Legenda Kuka: Na dnešní Slavii se špatně kouká, je to smutné

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 4. 2015 12:10
Někdejší útočník pražské Slavie přesto věří, že Slavia v sobotu na Letné překvapí a získá cenný bod.
Pavel Kuka v derby pražských S na archivním snímku.
Pavel Kuka v derby pražských S na archivním snímku. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Pětadevadesáti ligovými góly, které nasázel v sešívaném dresu, se Pavel Kuka nesmazatelně zapsal do srdcí fanoušků pražské Slavie. Teď zpovzdálí sleduje, jak se hrdý klub, jehož bohaté historie byl důležitou součástí, už šestou sezonu potácí v šedi průměru českého fotbalu.

Dnes šestačtyřicetiletý muž přesto věří, že se Slavia v sobotním pražském derby na hřišti favorizované Sparty může vzepnout k velkému výkonu a uhrát cennou remízu. "Můj tip je 1:1," řekl Kuka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak se těšíte na sobotní derby a jaký zápas očekáváte?

Jsem velmi zvědavý, ostatně jako na každé pražské derby. Očekávám velmi zajímavé utkání, ve kterém jde o hodně. Nejen proto, že jde o derby, ale i z hlediska normálního boje o veledůležité ligové body. Slavia v tomhle utkání nemá co ztratit, zatímco pro Spartu by další ztráta byla vražedná.

Jedno z nejznámějších tuzemských fotbalových klišé hovoří o tom, že derby nemá favorita. To ale už nějaký čas tak úplně neplatí, souhlasíte?

Souhlasím, Sparta je samozřejmě velkým favoritem tohoto zápasu. A také už neplatí, že favorit většinou derby nevyhrává. Taková klišé už podle mě k derby nepatří. Sparta je favorit a v posledních duelech proti Slavii tuto roli potvrzovala. To ale neznamená, že je Slavia bez šancí. Myslím, že se může pokusit o zázrak.

Slavia v posledních kolech zase klesla do dolní poloviny ligové tabulky, je jen sedm bodů od sestupových příček. Jak se vám líbí nebo nelíbí její poslední výkony?

Bohužel je to už několik sezon stejné, Slavia se potácí v průměru, často spíše v podprůměru ligy. Strašně špatně se mi na to kouká. Je to hodně smutné, co se v posledních letech se Slavií děje. Tým s takovým zázemím, stadionem a historií by měl samozřejmě bojovat spíše o titul než o udržení.

Co je podle vás ve Slavii špatně? Odpovídá její současný kádr jménu, které tenhle klub má?

Abych řekl pravdu, to se mi nechce hodnotit. Nevím, co je tam špatně, neznám moc zákulisí, a tudíž ani příčiny.

Když se řekne derby, jaké zážitky si vybavíte vy osobně?

Těch je hrozně moc. Prakticky každé derby, které jsem odehrál, bylo velkým zápasem. Tyhle duely mají úplně jinou atmosféru, ať už jsou kluby v jakémkoli postavení. Derby má obrovský náboj, zájem médií je abnormální před i po zápase. Návštěvy fanoušků jsou vždy nadprůměrné.

A jak vzpomínáte na hattrick, který jste vstřelil na hřišti Sparty v roce 2001? Ten zápas skončil 4:4 a dodnes je to jeden z nejslavnějších zápasů celé historie ligy.

Tak samozřejmě, dát hattrick v derby, to se prostě nedá zapomenout. A to vlastně žádný zápas, kde se člověku něco pozitivního podařilo. Bohužel se v paměti drží i ty věci, které se nepovedly. Ale velmi hezky se mi vzpomíná na všechna derby za éry pana Korbela.

Na závěr čistě spekulativní otázka. Kdybyste si měl tipnout, jak dopadne sobotní derby, co byste řekl?

Myslím si, že bude remíza. Můj tajný tip je 1:1. Slavia nepotřebuje na derby motivovat, a pokud podá maximální výkon na úrovni svého maxima, může překvapit. Ani Sparta se totiž nenachází v žádné top formě.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy