Lehmann si po finále sypal hlavu popelem

ČTK
18. 5. 2006 15:45
Paříž - Fotbalisté londýnského Arsenalu vděčí svému brankáři Jensi Lehmannovi z velké části za to, že se poprvé v historii probojovali do finále Ligy mistrů. V něm ve středu podlehli Barceloně 1:2 a výsledek znovu hodně ovlivnil Lehmann.

Po 18 minutách byl vyloučen, jeho vysílení spoluhráči v závěru ztratili náskok, a z hrdiny se rázem stal psanec.

Německý brankář si po zápase sypal popel na hlavu. "Je to tragédie, být vyloučen tak brzy," kál se Lehmann. Po Ronaldinhově přihrávce se na něj řítil sám Eto'o, udělal mu kličku, ale gólman jej těsně před šestnáctkou stáhl rukou k zemi. "Byl jsem tam o zlomek vteřiny později. Nebylo to dobré," řekl.

Otázky novinářů po utkání šestatřicetiletého gólmana rozlítily. "A co ode mě chcete slyšet? Mám říct, že to všechno byla moje chyba? Trochu jsem se přepočítal. Ale jako gólman jsem vždycky bit. Vždycky," rozčiloval se.

Zatímco ve finále Poháru UEFA byl od roku 2000 pětkrát za sebou vyloučen alespoň jeden hráč, Lehmann se ve středu stal vůbec prvním fotbalistou, který nedohrál zápas o nejuznávanější trofej klubového fotbalu. Přitom se o ni hraje už půlstoletí od roku 1956. "Nečekáte, že ve finále dostanete červenou kartu po dvaceti minutách. Je to mrzuté," řekl Lehmann, který v roce 1997 vychytal Schalke triumf v Poháru UEFA.

Neinkasoval od loňského února

S ním v brance by možná Arsenal neprohrál. Německá reprezentační jednička už v Lize mistrů neinkasovala od loňského února, kdy ji překonal Salihamidžič z Bayernu, od té doby odolávala. K dosavadním 745 minutám, které Lehmann zachránil v poslední minutě semifinálové odvety proti Villarrealu i chycenou penaltou, přidal ale ve středu jen dalších 18 minut. V Německu si odborníci přejí, aby jeho zaváhání neotevřelo debatu o postu brankářské jedničky pro mistrovství světa.

Norský rozhodčí Terje Hauge ukazuje červenou kartu gólmanovi Jensi Lehmannovi z Arsenalu. | Foto: Reuters

Poražení si stěžovali na rozhodčího. První gól Barcelony prý padl z ofsajdu, i jindy vyrovnaný kouč Arsenalu Arséne Wenger byl vzteky bez sebe. Řekl, že televizní záznam ukázal, že gól neměl platit. "Jsem opravdu naštvaný. Mí hráči byli hrdinové, ale nebyli odměněni. Prohráli jsme v této sezoně v Evropě poprvé, ovšem přišlo to po gólu, který neplatil. Je to velmi frustrující," uvedl Wenger. K nekompromisní kritice se přidal i útočník Arsenalu Thierry Henry.

Ten možná změní po sezoně dres, hovoří se o jeho přestupu právě do Barcelony. Zmínka o tom prý padla i v Henryho rozhovoru s Eto'em po zápase. Útočník, který během sedmi let na Highbury zlomil všechny klubové střelecké rekordy, se prý rozhodne do mistrovství světa, tedy do tří týdnů. "Ale s takovou ranou, kterou jsme právě dostali, je o tom těžké přemýšlet," prohlásil po zápase. Wenger svého krajana přemlouval, ať zůstane. "Má takový vliv na tým, že jej mladí hráči kolem něj potřebují," řekl Francouz.

Rafael Marquez z Barcelony (vlevo) stíhá hráče Arsenalu Thierry Henryho.
Rafael Marquez z Barcelony (vlevo) stíhá hráče Arsenalu Thierry Henryho. | Foto: Reuters

Podotkl, že všichni mluvili před finále o zázračném Brazilci Ronaldinhovi, ale nakonec zápas rozhodl Švéd Larsson. Kanonýr, který dlouhá léta zářil v Celtiku Glasgow a mnozí experti tvrdili, že se v žádné špičkové lize neprosadí, přišel na poslední půlhodinu a otočil finále dvěma gólovými pasy.

Byl to jeho poslední zápas v klubu, odkud se vrací do rodného Helsingborgu. "Je to neuvěřitelný konec mé kariéry v Barceloně. Získat během dvou let dva tituly a ještě vyhrát Ligu mistrů je úžasné," řekl.

Ronaldinho si v opojení rozpustil vlasy

Jeho spoluhráči věřili v obrat i přesto, že obrana Arsenalu v soutěži odolávala necelých tisíc minut a ve středu hrála podobně spolehlivě. "Jenže potom, co loni předvedl Liverpool, jsme věděli, že nemusíme věšet hlavu," uvedl kamerunský útočník Samuel Eto'o. Loni Liverpool prohrával s AC Milán po prvním poločase 0:3, přesto ještě vyrovnal a na penalty vyhrál.

Vítězové slavili v podobně rodinném stylu jako týden před nimi FC Sevilla, která vyhrála první španělsko-anglické finále v Poháru UEFA nad Middlesbrough. "Španělsko - Evropa 2:0," komentoval deník As fakt, že v obou pohárech triumfovaly kluby z Primera División.

Juliano Belletti z Barcelony (vpravo) dává vítězný gól do sítě Arsenalu.
Juliano Belletti z Barcelony (vpravo) dává vítězný gól do sítě Arsenalu. | Foto: Reuters

Ronaldinho si v opojném okamžiku rozpustil vlasy a dopřál fanouškům pohled, jaký neznají. Eto'o dokonce mezi novináře přišel se svým synkem na rukou. "Doufám, že mě neviděl naposledy vyhrát Ligu mistrů," přál si kanonýr, kterého kdysi nechtěli v Realu Madrid.

Do Barcelony dorazil před dvěma lety s jasným cílem: dosáhnout na úspěch, který se povedl ve středu. V létě 2004 nakoupil ambiciózní prezident klubu Joan Laporta jádro současného týmu: vedle kamerunského střelce získal také Larssona, Portugalce Deka, Francouze Giulyho a Brazilce Edmílsona s Julianem Bellettim, tedy polovinu základní sestavy.

Rijkaard: Pátý nizozemský kouč, který soutěž vyhrál

Bellettiho kupoval především jako skvělého obránce. Brazilec k této práci ve svém bývalém klubu Villarrealu přidával ještě poměrně dost gólů, ale v Barceloně se za dva roky netrefil v lize, nebo v evropském poháru, ani jednou. Premiérový gól si schoval na ten nejvhodnější moment a rozhodl o prvním triumfu svého klubu v Lize mistrů po 14 letech. "Dát gól ve finále Ligy mistrů, o tom jsem jako obránce nikdy nesnil," řekl Belletti.

Hráči Barcelony s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.
Hráči Barcelony s trofejí pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Frank Rijkaard se stal po Rinusi Michelsovi, Guusi Hiddinkovi, Johannu Cruyffovi a Louisi van Gaalovi pátým nizozemským koučem, který soutěž vyhrál. A také pátým mužem v historii, který si sáhl na pohár jako hráč i jako trenér. V roli obránce triumfoval v AC Milán a v Ajaxu.

V Barceloně se chystala velká sláva. Fanoušci dostali radu, ať nechodí na letiště, ale ať počkají v přístavu, kam hráči přiletí vrtulníkem. Odtud pojede tým ulicemi v obřím trucku vybaveném výkonnou aparaturou až na Nou Camp, kde se čeká vyprodaný stadion pro 98 tisíc lidí a velký ohňostroj.