Liberec porazil Spartu jediným gólem Delarge, v čele je tak Plzeň

Fotbalisté Liberce slaví cenný triumf nad Spartou. Podívejte se na naši fotogalerii.
Letenští nevyhráli ve čtvrtém venkovním soutěžním duelu po sobě a přišli o první místo v tabulce, které drželi od třetího kola. Na vedoucí Plzeň ztrácejí tři body.
Liberci chyběli hráči hostující ze Sparty i několik marodů a trenér Jindřich Trpišovský tak musel "slepovat" sestavu.
Do branky se místo Koubka postavil Hladký,...
... v záloze si odbyl ligovou premiéru devatenáctiletý Machuča, na stoperu musel hrát Mudra a poprvé od šestého kola se v lize představil Delarge.
Aktualizováno 22. 11. 2015 21:00

Liberec - Fotbalisté Liberce porazili ve 14. ligovém kole Spartu 1:0 brankou Konžana Dzona Delarge ze 64. minuty. Letenští neuspěli ve čtvrtém venkovním soutěžním duelu po sobě a přišli o první místo v tabulce, které drželi od třetího kola. Na vedoucí Plzeň ztrácejí tři body. Čtvrtý Liberec neprohrál se Spartou doma počtvrté za sebou a přiblížil se k Letenským na rozdíl tří bodů.

Zápas jsme sledovali v naší online reportáži zde.

Liberci chyběli hráči hostující ze Sparty i několik marodů a trenér Trpišovský tak musel "slepovat" sestavu. Do branky se místo Koubka postavil Hladký, v záloze si odbyl ligovou premiéru devatenáctiletý Machuča, na stoperu musel hrát Mudra a poprvé od šestého kola se v lize představil Delarge. Také Sparta udělala několik změn. Po delší nastoupila v rozestavení s třemi obránci, na trávník se vrátil uzdravený Frýdek, jen na lavičce začal Matějovský a Krejčí nebyl ani na střídačce.

Na hře Liberce byly absence patrné a Letenští měli navrch. Už ve druhé minutě přiťukl Fatai Marečkovi a Hladký poprvé podržel svůj tým, když křížnou střelu vykopl. Na druhé straně hlavičkoval Bakoš do Bičíka.

Sparta tlačila, ale skóroval Slovan

Domácí v úvodu dělali chyby v obraně a v jedenácté minutě se po jedné z nich dostal ke střele Lafata, mířil však těsně nad. V 21. minutě šli hosté dva na jednoho, Frýdek přiťukl doleva Hybšovi, ale Hladký proti němu vyběhl a velkou šanci zneškodnil. Liberec se spoléhal na brejky, ale žádný nezakončil a nebezpečná tak byla spíš Machučova střela vedle.

I po přestávce pokračovala Sparta v tlaku. Dvakrát se na levé straně ocitl volný Hybš, ale pokaždé zakončení prováhal. Slovan se postupně vymanil z tlaku a v 64. minutě nečekaně udeřil. Bartošák našel centrem ve vápně Delarge a ten se ukázkovým volejem trefil milimetrově do horního rohu. Skóroval poprvé od červencového předkola Evropské ligy.

Slovan po gólu ožil a za chvíli pálil těsně vedle Machuča. Sparta se však poměrně brzy oklepala a začala závěrečný tlak. Deset minut před koncem se Letenští marně dožadovali penalty po zákroku na Lafatu a víc už v hektickém závěru i prodlouženém nastavení nezvládli.

Ani dva góly Mingazova Jablonci na tři body nestačily

Až do druhé poloviny listopadu se letos mohl hrát v Česku fotbal v solidním počasí, před posledním zápasem 14. kola už ale zima doopravdy přišla. Navíc trochu symbolicky v zápase dvou týmů ze severu. V Teplicích klesla teplota před zápasem těsně nad nulu a začal se sypat sníh.

Líp se s ním zpočátku vypořádával Jablonec: už ve druhé minutě prokličkoval do vápna zprava Romera a přes nohu obránce Jablonského upadl. Nařízenou penaltu ale Pospíšil nekopl dobře a brankář Slavík míč vyrazil, načež si poradil i s dorážkou Greguše. Pro teplického brankáře to byl už druhý podobný úspěch během dvou zápasů, před tím vychytal i Dočkala ze Sparty.

Na měkkém terénu se hrál zvláštní fotbal, ovlivněný snahou neuklouznout - a obrany získávaly navrch. Ve 14. minutě na to ale vyzrál teplický Fillo - na hranici šestnáctky dloubl míč přes obránce do prostoru, kam si s určitým zaváháním nabíhal Ljevakovič, míč si posunul před vybíhajícím brankářem Hrubým a z úhlu dostal míč do sítě.

Aktivnější přitom tou dobou byl Jablonec, který také dokázal za deset minut vyrovnat. Po sérii sporných autů se udržel v tlaku, Tecl z pravé strany odcentroval na zadní tyč a Mingazov dotlačil míč do sítě. Za protesty navíc dostal žlutou kartu Ljevakovič.

Teplice potřetí za sebou nevyhrály

Tepličtí pak přidali na pohybu a šancí ubylo. Až těsně před pauzou pálil z vápna těsně mimo teplický Vachoušek, na druhé straně zase hned nato pádil na branku osamocený Mingazov, kterého nezachytila ofsajdová past, Slavík ale jeho kličku vystihl.

Během přestávky zaúčinkovalo vyhřívání a trávník vyměnil zelenobílý odstín za nahnědlý, ale ani ten fotbalu moc nesvědčil. První větší šanci měl až po dvaceti minutách jablonecký Karavajev, který zleva pálil opět jen do Slavíka, pak se zase začali prosazovat Tepličtí a po centru Hory a nepovedených nůžkách Kapolonga pálil zblízka těsně nad Fillo.

Jabloneckým tou dobou viditelně docházely síly a dostávali se pod tlak, vysvobodil je ale povedený brejk. Doležal na půlce odstrčil stropera Lüftnera, sklepl na rozběhnutého Masopusta a po jeho centru hlavičkoval znovu přesně Mingazov. Jenže domácí měli tlak i dál a za dvě minuty vyrovnali - po sérii odrazů vlétl do vápna Krob a jeho tečovaná střela zapadla přesně o horního rohu.

Blíž vítěznému gólu byli v závěru domácí, ale ani osamocený Bratanovič na malém vápně už skórovat nedokázal. Teplice tak prodloužily sérii bez vítězství na tři zápasy, když navázaly na dvě předchozí prohry. Příliš se nevede ani Jablonci, který uhrál čtvrtý nerozhodný výsledek z posledních pěti utkání.

14. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 64. Delarge. Rozhodčí: M. Paták - Kotík, Kubr - Příhoda, Marek. ŽK: Bakoš, Machuča, Rabušic, Bartošák - Hybš, Dočkal, Frýdek.

Sestavy: Liberec: Hladký - Coufal, Mudra, Pokorný, Bartošák - Machuča, Pavelka - Delarge (90. Kerbr), Bakoš (86. Soungole), Josef Šural - Rabušic (90.+2 Luckassen). Trenér: Trpišovský.

Sparta: Bičík - Holek, Brabec, Costa - Mareček (83. Juliš), Jiráček (75. Matějovský), Dočkal, Frýdek, Hybš (70. Breznaník) - Fatai, Lafata. Trenér: Ščasný.

FK Teplice - FK Jablonec 2:2 (1:1)

Branky: 14. Ljevakovič, 74. Krob - 24. a 72. Mingazov. Rozhodčí: Královec - Moláček, Urban. ŽK: Ljevakovič, D. Jablonský - Pospíšil. Diváci: 2228.

Sestavy: Teplice: Slavík - Hora, Lüftner, D. Jablonský, Dressler - Vondrášek (46. Krob), Breite, Vachoušek (83. Táborský), Ljevakovič, Fillo - Kapolongo (78. Bratanovič). Trenér: Vavruška.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, Karavajev - Greguš (77. Rossi), Hübschman - Tecl (64. Masopust), Pospíšil, Mingazov - Martin Doležal I (84. Wágner). Trenér: Šilhavý.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16