15. 10. 2011 20:15
Jankulovski přinesl Baníku výhru, pak se ale zranil
senica
senica | Foto: web Slovanu Liberec

Praha - Až v 10. kole ztratili fotbalisté Sparty první ligové body. Úvodní porážku jim připravil Liberec, který suveréna letošní sezony deklasoval na jeho hřišti 3:0.

Rohodl o tom především skvělý začátek Severočechů, kdy se během deseti minut trefil Breznaník a Šural. Slovenský záložník se poté prosadil v polovině druhé půle ještě jednou.

Z vůbec prvního vítězství se raduje Ostrava. Slezané se díky tříbodového zisku odpoutali od poslední příčky tabulky a poskočili na třinácté místo. O těsné výhře 1:0 nad Hradcem Králové rozhodla trefa Benjamina Vomáčky ze 70. minuty.

Během klíčové chvíle utkání byl na hřišti i Marek Jankulovski. Staronová hvězdná akvizice vystřídala Zdeňka Šenkeříka jen chvíli předtím. Jenže pár minut po gólové radosti musel Jankulovski kvůli zranění znovu ze hry.

Plzeň se na Barcelonu naladila výhrou na Slovácku
Chuligáni počmárali 'Franzův' dům. Kvůli zradě Sparty

Sparťané se museli obejít bez zraněného útočníka Kweukeho, ovšem zkraje zápasu je srážela především nedůsledná obrana. Slovan se poprvé prosadil už v 7. minutě, kdy po Šajnerově centru z pravé strany akrobaticky uklidil míč za Švengra Breznaník.

O tři minuty později bylo na Letné ještě smutněji. K standardní situaci se postavil opět Štajner a jeho nákop tečoval hlavou do brány Sparty Šural.

Nečekaný vývoj otevřel na obou stranách stavidla útočnému představení. Z nebezpečných pozic pálil především Grajciar. Poprvé však nad bránu, další pokus mu zblokoval liberecký obránce. Hosté se snažili o rychlé kontry po stranách, kde vládli především Breznaník se Štajnerem.

Náladu mohl sparťanskému šiku pozvednout Slepička, ale sám před Bičíkem trestuhodně přestřelil. Záhy přišel trest. Štajner geniální patičkou vyslal podél pravého autu Gebre Selassieho, který krásně našel naběhnutého Breznaníka, pro nějž nebyl problém trefit hlavou odkrytou bránu.

Šokujicí výsledek ve šlágru kola byl dokonán.

Lavička, gól, zranění

Bývalý reprezentant Jankulovski začal svou obnovenou premiéru v baníkovském dresu jen na lavičce a zpočátku sledoval mírnou převahu svého celku, která však postrádala nebezpečné příležitosti.

Poté se aktivity chopil Hradec, ovšem ohrožení znamenala snad jen střela Hochmeistra.

Rovněž zkraje druhé půle byli lepší hosté a Pietrzkiewicze muselo při ráně Dvořáka zastoupit břevno. O chvíli později zas Ostravu zachránil rozhodčí, který při hradeckém gólu odmával ofsajd.

V 65. minutě přišel dlouho očekávaný moment, to se do hry dostal střídající Jankulovski. Druhá důležitá chvíle nastala o pět minut později, kdy z přímého kopu vstřelil vítěznou branku Vomáčka. Východočeši sice ještě jednou dopravili míč do ostravské brány, ovšem znovu se podle sudích jednalo o ofsajd.

10. kolo první fotbalové ligy:

FC Baník Ostrava - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)
Branka:
70. Vomáčka. Rozhodčí: Jílek - Urban, Páral. ŽK: Svěrkoš (Ostrava). Diváci: 4484.

Ostrava: Pietrzkiewicz - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Cverna - Greguš, Droppa - Šenkeřík (65. Jankulovski, 73. Zejdler), Lukeš, Malcharek - Svěrkoš (89. Badaljan). Trenér: Malura.
Hradec Králové: Lindr - Plašil, Chleboun, Fukal - Fischer (75. Štěpán), Hochmeister (75. Jandík), Zelený (87. Malinský), Poděbradský - Černý, Klapka, Dvořák. Trenér: Kotal.

Sparta Praha - Slovan Liberec 0:3 (0:2)
7. a 66. Breznaník, 10. Šural. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Kordula. ŽK: Pamič - Štajner, Vácha, Polák. Diváci: 12.305.

Sparta: Švenger - Vidlička, Zápotočný, Jarošík, Pamič - Hušek - Kadlec, Grajciar (89. Sionko), Matějovský, Krejčí (55. Podaný) - Slepička (84. Mareš). Trenér: Chovanec.
Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič (54. Polák), Fleišman - Šural (86. Rilke), Vácha, Janů, Štajner, Breznaník (90. Liška) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.