Legendy o útočné sani z dalekého Východu nepřeháněly. Slavia vykopala v Kazachstánu zlatý bod

Jiří Škuba Jiří Škuba
29. 9. 2017 6:00
Vše je při starém. Fotbalisté Astany natáhli na své umělé trávě svou obdivuhodnou sérii evropské neporazitelnosti na šestnáct zápasů, stejně tak dál platí, že Slavia v letošní sezoně venku ještě nevyhrála. Za včerejšek si však si však Šilhavého tým zaslouží palec nahoru. Za bod, i za výborný výkon hlavně v první půli.
Miroslav Stoch patřil k nejlepším hráčům Slavie
Miroslav Stoch patřil k nejlepším hráčům Slavie | Foto: ČTK

Komentář - První gól a nakonec plichta 1:1? Fotbalisté Slavie najeli v posledních třech venkovních zápasech na stejný mustr. Po ztrátách v Olomouci a ve Zlíně je však čtvrteční remíza v Astaně zlatá.

Varovné zvěsti o výkonech Astany na domácí umělé trávě se totiž vyplnily. Po Atlétiku Madrid, Benfice Lisabon, Galatasaray Istanbul nebo Celtic Glasgow v překrásné Astana Areně nevyhrála ani Slavia. Ale mohla.

V první půli totiž předváděla nejlepší letošní pohárový výkon. Jako by ani nepostrádala zraněného Josefa Hušbauera, kolem kterého se její hra obvykle točí. Odpovědnost za ofenzivní spády sešívaných na sebe vzal vzal Miroslav Stoch, a předvedl další svůj bravurní výkon.

Po vystřídavším Jaromíru Zmrhalovi dokonce Stoch převzal kapitánskou pásku. A to je ve Slavii měsíc a půl…

Astana se rozjížděla pomalu, hosté v úvodu výborně presovali. Navíc výborně kombinovali a kdyby dali druhý gól, mohli si ze středoasijských stepí odvézt tři body. Dvě tutovky měl zmiňovaný Stoch, a kdyby se jeho parádní bomba ze 27. minuty odrazila od břevna do branky, už by se rychlonohý záložník zase hlásil do ankety o Puskásovu trefu roku.

Astana brankáře Přemysla Kováře zaměstnávala především střelami z větší vzdálenosti - na umělce to létá, to domácí moc dobře vědí. Vždyť například ve třetím předkole Ligy mistrů přesně tímto způsobem nasypali tři góly Legii Varšava.

Ostatně brankářská dvojka Slavie v Astaně jasně ukázala, že v Edenu nebere plat jen za záskoky v Mol Cupu nebo za burcování slávistických fanoušků. A že když je potřeba, dokáže předvést výborný výkon.

Po změně stran se Astana rozjela, trojice domácích útočníků dělala Slavii velké problémy. Hosté se sice už nedokázali dostávat do rychlých protiútoků, ale bod za remízu 1:1 už udrželi.

Remízu, která může být pro konečný vývoj skupiny rozhodující. A navíc: Slavia potřebuje po dlouholetém pohárovém půstu body do koeficientu jako sůl. Aby se při příštím losu zase nepopelila ve čtvrtém výkonnostním koši…