Liberec, nebo Celtic? Ve hře Uruguayec za argentinské peníze

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 8. 2014 12:35
Slovan Liberec vzývá příchod argentinského investora a myslí na posily z Uruguaye
Přes Košice ještě Liberec v Evropské lize přešel, proti týmu Astra Giurgiu má namále
Přes Košice ještě Liberec v Evropské lize přešel, proti týmu Astra Giurgiu má namále | Foto: ČTK

Liberec - Rozčarování. Tenhle pocit ovládl po úvodních zápasech sezony kabinu a kanceláře Slovanu Liberec.

V lize si tým zatím připsal dva body, za remízy v Českých Budějovicích a doma s Příbramí.

V Evropské lize je před vyřazením, když v úvodním utkání třetího předkola prohrál na hřišti rumunského týmu Astra Giurgiu 0:3.

"Uvidíme ještě, jak dopadne pohárová odveta," nedělá předčasné závěry Jan Nezmar, sportovní ředitel klubu. Netají se ale tím, že mužstvo nefunguje podle očekávání a budou se proto ještě hledat možnosti pro jeho doplnění.

"Měli jsme tu na testech hráče z Uruguaye, jedná se o tom, že bychom je mohli angažovat. Ale směrem k A-týmu by se šlo pouze o pravého obránce Petrika, ti další by byli do juniorky," říká Nezmar.

Situaci komplikuje fakt, že Petrik je teď na testech v Celtiku Glasgow.

Nezmar nezastírá, že uruguayská cesta souvisí s rozhovory, které majitelé klubu vedou již několik měsíců s jihoamerickými, konkrétně argentinskými investory, kteří by snad mohli vstoupit do vlastnické struktury Slovanu.

"Ta jednání jdou mimo mě, byl jsem jen informován, že se posunula někam na září," říká Nezmar.

Rybalka zůstává v Kyjevě

V jednom utkání Synot ligy může nastoupit nejvýše pět hráčů ze zemí mimo Evropskou unii. "Teď jich zase až tolik nemáme, v tom by nebyl problém," míní Nezmar.

Na soupisce A-týmu Liberce figurují Sackey (Ghana), Budnik (Ukrajina), Delarge (Kongo) a Douglas (Kamerun). Obránce Miloš Karišik je Srb, ale jeho země na členství v EU kandiduje a do tzv. "non-EU" kvóty se tedy Karišik nepočítá.

Klub tak pomalu opouští ukrajinskou cestu, kterou v klubu reprezentovali především Vladislav Kalitvincev a Serhij Rybalka. Ti se už vrátili do Dynama Kyjev a čeká je tam patrně světlá budoucnost.

"Po Olegu Blochinovi už mužstvo převzal nový kouč Serhij Rebrov a jak Kalitvincev, tak Rybalka by od něj měli dostat šanci," říká jejich agent Martin Říha.

Konkrétně o technického záložníka Rybalku projevovaly v uplynulých měsících poměrně intenzivní zájem Sparta i Plzeň. Spekulovalo se posléze také o jeho odchodu do ruské ligy. Nakonec ale podle všeho zůstane v Kyjevě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy