím (90. Pimpara) - Hadaščok (65. Hamulák), Šural (78. Obžera). Trenér: Slovák.

Mladá Boleslav - Široki Brijeg 2:1 (0:0)
Branky: 69. Skalák, 76. Ďuriš - 51. Zakarič. Rozhodčí: Ennjimi - Cano, Schurra (všichni Fr.). ŽK: Ďuriš, Šisler - Pehar, Barišič, Ivankovič. Diváci: 4127.

M. Boleslav: Hruška - Bořil (75. Bartl), Hůlka, Smejkal, Rosa - Milla (70. Šultes), Ščuk - Skalák, Šisler, Štohanzl (59. M. Vukadinovič) - Ďuriš. Trenér: K. Jarolím.
Široki Brijeg: Soldo - Čorič, Brekalo, Laštro, Barišič (81. Markovič) - Landeka, Pehar (56. Ivankovič)- Zadro (56. Kožulj), Wagner, Zakarič - M. Marič. Trenér: Musa.

Další výsledky:

FC Astana (Kaz.) - Hapoel Tel Aviv 3:0 (1:0), Kairat Almaty - Esbjerg (Dán.) 1:1 (0:0), Neftči Baku - Koper (Slovin.) 1:2 (1:2), Laci (Alb.) - Luhansk (Ukr.) 0:3 (0:1), Dinamo Minsk - Myllykosken Pallo-47 (Fin.) 3:0 (1:0), Budučnost Podgorica - Omonia Nikósie 0:2 (0:1), Trenčín - Vojvodina Novi Sad 4:0 (1:0), Rovaniemi (Fin.) - Asteras Tripolis 1:1 (1:1), Nomme Kalju - Lech Poznaň 1:0 (0:0), Ruch Chorzów - Vadúz (Licht.) 3:2 (2:1), Atlantas Klajpeda (Lit.) - Karaganda (Kaz.) 0:0, IF Elfsborg (Švéd.) - Inter Baku 0:1 (0:1), Zestafoni (Gruz.) - Trnava 0:0, Petrolul Ploješť - Flamurtari (Alb.) 2:0 (0:0), Botev Plovdiv - St. Pölten 2:1 (1:0), Neman Grodno (Běl.) - FH Hafnarfjördur (Isl.) 1:1 (0:0), Brommapojkarna (Švéd.) - Crusaders (S. Irsko) 4:0 (2:0), Rosenborg Trondheim - Sligo Rovers (Ir.) 1:2 (0:0), Lucern - St. Johnstone (Skot.) 1:1 (0:0), Kluž - Jagodina (Srb.) 0:0, CSKA Sofia - Zimbru Kišiněv 1:1 (1:1), Litex Loveč - Diosgyör (Maď.) 0:2 (0:0), Györ (Maď.) - IFK Göteborg 0:3 (0:1), Waregem (Belg.) - Bydhošť (Pol.) 2:1 (2:1), Víkingur (Faer. ostr.) - Tromsö (Nor.) 0:0, Molde (Nor.) - Gorica (Slovin.) 4:1 (3:0), Bursaspor - Čichura (Gruz.) 0:0, NK Rijeka - Ferencváros Budapešť 1:0 (0:0), Metalurg Skopje - Željezničar Sarajevo 0:0, RNK Split - Hapoel Ber Ševa (Izr.) 2:1 (0:1), Sillamäe Kalev (Est.) - Krasnodar 0:4 (0:2), Linfield (S. Irsko) - AIK Stockholm 1:0 (0:0), Motherwell (Skot.) - Stjarnan (Isl.) 2:2 (2:1), Aberdeen (Skot.) - Groningen (Niz.) 0:0, Derry City (Ir.) - Šachťor Soligorsk (Běl.) 0:1 (0:1), Dundalk (Ir.) - Hajduk Split 0:2 (0:1), FK Sarajevo - FK Haugesund (Nor.) 0:1 (0:0), Čukarički (Srb.) - Grödig (Rak.) 0:4 (0:1).