Utrápený Liberec znovu padl. I díky vlastnímu gólu Brabce

27. 2. 2015 20:18
Předposlední Liberec prohrál i pošesté v řadě a ani ve druhém zápase pod trenérským duem Kotrba - Csaplár nevyhrál.
Slovan Liberec (ilustrační foto)
Slovan Liberec (ilustrační foto) | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Liberce v předehrávce 18. kola první ligy prohráli na hřišti Dukly 1:3 a zůstávají na předposledním místě. Slovan nebodoval ani ve druhém utkání pod trenérským duem Jiří Kotrba, Josef Csaplár.

Severočechy poslal na Julisce do vedení po přestávce Josef Šural, ale Pražané otočili zápas po gólu Romana Poloma a vlastním zásahu Ericha Brabce, kterému tak nevyšel debut za Slovan. V závěru ještě potřetí skóroval Jakub Mareš. Dukla v neúplné tabulce poskočila na pátou pozici.

Jihlavští fotbalisté už počtvrté za sebou v první lize nevyhráli, když doma podlehli Slovácku 0:1. O jediný gól utkání se už ve 12. minutě postaral Luboš Kalouda, když další velké šance hosté zahodili. Vysočina je tak jedenáctá, Slovácko poskočilo na sedmou příčku.

Brabec měl nepovedenou premiéru

"My samozřejmě hrajeme v tuhle chvíli o sestup. Nemůžeme brečet a dívat se, jestli nás někdo strčí nebo se na hřišti neděje něco podle našich not," řekl na tiskové konferenci trenér Liberce Jiří Kotrba, jehož svěřenci v nejvyšší soutěži pošesté za sebou nevyhráli.

V základní sestavě Liberce nastoupily i dvě posily ze začátku týdne - zkušený stoper Brabec a slovenský záložník Breznaník, hostující ze Sparty. První zajímavější možnost si vypracovala v osmé minutě Dukla, Bergerovu střelu z otočky ale zneškodnil brankář Kolář. Slovan pak domácí na chvíli zatlačil. První Pavelkovu ránu zblokoval Gedeon a druhou z úhlu už musel vyrazit gólman Rada.

V dalších minutách úvodní půle už diváci moc šancí neviděli, dominovaly obrany a hra byla často přerušovaná. Jen krátce před pauzou z dálky těsně minul liberecký Fleišman. "Celkem jsme zvládli první poločas. Duklu jsme do ničeho nepustili, měli jsme dvě dobré gólové příležitosti Pavelky," uvedl Kotrba.

Šuralova branka pomohla domácím

Severočeši výborně vstoupili do druhého poločasu. Pět minut po pauze se postavil k přímému kopu Šural a povedenou střelou přes zeď překonal Radu. Liberecký útočník dal osmý ligový gól v sezoně.

"Náš výkon se zvednul obdrženou brankou. V tu chvíli jsme ztratili takový strach z toho, abychom něco nezkazili. Dříve bývalo, že na mužstvu se inkasovaná branka podepsala, dneska spíš šel výkon nahoru," těšilo domácího kouče Luboše Kozla.

Dukla po inkasované brance přidala. Nejprve tvrdý pokus střídajícího Mareše vyrazil Kolář, ale v 61. minutě už bylo vyrovnáno. Po rohu vznikl před libereckou brankou závar, v němž se nejrychleji zorientoval hlavičkující Polom. Obránce, hostující ze Sparty, dal první ligovou branku za Duklu.

V 70. minutě Pražané skóre otočili. Po Štetinově centru do pokutového území se Brabec snažil odvrátit míč před Blažkem, ale nešťastně hlavou překonal vlastního gólmana. "Já ten balon hlavičkoval asi už na penaltě. Nedostal jsem pokyn od gólmana, nezakřičel mi, těžko říct. Ale beru to na sebe, můj gól," popsal situaci Brabec. "Pro mě to byl dobrý výkon s hloupou, nešťastnou kaňkou," zhodnotil výkon osmatřicetiletého obránce Kotrba.

Naděje Liberce na bodový zisk prakticky skončila v 84. minutě. Kolář sice vyrazil Bergerovu hlavičku, ale na Marešovu dorážku už byl krátký. Útočník Dukly se trefil poprvé v tomto ligovém ročníku. "Třetí gól už byl jen takovou třešničkou. Cením si toho, že jsme výsledek otočili, dali dvě branky na důraz a výsledkem toho je odměna v podobě tří bodů," řekl Kozel.

18. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - Slovan Liberec 3:1 (0:0)

Branky: 61. Polom, 70. vlastní E. Brabec, 84. Jakub Mareš - 50. Šural. Rozhodčí: Nenadál - J. Paták, Arnošt. ŽK: Přikryl - Sus, Sackey, O. Kolář, Šural, Fleišman. Diváci: 1921.

Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Polom, Matěj Hanousek - Považanec, Gedeon, Marek Hanousek - Berger (89. Jeřábek), Jan Blažek (73. Přikryl), Juroška (57. Jakub Mareš). Trenér: Kozel.

Liberec: O. Kolář - Sus, E. Brabec, Pokorný, Fleišman - Obročník (74. Ďubek), Sackey - Frýdek (84. Ndiaye), Pavelka, Breznaník (78. Luckassen) - Šural. Trenéři: Kotrba a Csaplár.

Vysočina Jihlava - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 12. Kalouda. Rozhodčí: Kovařík - Pelikán, Nádvorník. ŽK: Krejčí - Kerbr, Diviš. Diváků: 2459.

Jihlava: Jaromír Blažek - Kukol, Kryštůfek, Krejčí, Hybš - T. Marek, Kučera - Vaculík (75. Batioja), Harba, Šulek (68. Marcin) - Mešanovič (82. Kliment). Trenér: Klusáček.

Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski, Trávník - Hlúpik (73. Diviš), Kalouda (87. Valenta), Kerbr (81. Havlík) - Došek. Trenér: Habanec.

1. Plzeň 17 13 2 2 39:12 41
2. Sparta 17 13 1 3 30:8 40
3. Jablonec 17 11 3 3 32:15 36
4. Mladá Boleslav 17 8 3 6 23:14 27
5. Dukla 18 7 5 6 22:25 26
6. Teplice 17 6 6 5 25:20 24