Lengyel: Museli jsme Řepu držet, aby něco neprovedl

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
27. 3. 2012 9:10
Uvnitř VIDEO s oběma spornými góly Viktorie Plzeň
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Drštička

Plzeň - Hodně emocí vzbudila v dohrávce 22. kola první ligy mezi fotbalisty Plzně a Českých Budějovic (4:0) situace z 36. minuty.

Sudí Pavel Královec, který především díky vydařené sezoně v evropských pohárech pojede na Euro jako čtvrtý rozhodčí, nejprve uznal, pak odvolal a poté zase uznal gól Marka Bakoše na 2:0 pro Plzeň.

K čemu vlastně došlo? Po obloučku Pavla Horvátha za obranu Českých Budějovic se před brankářem Dynama Matejem Delačem ve výskoku dotknul míče rukou právě Bakoš, který poté z malého vápna bezmocného chorvatského gólmana překonal.

Čtěte také:
Plzeň deklasovala Dynamo i díky spornému gólu Bakoše

Gól však uznán být neměl, což potvrdil i Bakoš, který se k hraní rukou přiznal v rozhovoru pro Českou televizi v poločasové přestávce. 

Video si prohlédněte ZDE: (článek pokračuje pod videem):

Trojice nejzkušenějších hráčů Dynama Rudolf Otepka, Tomáš Řepka a kapitán Roman Lengyel se po gólu okamžitě rozeběhla za Královcem a poté i za jeho asistentem Radkem Kociánem, který po jejich nátlaku poradil Královcovi, aby gól neuznal.

Damková: Vadí mi, že rozhodčí měnili rozhodnutí

Jenže poté se jako jeden muž kolem Kociána seběhla téměř kompletní lavička Plzně, která na světelné tabuli nad brankou reklamovala, že k hraní rukou nedošlo a že se míč odrazil od zad obránce Dynama Jaroslav Machovec, jenž šel s Bakošem do hlavičkového souboje.

Dagmar Damková po boku přítele Romana Berbra
Dagmar Damková po boku přítele Romana Berbra | Foto: Eduard Erben

Tentokrát do hry zasáhl čtvrtý rozhodčí Petr Ardeleánu a na jeho pokyn se Královec rozhodl gól přece jen uznat.

Zápas na vlastní oči viděla předsedkyně komise rozhodčích FAČR Dagmar Damková, která počínání všech inkriminovaných rozhodčích tvrdě zkritizovala.

"To že k hraní rukou došlo, je jedna věc, hlavně mi ale vadilo, jak tam rozhodčí tu situaci řešili, že to nejprve odvolali a pak zas uznali. Evidentně tam špatně fungovala komunikace," řekla Aktuálně.cz Damková. 

"Kdyby měl Pavel Královec na čarách asistenty, na které je zvyklý z evropských soutěží, asi by se mu to nestalo," dodala.

Lengyel: Nemůžete se divit, že jsme na rozhodčí řvali

Jen těžko se s verdiktem smiřoval českobudějovický bouřlivák Tomáš Řepka. V poločasové přestávce prý ostře zkritizoval Královce, který mu mu prý chtěl udělit červenou kartu, kterou držel v ruce. Nakonec si to však rozmyslel.

Pavel Královec
Pavel Královec | Foto: Jan Cigánik

"Cítili jsme se ukřivděný. Nemůžete se divit, že jsme na rozhodčí řvali. Nechápu, že na stadionu vysílají sporný situace, podle mě se to nesmí dělat v hokeji a nemělo by se to dělat ani ve fotbale. Myslím si, že tohle není správný," zlobil se kapitán Dynama Roman Lengyel. 

"Když jednou rozhodčí ukáže gól, má bejt gól a nemá rozhodovat podle toho, co vidí v televizi. Tomáš je obrovskej bojovník, cítil křivdu, a proto to řešil. Museli jsme ho držet, aby něco neproved. Je pravda, že kdybysme měli víc takovejch fotbalistů, byl by problém. Tomáš se ale v poslední době hodně krotí, i kvůli nám. Kdyby hrál ve Spartě, asi by ho rozhodčí vyloučil," dodal.

České Budějovice na jaře poprvé utrpěly v soutěžním zápase porážku. Přemožitele nenašly jak v pěti dosavadních ligových zápasech, tak v duelu Poháru České pošty proti Jablonci.

Cipro: Přijde mi zvláštní vysílat záběry přímo na stadionu

I když by rozhodčí gól neuznali, zřejmě by body v Plzni stejně nevybojovali, mrzí je ale, že sudí rozhodli na základě televizního záběru na obrazovce nad bránou. 

"Nevím, jestli se to může, nebo nemůže vysílat záběry přímo na stadionu, ale přijde mi to zvláštní. Já tu šanci neviděl, ani tu před třetím gólem, kdy to prej byl ofsajd," řekl na tiskové konferenci po zápase trenér Českých Budějovic František Cipro.

František Cipro
František Cipro | Foto: Lukáš Drštička

"Já tady ale nejsem od toho, abych se k tomu nějak vyjadřoval. Je pravda, že jsem to ještě nikdy nezažil, ale v televizi už jsem to snad jednou viděl. Hráči mi o poločase potvrdili, že Bakoš hrál rukou, byli ukřivděný, ale tahle situace stejně zápas nerozhodla, Plzeň byla jasně lepší," poznamenal nejzkušenější z ligových koučů.

"My chceme body sbírat s jinými soupeři, takže se to jako velká ztráta brát nedá. Máme klíčový zápasy před sebou, proto jsme dohráli s mladýma klukama, chtěl jsem některé hráče pošetřit. Například Řezníček je teď našim jediným útočníkem, a proto jsem ho stáhl, i když hrál velmi dobře," dodal Cipro.

"Mně připadalo z toho opakovanýho záběru, že to ruka nebyla, ale nemůžu to posoudit, protože jsem to neviděl v klidu. Nechtěl bych dělat předčasný závěry, abych nikoho nepoškodil," souhlasil se svým protějškem Pavel Vrba, jehož však mrzela jiná věc. 

"Nedáváme góly z jasnejch šancí, který si vytvoříme, a proto se bude spíš mluvit o těch spornejch situacích. Je to velká kaňka na celym zápase, kterou jsme si bohužel svou lehkovážností zavinili sami," dodal plzeňský trenér.

Lengyel: Mám zprávy, že třetí gól byl ofsajd

Šachy s uznáním gólu nepochopili ani oba kapitání.

Roman Lengyel
Roman Lengyel | Foto: ČTK

"Vůbec jsem nepochopil, co se tam dělo, jeden rozhodčí volal na druhýho, pak zas volal na oba třetí rozhodčí, ale nevyznal jsem se v tom. Nejdřív rozhodčí ukázal, že gól neplatí, pak zas ukázal na půlku, že je gól. S tím jsem se v kariéře ještě nesetkal," přiznal Lengyel.

"Ani jsem se neptal, proč ho nakonec uznal, je ale pravda, že s kapitány vůbec nekomunikovali. Plzeň byla na začátku zápasu ustrašená, ale po těch dvou gólech už bylo rozhodnuto, a co se týče výsledku, nebylo co řešit," uvedl budějovický stoper.

Podle něj neměl platit ani třetí gól Daridy, který padl po ofsajdu přihrávajícího Petržely.

"Mám zprávy z domova, že to byl ofsajd. Petržela ani hrát nechtěl, podíval se ale na rozhodčího, dal dlouhou přihrávku před bránu a byl z toho gól. Nechci se na to ale vymlouvat, jak řikám, stejně bysme asi prohráli. Ten gól ale celej zápas ukončil," dodal Lengyel.

Horváth: Rozhodčí by podle záznamu neměl rozhodovat

Jeho protějšek Pavel Horváth souhlasil, navíc nemohl pochopit, že rozhodčí posuzují regulérnost gólu podle televizních záběrů.

"Já jsem viděl jedinej záběr, kdy to vypadalo, že míč spadnul jejich obráncovi na záda, a proto jsem se snažil u rozhodčího domoct toho, aby gól platil," objasňoval svůj pohled plzeňský záložník.  

"Pomezní na lajně nejdřív signalizoval hlavnímu, že byla ruka a on začal ukazovat, že gól neplatí. Tohle naprosto nechápu, podle mě by rozhodčí podle záznamu něměl rozhodovat, jestli gól platí, nebo ne," zlobil se Horváth.

"Tak buď ruku viděl a měl ji zapískat, a nebo tam nic neviděl a měl bejt gól. Není ale možný, aby se rozhodoval podle televize. Jestli se nepletu, tak ještě nezavedli pravidlo, aby se podle videa rozhodovalo," dodal kapitán Viktorie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy